Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Zwolnienia w Activision nie spodobały się urzędnikom w USA. Firma miała działać niezależnie

FTC dostało duży argument.

Federalna Komisja Handlu w USA (FTC) uważa, że niedawne zwolnienia 1900 pracowników głównie w Activision Blizzard stoi w sprzeczności z zapewnieniami Microsoftu, że przejmowana działalność będzie funkcjonowała niezależnie.

Jak zapewne pamięta większość obserwatorów rynku, Microsoft miał spore problemy z „dopięciem” transakcji, co udało się ostatecznie w październiku ubiegłego roku. Wśród obietnic składanych urzędnikom na całym świecie wymieniano między innymi, że Activision Blizzard pozostanie osobnym podmiotem.

Teraz jednak Microsoft zwalnia około 1900 pracowników, wśród argumentów podając między innymi fakt, że eliminowane są pozycje, które dublują się w obu firmach - co ma właśnie stać w sprzeczności z zapewnieniami z przeszłości.

„Zgłoszony niedawno przez Microsoft plan zlikwidowania 1900 stanowisk w dziale gier wideo, w tym w nowo przejętym Activision, jest sprzeczny z wcześniejszymi oświadczeniami złożonymi w tym Sądzie” - napisano w liście otwartym wystosowanym przez FTC.

Zobacz na YouTube

„W szczególności, Microsoft stwierdził, że zwolnienia były podobno częścią »planu wykonawczego«, który zmniejszyłby »nakładające się obszary« między Microsoftem i Activision, co jest niezgodne z sugestią Microsoftu skierowaną do tego Sądu, że po fuzji obie firmy będą działały niezależnie” - dodano.

Warto pamiętać, że transakcja przejęcia nie została jeszcze ostatecznie zaakceptowana przez FTC w Stanach Zjednoczonych. Sąd w ubiegłym roku odrzucił wniosek urzędników proszących o wiążący prawnie nakaz wstrzymania fuzji i choć to pozwoliło dokończyć zakup Activision Blizzard, to ogólne postępowanie nadal trwa - i Komisja właśnie otrzymała potężny argument.

„Co więcej, zgłoszona redukcja tysięcy miejsc pracy podważa zdolność FTC do nakazania skutecznych ustępstw, gdyby toczące się postępowanie administracyjne doprowadziło do ustalenia, że przejęcie Activision przez Microsoft naruszyło sekcję 7 ustawy Clayton Act” - czytamy dalej.

Read this next