Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ubisoft krytykowany za NFT. Firma ukrywa promocyjne wideo na YouTube

Nowy pomysł nie spodobał się graczom.

Kilka dni temu Ubisoft zapowiedział Quartz - platformę z tokenami NFT, oferującą graczom unikalne przedmioty w grach. Pomysł nie spodobał się jednak graczom.

W ramach startujących niedługo testów użytkownicy Ghost Recon Breakpoint odbiorą darmowe elementy kosmetyczne z wyrytym niepowtarzalnym kodem. Każdy obiekt będzie można sprzedać, choć zachowa informację o pierwotnym właścicielu.

Koncepcja Ubisoftu nie przypadła do gustu fanom, uważającym, że firma znalazła nowy sposób zarabiania pieniędzy. Gracze niezadowolenie wyrażają między innymi w serwisie YouTube, gdzie trailer zapowiadający Quartz ma aktualnie aż 33 tysięcy „łapek w dół”, przy zaledwie 1,3 tysiącach pozytywnych ocen.

Filmik o NFT od Ubisoftu jest krytykowane przez internautów

„Aaaaah, Ubisoft, nigdy nie przestaniesz rozczarowywać. Robicie wszystko, by każdy was nienawidził” - pisze internauta Ruikaen I w komentarzu pod wideo.

„Wyobraźcie sobie świat, w którym Ubisoft naprawdę włożył wysiłek w tworzenie gier, które ludzie niezmiernie pokochają, zamiast próbować drukować pieniądze” - wtóruje Nocash IRL. „Uwielbiam opis tego filmiku, który w zasadzie jest reklamą dla potencjalnych inwestorów” - dodaje Blaž Bohinc.

Przedmioty NFT posiadają unikalny numer seryjny

Pod nagraniem napisano dotychczas ponad 3 tysiące komentarzy i większość utrzymana jest w podobnym negatywnym tonie. Francuski wydawca ukrył materiał na stronie głównej swojego kanału w serwisie YouTube - najpewniej w wyniku krytyki.

NFT to specjalne tokeny zawierające informacje na temat właściciela danej zawartości. Tą mogą być różne rzeczy, w tym fragmenty kodu, linki do plików graficznych, czy przedmioty do użycia w grach.

Rozwiązanie krytykowane jest przez wiele osób, choć nie tylko ze względów finansowych - wygenerowanie pojedynczego tokenu wymaga bardzo dużej ilości energii, co negatywnie wpływa na środowisko. Ubisoft przekonuje jednak, że Quartz jest „energooszczędne”.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze