Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Last of Us serial - odcinek 7: podsumowanie

Skrót wydarzeń.

Na tej stronie znajdziesz podsumowanie 7. odcinka serialu „The Last of Us”. Opisujemy wszystkie wydarzenia w epizodzie opartym na dodatku Left Behind do pierwszej części gry.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie, co wydarzyło się ostatnio, przejdź do podsumowania 6. odcinka. Możesz też przejrzeć listę podsumowań wszystkich odcinków „The Last of Us”.

Odcinek 7. zaczyna się zaraz po tym, jak skończył się poprzedni epizod. Joel żyje - Ellie zdołała dotaszczyć go do jakiegoś schronienia. Stan mężczyzny się jednak pogarsza i dlatego Joel prosi Ellie, by wróciła do osady Jackson, do Tommy'ego. Ellie najwyraźniej przez chwilę o tym rozmyśla.

Przenosimy się kilka tygodni w przeszłość. Ellie nie ma jeszcze ugryzienia i nie wie, że jest odporna. Nie zna też Joela. Chodzi do szkoły militarnej Fedry w Bostonie, gdzie młodzi chłopcy i dziewczyny są szkoleni na żołnierzy. Podczas treningu biegowego pewna dziewczyna dokucza Ellie, wiedząc, że nie ma jej kto obronić. Ellie się jednak złości i wywiązuje się bójka, w wyniku której bohaterka już do końca epizodu ma podbite oko.

Ellie zostaje wysłana na dywanik u „dyrektora”, a dokładniej Kapitana Kwonga. Dziewczyna już kilka razy lądowała w tzw. jamie, czyli swoistej kozie dla nieposłusznych uczniów. Kapitan sugeruje Ellie posłuszeństwo, bo dzięki temu będzie rzekomo mogła zajść daleko.

Jest noc. Ellie czyta komiksy w łóżku w swoim pokoju, potem kładzie się spać. W nocy przez okno zakrada się do niej pewna dziewczyna - to Riley, jej najlepsza przyjaciółka, która zniknęła bez słowa na kilka tygodni. Riley opowiada, że dołączyła do Świetlików, czyli organizacji walczącej z Fedrą - oraz starającej się opracować szczepionkę na infekcję grzyba kordycepsa.

Riley chce, żeby Ellie za nią poszła, ale nie mówi, dlaczego. Wymaga to wyjścia z pilnie strzeżonej placówki Fedry, co jest niebezpieczne, ale bohaterka w końcu się zgadza. Po drodze, w budynku, dziewczyny napotykają na trupa, pod którym po chwili załamuje się podłoga, jednak udaje się im uniknąć obrażeń. Trup miał przy sobie niezwykle drogocenny alkohol pochodzący z czasów sprzed epidemii. Dziewczyny zabierają do połowy pełną butelkę ze sobą i po chwili kosztują zawartości.

Riley daje Ellie potrzymać pistolet, który dostała w ramach zostania Świetlikiem. Opowiada też o tym, jak dołączyła do organizacji. Gdy kilka tygodni temu wymknęła się ze szkoły Fedry, spotkała kobietę będącą właśnie Świetlikiem. Ta zaproponowała jej dołączenie, a jako że Riley nie utożsamiała się z poglądami Fedry i uważała ich za faszystów, nie trzeba było ją długo przekonywać.

W trakcie podróży Riley wyjawia, że zmierzają do centrum handlowego. Fedra nieświadomie podłączyła do niego prąd, przywracając światło oraz zasilanie różnym sprzętom. Ellie jest oczarowana widokiem. Riley obiecuje pokazać Ellie „cztery cuda centrum handlowego”. Liczba ta jednak zwiększa się do pięciu - pierwszym cudem są ruchome schody, którymi zachwyca się Ellie.

Dziewczyny oglądają różne sklepy, w tym z bielizną erotyczną. Riley łapie Ellie za rękę i prowadzi ją do drugiego „cudu” - to karuzela z końmi, którą można spotkać np. w wesołym miasteczku. Bohaterki wsiadają na konie i robią kilka okrążeń, piją też alkohol. Ellie ukradkiem patrzy na Riley - potajemnie się w niej kocha.

Riley wyjawia, że w Fedrze dostała niedawno przydział w formie służby przy ściekach. To jeden z powodów, dla którego zdecydowała się uciec i dołączyć do Świetlików. Czas na trzeci „cud” - budkę do robienia zdjęć. Dziewczyny robią kilka śmiesznych min, Ellie zachowuje wydrukowane przez automat zdjęcia.

Czwarty „cud” to salon gier arcade. Ellie przygląda się kilku automatom, a potem dziewczyny grają kilka rund w Mortal Kombat 2. Ellie jest zachwycona - miała plakat tej gry w swoim pokoju w szkole w Fedrze.

Ellie chce już wracać do Fedry, bo boi się konsekwencji przyłapania na ucieczce. Riley przekonuje ją jednak, by została. Zabiera ją do tymczasowego mieszkania/warsztatu w barze z taco i ofiaruje jej książkę „Żarty żartami 2”. Ellie uwielbia „suchary” z pierwszego wydania i jej zaskoczona, że istnieje druga część.

Ellie odkrywa za zasłoną ręcznie robione bomby. Okazuje się, że Riley wcale nie odkryła centrum handlowego sama, tylko została tu wysłana przez Świetliki, by chroniła zapasy. Ellie wie, że takimi bombami Świetliki zabijają członków Fedry. Riley twierdzi, że nigdy nie użyliby ich w pobliżu Ellie.

Ellie jest wściekła i zamierza wyjść z centrum. Riley zatrzymuje ją i ujawnia, że niedługo wyjażdża z Bostonu. Została przelokowana do strefy w Atlancie i to jej ostatnia noc w tym miejscu - właśnie dlatego przyszła się pożegnać z Ellie i spędzić z nią wspaniałą noc w centrum. Riley pytała Świetlików, czy Ellie też może do nich dołączyć, ale Marlene (przywódczyni organizacji) odmówiła.

Ellie w złości odwraca się na pięcie i wychodzi. Po chwili jednak wraca. Słyszy krzyk i myśli, że to Riley grozi niebezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że dziewczyna siedzi w sklepie z halloweenowymi gadżetami i to jedna z ozdób tak krzyczała.

Ten sklep to piąty „cud”. Riley jest zdołowana. Ellie przysiada się do niej. Riley tłumaczy przyjaciółce, że u Świetlików czuje się jak w rodzinie. Ellie trudno jest wybaczyć Riley decyzję, ale wydaje się, że zaczyna trochę rozumieć dziewczynę. Wyjawia, że będzie za nią tęsknić.

Atmosferę przygnębienia przerywa Riley. Ubiera maskę klauna, włącza muzykę z walkmana Ellie i zaczyna tańczyć na ladzie, zachęcając Ellie do tego samego. Ellie ubiera maskę wilka i też tańczy, choć początkowo niechętnie. W pewnej chwili Ellie przerywa i zdejmuje maskę, co sprawia, że Riley robi to samo. Ellie całuje Riley, a po chwili przeprasza. Riley twierdzi, że nie ma za co.

Dziewczyny słyszą hałas. Do sklepu wbiega zarażony. Riley kilka razy trafia go z pistoletu, ale nie powstrzymuje napastnika. Wywiązuje się walka wręcz i Ellie finalnie udaje się zabić zainfekowanego nożem. Okazuje się, że zarówno Ellie i Riley zostały ugryzione przez „zombie”. Właśnie to ugryzienie - już zagojone - widzieliśmy kilkukrotnie w poprzednich odcinkach serialu. Ellie oczywiście nie wie jeszcze, że jest odporna na infekcję. Dziewczyny są zdruzgotane.

Na chwilę wracamy do teraźniejszości. Ellie nie ucieka, zostaje w budynku, nerwowo szukając czegoś, co pomoże Joelowi. Teraz znów przeszłość - Ellie we wściekłości rozbija wystawy sklepu. Po chwili siada przy Riley. Riley twierdzi, że mają dwa wyjścia: albo się zabić, albo wspólnie „poetycko” czekać, aż się przemienią, spędzając ze sobą ostatnie chwile, jak krótkie by one nie były. Dziewczyny przytulają się, płacząc. Nie wiemy, co dokładnie się potem z nimi działo.

W teraźniejszości Ellie udaje się znaleźć igłę i nić. Wraca do Joela. Mężczyzna i dziewczyna patrzą na siebie w milczeniu, trzymając się za dłonie. Ten moment, choć niezwykle dramatyczny, wyraźnie zbliża bohaterów. Ellie zaczyna szyć ranę, starając się nie zwracać uwagę na ból, jaki sprawia swojemu opiekunowi.

Spis treści: The Last of Us (serial) - przewodnik po serialu

Więcej o serialu The Last of Us:

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze