Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

To już tradycja. Dane wojskowe znowu na forum War Thunder

F-16 bez tajemnic.

Niektórzy ludzie zrobią wszystko, by udowodnić swoją rację w internecie. Nawet jeśli potrzeba do tego dokumentów, za rozprowadzanie których grozi do 10 lat więzienia.

Czujni czytelnicy domyślili się już zapewne, że mowa o forum dyskusyjnym War Thunder, gdzie do podobnej sytuacji dochodziło już wielokrotnie. Ostatnio - w lipcu 2021 roku - opisywaliśmy przypadek czołgu Challenger 2, gdy moderatorzy - jak zwykle - usunęli wrażliwe treści i poprosili, by nie łamać prawa.

Tym razem przypadek jest nieco inny. Mowa o samolocie wielozadaniowym F-16, który do najnowszych konstrukcji z pewnością nie należy, lecz nadal znajduje się w aktywnej służbie w wielu krajach. Dyskusja na temat tego sprzętu prowadzona jest od połowy ubiegłego roku, lecz ostatnio nabrała rumieńców.

Użytkownik o pseudonimie „spacenavy90” - wielki miłośnik militarnych akronimów - ujawnił, że w ramach „badań” odkrył, iż „podczas wczesnych testów AMRAAM można było zauważyć F-16A wyposażone w AIM-120 i używające TWS” - napisał. TWS to najwyraźniej jakiś rodzaj śledzenia celów.

Problemem był fakt, że znalezisko poparł dokumentem, który od razu zwrócił uwagę. „Spacenavy90” zwrócił uwagę, że mowa o starym pliku, który został już odtajniony. Inni forumowicze zauważyli, że nadal obarczony był jednak „statusem ograniczenia”, który dokładnie opisuje, kto może posiadać wrażliwe dane.

Co z tym AMRAAM?

Jak można się domyślać, na liście nie było publicznego forum dyskusyjnego War Thunder, a jedynie agencje wojskowe. Brzmi raczej zabawnie, lecz użytkownik „Ziggy1989” zwraca uwagę, że kara dla skazanych za nieautoryzowane ujawnienie takich informacji „obejmuje do 10 lat więzienia, dużą karę finansową, lub oba te środki” - napisał.

„Nieautoryzowana transmisja zastrzeżonych danych to nie żart. Gdy publikujemy treści bez odpowiedniej weryfikacji, zagrożony jest nie tylko autor posta, ale i wydawca gry” - dodał. Po zgłoszeniu sprawy do moderatorów treści zostały usunięte, a „spacenavy90” obiecał, że będzie w przyszłości ostrożniejszy.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

War Thunder

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze