Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Steam notuje 77 tysięcy włamań na konta graczy miesięcznie

Przyczyna ostatnich obostrzeń.

Valve wprowadziło na Steamie nowy system „pośredniczący” w transakcjach, w celu dodatkowej ochrony graczy przed próbami oszustw. Taki krok spotkał się jednak z kontrowersjami i przez część osób jest postrzegany jako próba „wymuszenia” instalacji aplikacji mobilnej Steam Guard.

Właściciel platformy dystrybucji cyfrowej nie został głuchy na krytykę i wyjaśnił w specjalnym komunikacie, że za decyzją stoi ogromna liczba włamań na konta w celu kradzieży wirtualnych przedmiotów.

„Przejmowanie kont jest stare jak sam Steam, lecz problem powiększył się dwudziestokrotnie wraz z wprowadzeniem opcji wymiany przedmiotów i pojawia się najczęściej w zgłoszeniach użytkowników” - napisano na oficjalnej stronie.

„Po włamaniu konta są czyszczone z przedmiotów, które są następnie sprzedawana raz po raz, aż trafią do całkiem uczciwego użytkownika. Nietrudno sprawdzić, skąd pochodzą przedmioty, ale już cofnięcie kradzieży jest trudne, ponieważ nie chcemy zabierać dóbr od niewinnych osób.”

Valve wyjaśnia dalej, że zdecydowano się ostatecznie na duplikowanie przedmiotów i oddawanie ich poszkodowanym, co jednak nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ kradzione dobra pozostają na rynku i psują ceny.

Jeśli nie posiadamy mobilnej aplikacji zabezpieczającej nasze konto na Steamie, po każdym zaakceptowaniu wymiany wirtualnych przedmiotów, te zostaną teraz „przetrzymane” przez maksymalnie trzy dni, dając użytkownikom czas na dokładne sprawdzenie oferty i ewentualne wycofanie się.

Proces można przyśpieszyć i błyskawicznie dokończyć poprzez zaakceptowanie wymiany przez obie strony w mobilnym programie Steam Guard. W przeciwnym przypadku będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

Właściciel Steama wyjaśnia, że włamywanie na konta stało się dochodowym biznesem dla hackerów, tworzących rozległe, skomplikowane sieci. Co więcej, niemal każdy użytkownik jest teraz celem, ponieważ wprowadzenie kolekcjonerskich kart spowodowało, że ekwipunki graczy zapełniają się nawet jeśli nic nie kupujemy.

„Notujemy około 77 tysięcy włamań na konta każdego miesiąca i nie są to naiwni użytkownicy, a profesjonalni gracze, członkowie społeczności serwisu Reddit, uczciwi handlarze i tak dalej” - napisano w oświadczeniu.

„Możemy pomóc ofiarom poprzez przywrócenie kont i przedmiotów, ale to w żadnym stopniu nie wpływa na działalność hackerów, a jedynie pogorsza sytuację.”

Masz wolną chwilkę? Zobacz także:

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze