Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Take-Two walczy z modami do GTA 5, RDR2 i Mafii. Chodzi o VR

Twórca ma problem.

Właściciel Rockstara - firma Take-Two - wystosował wnioski o usunięcie szeregu popularnych modyfikacji, wprowadzających obsługę VR do gier wydawcy, takich jak GTA czy Red Dead Redemption 2.

O sprawie poinformował Luke Ross, twórca popularnych projektów, umożliwiających zabawę w rzeczywistości wirtualnej. Jak przyznał mężczyzna, zgłoszenie DMCA wystosowano do serwisu Patreon, gdzie autor udostępnia mody i zbiera donacje od fanów.

Take-Two prosi o usunięcie wszelkich treści naruszających prawa autorskie, ale nie pokusiło się o wytłumaczenie, o jakie konkretnie pliki chodzi. Ross tworzy podobne modyfikacje już od pięciu lat również dla gier innych wydawcówi - jak zapewnia - nie miał żadnych problemów.

„Nigdy nie opisuję gier jako moje dzieła, nie wykorzystuję zastrzeżonego kodu, modeli czy znaków towarowych. Moje mody do działania zawsze wymagają posiadania modyfikowanej produkcji” - wyjaśnia dla serwisu Kotaku. „Generuję więc nie tylko dodatkową sprzedaż, ale jeszcze zapewniam wrażenia, których nie można osiągnąć na płaskim ekranie”.

Sprawa jest więc zagadkowa, lecz nie do końca zaskakująca. Take-Two nie od dzisiaj walczy z własną społecznością, a warto pamiętać, że obecnie powstaje także oficjalna konwersja GTA: San Andreas na sprzęt VR. Być może wydawca ma szersze plany w tym zakresie i nie chce konkurencji.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze