Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Warcraft 3 - orki: taktyki, strategie, wady i zalety

Mocne i słabe strony rasy opierającej się na fizycznej sile.

Orki są jedną z czterech grywalnych ras w Warcraft 3: Reforged. Poniżej możecie zapoznać się z ogólnymi informacjami na jej temat oraz poznać wady i zalety. W pozostałych działach poradnika znajdziesz bardziej szczegółowe wiadomości na temat budynków, jednostek oraz bohaterów.

Armia orków bazuje przede wszystkim na brutalnej sile. Ich oddziały naziemne są bardzo silne i radzą sobie dobrze w starciach zarówno przeciwko jednostkom lądowym, jak i powietrznym.

Zalety:

  • Duże możliwości obronne, dzięki specjalnym budynkom i ulepszeniom (wieżyczki, kolczaste barykady, wzmocniona obrona) - pod warunkiem umiejętnego ich zastosowania.
  • Ukrycie peonów w legowiskach tworzy z nich struktury obronne. Stanowi to duże wsparcie, zwłaszcza na początku gry.
  • Posiadają możliwość dostarczania surowców w trakcie ataków na wrogie budynki (ulepszenie grabież). Zasada ta dotyczy niektórych jednostek, takich jak siepacze i jeźdźcy.
  • Duża różnorodność zaklęć jednostek magicznych i herosów, dzięki którym można tworzyć niepowtarzalne kombinacje dostosowane do sposobu gry.
  • Silne i wytrzymałe jednostki, zadające duże obrażenia oraz ogólna duża szybkość armii (zwłaszcza po skorzystaniu ze zwojów przyspieszenia).

Wady:

  • Nieumiejętne rozplanowanie budynków obronnych może prowadzić do znacznego pogorszenia zdolności defensywnych.
  • Same budynki defensywne mają pancerz ciężki, a nie wzmocniony, przez co łatwiej je zniszczyć niż inne budynki (można to zmienić dopiero na trzecim poziomie rozwoju bazy).
  • Jednostki orków są wrażliwe na wrogie ataki magiczne.
  • Taureny to bardzo potężne oddziały, jednak opłacalność (czas i koszta) ich tworzenia pozostawia sporo do życzenia.

Wskazówki taktyczne:

Orki dysponują bardzo dobrymi możliwościami obrony bazy, jednak należy z nich korzystać z rozwagą. Legowiska zwiększają limit armii oraz umożliwiają na wejście do środka peonów, które będą atakować rywali. Takie punkty obrony dobrze jest wzmocnić strażnicami.

Należy przy tym pamiętać, że zarówno legowiska, jak i strażnice posiadają pancerz ciężki, a nie wzmocniony (można to zmienić opracowując wzmocnioną obronę w tartaku bojowym na trzecim poziomie rozwoju), przez co są narażone na ataki bardziej niż inne budynki. Pamiętaj też, aby na bieżąco naprawiać uszkodzone budynki.

Wartości obronne dobrze jest poprawić poprzez rozwinięcie w tartaku bojowym kolczastych barykad (zadają obrażenia oddziałom atakującym wręcz). Połączenie tych trzech elementów, czyli legowisk z peonami, strażnic i ulepszeń, zapewni silną obronę bazy. Taktyka z fortyfikacjami może być też wykorzystywana do opanowywania terenu.

Jeśli w swojej armii korzystasz z potężnych taurenów (należy pamiętać, że są to jednostki drogie), to dobrze jest je wspomóc pasterzem duchów. Jego czar ducha umożliwi rozłożenie zadawanych im obrażeń na kilka jednostek, a w przypadku śmierci wojowników będzie mógł ich wskrzesić (duch przodków).

Korzystaj ze znaku strażnika, którym dysponuje troll znachor. Dzięki niemu przez 10 minut możesz obserwować wybrany obiekt wraz z niewidzialnymi jednostkami. Czar przydaje się między innymi do śledzenia ruchów przeciwnika czy kontrolowaniu ważnych miejsc, takich jak kopalnie.

Postaraj się szybko rozwinąć główną bazę (z wielkiej sali w fortecę) - najlepsze jednostki orków są dostępne na drugim poziomie rozwoju.

Dobrze jest umiejętnie operować jeźdźcami. Te szybkie jednostki nie tylko nadają się do wzmocnienia armii, ale także do szybkich uderzeń połączonych z ucieczką. Dzięki sieci mogą błyskawicznie ściągać na dół jednostki powietrzne przeciwnika, a do tego są niezwykle skuteczne w walce przeciwko wrogim budynkom (zwłaszcza w połączeniu z grabieżą).

Jak najszybciej opracuj umiejętność grabieży w wielkiej sali. To tanie ulepszenie pozwoli jednostkom bojowym zdobywać surowce podczas atakowania wrogich budynków.

Dołączaj do armii szamanów, jako jednostki wspierające. Spowalnianie wrogich wojsk (czar oczyszczenie) oraz zwiększenie szybkości ataku sojuszników (żądza krwi) znacząco podniesie skuteczność bojową naszych oddziałów.

Spis treści: Warcraft 3: Reforged - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Warcraft 3: Reforged - orki: bohaterowie - mistrz ostrzy, widzący, wódz taurenów, łowca cieni

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze