Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

AMD wydało sterowniki kart graficznych pod Windows 10

Dla sprzętu nawet z 2009 r.

Firma AMD wydała nowe sterowniki dla swoich kart graficznych, przystosowane specjalnie dla użytkowników Windows 10.

Frame Rate Targeting Control i zużycie prądu

AMD Catalyst 15.7 zapewnia obsługę nowego systemu operacyjnego dla sprzętu nawet z 2009 roku, czyli kart ATI Radeon HD 5000 i nowszych (dla komputerów stacjonarnych i laptopów).

Producent wydaje się także wycofywać ze swojej technologii Mantle, zapowiadając brak dalszych prac nad jej optymalizacją. W zamian otrzymamy pełne wsparcie dla podobnego w założeniach DirectX 12.

Te biblioteki obsłużą urządzenia wykonane w architekturze GCN, w tym karty graficzne Radeon z generacji HD 7000 i nowszych oraz procesory AMD APU serii A-7000.

Opublikowane sterowniki to także funkcje Frame Rate Targeting Control i Virtual Super Resolution dla modeli Radeon R7 260 i HD 7790 wzwyż.

Virtual Super Resolution to metoda wyświetlania obrazu w wyższej rozdzielczości, a następnie skalowania go automatycznie do rozmiarów ekranu. Odpowiednikiem po stronie Nvidii jest DSR.

Opcja Frame Rate Targeting Control pozwala ustawić maksymalną liczbę klatek na sekundę, jaką będzie osiągać kontrolowane urządzenie - od 55 do 95 FPS - w większości tytułów DirectX 10 i DirectX 11. W ten sposób udaje się ograniczyć zużycie prądu, głośność i temperaturę karty.

Windows 10 zadebiutuje 29 lipca tego roku. Poniżej zastosowanie VSR w filmie użytkownika „DarylEPerez”:

Krótka przerwa? Zobacz także:

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze