Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Last of Us serial - odcinek 8: podsumowanie

Co się wydarzyło.

Na tej stronie znajdziesz podsumowanie 8. odcinka serialu „The Last of Us”. Opisujemy wszystkie wydarzenia w epizodzie poświęconym głównie pastorowi Davidowi oraz grupie kanibali.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie, co wydarzyło się ostatnio, przejdź do podsumowania 7. odcinka. Możesz też przejrzeć listę podsumowań wszystkich odcinków „The Last of Us”.

Trwa sroga zima. Mieszkańcy pewnej osady zebrali się na kazaniu głoszonym przez pastora Davida, który jest jednocześnie przywódcą grupy. W pomieszczeniu płacze dziewczyna. Okazuje się, że niedawno straciła ojca o imieniu Alec. Chciałaby, żeby został pochowany, ale ziemia jest zbyt twarda, by w niej kopać.

Wyprzedzając fakty, warto od razu nadmienić, że ojca płaczącej dziewczyny zabił nie kto inny, jak Joel - w 6. odcinku, kiedy przy uniwersytecie w Kolorado wybuchła walka. Joel zabił Aleca, ale został przez niego ciężko zraniony w brzuch.

Gdy ludzie wyszli z budynku, zostali przed nim tylko David i jego przyjaciel James (w którego wciela się Troy Baker, głos Joela z gry). David zauważa u Jamesa zwiątpienie, ale James zapewnia mu, że jest wierny pastorowi.

Akcja przenosi się do kryjówki Ellie i Joela. Dzięki zaszyciu rany, stan mężczyzny jest nieco lepszy, ale potrzebuje on leków. Ellie dzieli ostatnie zapsy jedzenia między siebie a opiekuna. Następnie wyrusza na polowanie z krabinem wyborowym, który ledwo unosi w rękach.

Nie udaje się jej upolować królika, ale wkrótce dostrzega jelenia. Trafia go z daleka, ale nie zabija na miejscu. Zwierzę ucieka, więc dziewczyna musi je śledzić.

Właśnie na tego jelenia - już martwego - natykają się David i James, którzy wyszli na polowanie. Ellie zakrada się do nich i bierze z zaskoczenia, każąc upuścić broń i odsunąć się. David i Ellie zawierają umowę - nikomu nic się nie stanie, jeśli James pójdzie do osady po leki, a jeleń zostanie podzielony na pół.

James niechętnie wraca po penicylinę (Ellie potrzebuje jej oczywiście dla Joela). David proponuje, by Ellie schroniła się z nim przed mrozem przy ognisku. David opowiada Ellie, że jest przywódcą grupy i pastorem. Ujawnia jej też, że wie, że to ona i jej przyjaciel (Joel) odpowiadają za śmierć wspomnianego wcześniej Aleca. Zaskoczona Ellie dostaje jednak leki i oddala się - mimo że James, który wrócił z osady, mierzy do niej z broni, David nie chce jej robić krzywdy.

W kryjówce Ellie nie za bardzo wie, jak obejść się z penicyliną, ale ryzykuje i wbija strzykawkę z lekiem prosto w ranę Joela. Kładzie się obok mężczyzny i przytula go.

Kucharze w osadzie przygotowują posiłek. Do kuchni wchodzi mężczyzna z nową partią mięsa - twierdzi, że to sarnina. Wiemy jednak, że wcale tak nie jest - kilka osób z osady w tajemnicy ćwiartuje ludzkie zwłoki, by mieszkańcy mieli co jeść. Większość osób nie ma pojęcia, co znajduje się na ich talerzach. Są więc kanibalami - niektórzy świadomie, ale inni nie.

W stołówce mieszkańcy otrzymują posiłek. Po chwili zjawia się David z Jamesem, którzy przytargali jelenia. W pomieszczeniu zapada grobowa cisza i David domyśla się, że osada słyszała już plotki o znalezieniu dziewczyny, która zna zabójcę Aleca. David obiecuje wytropienie Joela i zabicie go. Córka Aleca wykrzykuje, że powinni zginąć oboje (Joel i Ellie). Davidowi nie podoba się, że dziewczyna próbuje nim rządzić, więc uderza ją w twarz. Potem łagodnie zwraca się do niej, pouczając ją, że powinna okazać szacunek.

David odmawia modlitwę przed posiłkiem, a potem mieszkańcy rzucają się na jedzenie - widać, że są bardzo głodni. Większość nie ma pojęcia, że je ludzkie mięso.

Ellie daje Joelowi drugi zastrzyk penicyliny - pierwszy najwyraźniej nieco pomógł. Dziewczyna poi konia śniegiem, a potem zauważa, że ptaki w oddali czegoś się wystraszyły. Nadciąga grupa Davida, szukająca schronienia Joela i Ellie.

David ujawnia Jamesowi, że chce zabić Joela, ale Ellie zaprowadzić do osady. James kwestionuje jego plan, twierdząc, że kolejna „gęba do wykarmienia” będzie tylko obciążeniem i być może wolą boga jest, żeby Ellie zginęła. David posyła mu w milczeniu wymowne spojrzenie mówiące „nigdy więcej nie odzywaj się w taki sposób”.

Ellie pospiesznie wraca do Joela. Wciska mu w rękę nóż i każe się bronić, jeśli ktoś do niego przyjdzie. Sama wsiada na konia i odjeżdża, robiąc hałas i odciągając grupę Davida od Joela. W trakcie ucieczki James celnie trafia konia Ellie, co powoduje, że dziewczyna upada na ziemię. Mężczyźni chcą zabić dziewczynę, ale powstrzymuje ich David, który zabiera ją na rękach do osady.

W międzyczasie jednemu z mężczyzn z grupy Davida udaje się znaleźć kryjówkę Joela. Bohater zebrał się jednak w porę i zaskoczył napastnika, zabijając go nożem otrzymanym od Ellie.

Ellie budzi się w klatce - więzi ją David. Mężczyzna chce przyjąć Ellie do osady i twierdzi nawet, że widzi w niej zadatki na przywódczynię.

Joel chwyta dwóch mężczyzn z grupy Davida i przeprowadza brutalne przesłuchanie - chce się dowiedzieć, gdzie jest Ellie i gdzie jest osada, w której mieszkają. Najpierw mocno obija jednego i wbija mu nóż w kolano, a potem każe wskazać na mapie miejsce, w którym jest osada. Mimo że zakładnik współpracuje, Joel zabija obu mężczyzn.

David przynosi Ellie talerz jedzenia, ale dziewczyna zauważa odcięte ludzkie ucho na ziemi i domyśla się, że osada żywi się ludźmi. Ellie udaje, że argumenty Davida zaczynają ją przekonywać i dzięki temu zbliża się do niego. Gdy ma okazję, łamie mu palca i próbuje sięgnąć kluczy do klatki, jednak ten drugi cel się nie udaje. W międzyczasie Joel zakrada się na tyły budynku, gdzie odkrywa nie tylko plecak Ellie, ale też wiszące ludzkie ciała.

David i James wpadają do klatki Ellie i szarpią się z nią. Ellie udaje się ugryźć Davida w dłoń, ale finalnie ląduje na stole. David ma już ją poćwiartować, gdy Ellie wykrzykuje, że jest zainfekowana, a więc David też. Pastor zdaje się w to nie wierzyć, ale James jest zaniepokojony. Wykorzystując rozkojarzenie mężczyzn, Ellie chwyta tasak i wbija go w szyję Jamesa, zabijając go i uciekając.

Budynek jest zamknięty i Ellie nie może uciec. Skrywa się więc, po chwili podpalając pomieszenie drewnem z kominka rzuconym w Davida. Pożar szybko się rozprzestrzenia. Dziewczynie udaje się znaleźć nóż, a potem zakraść się do pastora i ugodzić go w bok. Mimo rany, ten przygważdża jednak dziewczynę.

Ellie dosięga ręką tasak i w szaleństwie tnie nim Davida, nawet kiedy jest już martwy. Umazana w krwi dziewczyna wychodzi z budynku, a tam łapie ją Joel. Bohaterowie przytulają się, a Joel po raz pierwszy mówi do Ellie „maleńka” (ang. baby girl) - tak samo, jak lata temu zwracał się do córki Sarah.

Spis treści: The Last of Us (serial) - przewodnik po serialu

Więcej o serialu The Last of Us:

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze