Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Age of Empires 2 - surowce: jak pozyskiwać

Pozyskiwanie materiałów i eksploatacja złóż.

W Age of Empires II: HD Edition pozyskujesz cztery typy surowców: złoto, kamień, drewno oraz żywność. W tym miejscu dowiesz się, jak skutecznie zbierać materiały i jakie jest ich główne przeznaczenie. Dobra muszą zostać dostarczone do głównego budynku lub punktów zaopatrzenia, by można było ich używać.


Na tej stronie:


Zbieranie żywności

Żywność jest najpotrzebniejszym surowcem. Służy do rekrutacji niemal wszystkich jednostek, a także do awansu na kolejne ery i odblokowania wielu technologii. Stąd dostępnych jest wiele metod pozyskiwania pożywienia:

  • Zbieractwo - możesz pozyskiwać owoce z krzewów, dopóki nie wyczerpią się (nie odrastają)
  • Łowiectwo - pozyskaj mięso z owiec, poluj na dziki i jelenie
  • Uprawa roli - zbieraj plony z pól, by utrzymać stałą produkcję jedzenia
  • Połów ryb - mieszkańcy mogą łowić przy brzegu, a łodzie na wodzie, także budując pułapki na ryby

Zwierzęta hodowlane, jak krowy czy kozy odnajdziesz w trakcie eksploracji i zaprowadzić do swojej wioski tak, jak inne jednostki. Zostaną przejęte przez wroga, gdy ten się do nich zbliży. Możesz wykorzystać je do zwiadu.

Aby rozpocząć uprawy, zbuduj młyn (1). Na jedno poletko poświęcisz 60 sztuk drewna, a pole - po pełnym ulepszeniu - dostarczy 550 jedzenia. W młynie możesz ustawić kolejkę (2), aby rolnicy samoczynnie odnawiali zużyte pola. Każdy typ pożywienia może być dostarczany do młyna.

Buduj pola wokół centrum miasta, by zminimalizować czas dostaw. Ponadto w przypadku ataku, możesz szybko ukryć mieszkańców wewnątrz, skąd prowadzić będą ostrzał.

Uprawa roli to w późniejszej grze główna metoda zdobywania pokarmu, lecz tracisz przy tym drewno, a pola zajmują sporo miejsca. Dopóki możesz, postaraj się wykorzystać inne sposoby. Tylko jeden rolnik może uprawiać jedno poletko.


Kamień i złoto

Kamień (3) jest surowcem opcjonalnym. Służy do budowy wybranych budynków, głównie zaawansowanych struktur obronnych i centrów miast. Złoto (4) zaś służy, do rekrutacji jednostek, handlu i zakupu ulepszeń. Oba te surowce możesz zanosić do jednej kopalni (5).

Budując Rynek, możesz wymieniać surowce na złoto i dokonywać za nie zakupów. Nie możesz wymieniać surowców między sobą, np. kamień na drewno. Im więcej handlujesz jednym surowcem, tym mniej staje się to opłacalne.

Jeśli przyniesiesz Relikwie do klasztoru, każda będzie generować 30 sztuk złota na minutę. Ponadto ich zebranie jest jednym z opcjonalnych warunków zwycięstwa.


Pozyskiwanie drewna

Drewno pozyskiwane jest z lasów i dostarczane do budynku głównego lub tartaków Gdy drzewo zostanie wycięte, nie odrasta, a w jego miejscu możesz poruszać się i budować.

Surowiec ten wykorzystasz do rekrutacji wybranych jednostek i ulepszeń. Jest głównym materiałem konstrukcji budynków, maszyn oblężniczych oraz statków. Stanowi też naturalną barierę, bowiem jednostki nie mogą wędrować przez las.


Ochrona mieszkańców

Wieśniacy nie są silni i często stają się celem ataków podjazdowych. Zabezpiecz miejsce ich pracy, choćby drewnianym murem, by tylko ochronić ich przez rozproszeniem się, gdy choć jeden wrogi żołnierz rozpocznie atak.

Opcjonalnie umieść w ich pobliżu wieżę, do której będą mogli się schować, co dodatkowo ochroni ich to przed ostrzałem i pozwoli odnowić zdrowie. Najlepiej jednak, jeśli pracują blisko centrów miast, skąd odstraszą małe oddziały wroga.


Przyspieszanie wydobycia

Ulepszenia dla chłopów znajdziesz w Centrum miasta w drugiej i trzeciej erze - Taczka i Wóz ręczny (6) - zwiększają ładowność i szybkość poruszania się robotników.

Kluczowe jest, by zawsze posiadać każdy budynek służący do pozyskiwania określonych surowców. W nich bowiem co erę odblokujesz ulepszenia przyspieszające pozyskiwanie surowców. Nie wszystkie frakcje te same technologie wspomagające szybkość zbiorów.

Następnie: Age of Empires 2 - handel: wymiana surowców

Spis treści: Age of Empires 2 - poradnik i najlepsze porady

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Powiązane tematy
O autorze
Awatar Patrick Homa

Patrick Homa

Guide Writer

Specjalizuje się w poradnikach do gier. Po godzinach spędza czas na górskich spacerach, rowerze lub majsterkując.
Komentarze