Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Shadow Tactics - Misja 5: Posiadłość lorda Yabu

Dostań się do dobrze strzeżonej rezydencji i zabij jej właściciela.

Po uwolnieniu Takumy z góry Tsuru czas zająć się lordem Yabu, który w świątyni produkuje na hurtową skalę broń. To właśnie do tego celu był mu potrzebny Takuma, który świetnie zna się na broni palnej. Lord wycofał się do luksusowej i dobrze strzeżonej rezydencji, gdzie nie boi się zamachu na własne życie.


Odznaki do zdobycia w tej misji:

 • Nie wchodź do wody
 • Dostań się do najwyżej położonego miejsca w posiadłości lorda Yabu.
 • Użyj strzelby Takumy, aby zabić lorda Yabu.
 • Zabij wszystkich przeciwników na terenie posiadłości.
 • Użyj trucizny, by zabić lorda Yabu.
 • Ukończ misję na najtrudniejszym poziomie trudności.
 • Wypełnij misję w czasie poniżej 15 minut.
 • Nie wchodź do wody.
 • Zatruj herbatę i opuść posiadłość, zanim lord Yabu ją wypije.
 • Zabij lorda Yabu, nie korzystając z trucizny, ani strzelby Takumy.

Mapa - Posiadłość lorda Yabu

Mapę możesz powiększyć oraz pobrać na dysk.

Legenda:

 • A - miejsce startu.
 • B - główna brama do posiadłości.
 • C - wieża strzelnicza (Takuma może z niej stworzyć punkt snajperski).
 • D - pies lorda Yabu.
 • E - miejsce podawania herbaty.

Po chwili cała piątka spotka się w kryjówce, gdzie omówią plan ataku na posiadłość lorda Yabu. W trakcie odprawy starzec zaprezentuje skonstruowaną przez siebie broń - miniaturowe pistolety, które mogą przydać się w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach.

Zabicie samuraja i wejście na teren posesji

Finalnie w misji wezmą udział trzy osoby: Hayato, Yuki oraz Takuma. Zaczynasz z nimi na południu (A na mapie). Zacznij od pozbycia się strażnika z prawej (#1 na obrazku poniżej), ukryj jego ciało i zajmij się drugim (#2 na obrazku poniżej). Możesz zwabić go w krzaki, których w okolicy nie brakuje. Następnie możesz ogłuszyć kilku cywili na placu na górze - po przebudzeniu uciekną do domu (#3 na obrazku poniżej), na dach którego wskocz Hayato. Przechodź z dachu na dach, aż znajdziesz się nad strażnikiem (#4 na obrazku poniżej) w kapeluszu. Kiedy oddali się od niego cywil zaatakuj go z góry i ukryj ciało w zaroślach z lewej (dla spokoju możesz też przyłożyć cywilowi, kiedy wyjdzie z mieszkania).

Po zbliżeniu się do schodów będziesz świadkiem sceny, w której Yabu pozbywa się niekompetentnego urzędnika. zwab fletem Yuki pobliskiego wartownika (#5 na obrazku poniżej). Kiedy zejdzie na dół wykończ go shurikenem i ukryj ciało. Ponownie wskocz na dach domu (#3 na obrazku poniżej) i przejdź po dachach na skalną półkę nad cywilem (#6 na obrazku poniżej) z prawej. Uważając na wzrok strażnika z wieży z prawej, zeskocz na dół w momencie, gdy cywil będzie stał przy studni, a strażnik na dole (#7 na obrazku poniżej) nie będzie patrzył w twoją stronę. Ogłusz cywila, po czym wejdź w krzaki (#8 na obrazku poniżej) i szybko wyeliminuj wartownika na ich dole (#7 na obrazku poniżej). Poczekaj, aż cywil się obudzi i pobiegnie do domu.

W zaroślach znajdziesz wskazówkę dotyczącą walki z samurajami. Dowiesz się z niej, że tych potężnych wrogów mogą zabijać granaty Takumy lub postrzelenie ich z pistoletu i szybkie dobicie mieczem. Dobrze jest teraz wyeliminować wartownika na wieży (#9 na obrazku powyżej). Jeśli użyjesz haka i zaatakujesz go od przodu, to może zdążyć cię postrzelić. Jeśli chcesz tego uniknąć, to w trybie cienia jako akcję wybierz skorzystanie z haka. Następnie rzuć kamieniem tak, aby przeciwnik odwrócił się w drugą stronę - rozpocznij wtedy akcję z trybu cienia, a gdy Hayato znajdzie się na górze błyskawicznie zabij wartownika.

Przejdź Hayato w kolejne zarośla (#10 na obrazku powyżej) i zaczaj się na pobliskiego strażnika (#11 na obrazku powyżej). Wyeliminujesz go z łatwością, ale musisz poczekać na dogodny moment, to znaczy gdy samuraj (#12 na obrazku powyżej) będzie patrzył w prawo, strażnika (#13 na obrazku powyżej) na dole również będzie szedł w prawo, podobnie jak kolejny w kapeluszu (#14 na obrazku powyżej), a ponadto w twoim kierunku nie będzie zmierzał cywil. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji zabij rywala i wciągnij go w krzaki.

Wartownika (#13 na obrazku powyżej) na dole możesz zwabić w krzaki fletem Yuki - zrób to, gdy samuraj i rywal z prawej nie będą patrzeć w waszym kierunku. Następnie zacznij Hayato przechodzić od krzaka do krzaka u podnóża wieży, kierując się w prawo (zwracaj uwagę na wzrok cywilów i strażnika z prawej). Możesz też skorzystać z domu na dole, aby się ukryć. Kiedy wartownik zacznie rozmowę z cywilem, przekradnij się za jego plecami i wejdź na dach domu korzystając z pnączy na ścianie z prawej, po czym zrzuć pudło (#15 na obrazku powyżej) na rozmawiających.

Teraz możesz zakraść się na teren posesji korzystając z kładki (#16 na obrazku powyżej) lub eliminując samuraja (#12 na obrazku powyżej). W drugim przypadku zakradnij się w okolice schodów jedną postacią i strzel w niego w momencie, gdy nie będzie patrzył (wyceluj tak, aby huku nie słyszeli okoliczni wartownicy). Dobrze, jeśli drugi bohater znajdowałby się wtedy na pnączach z prawej (#17 na obrazku powyżej) - wystarczy wtedy szybko wejść na górę i dobić rywala.

Jeśli wolisz dostać się do środka bardziej subtelną metodą, przez wspomnianą wyżej kładkę, to zeskocz Hayato i Yuki na dół i od razu schowaj się w krzakach z lewej (#1 na obrazku powyżej), aby nie dostrzegł cię cywil przy murze (#3 na obrazku powyżej). Następnie przejdź do sąsiednich zarośli (#2 na obrazku powyżej), a potem do kolejnych (#4 na obrazku powyżej).

Tutaj dobrze jest skorzystać z trybu cienia i skoordynować akcje Hayato oraz Yuki. Pierwszemu rozkaż rzucić shurikenem w chodzącego strażnika (#5 na obrazku powyżej), natomiast dziewczynie wydaj polecenie zabicia mieczem rywala w kapeluszu (#6 na obrazku powyżej). Kiedy będziesz gotów, wydaj polecenie, a kiedy oponenci padną trupem, ukryj ich ciała w zaroślach. W identyczny sposób możesz pozbyć się wartowników z prawej (#7, #8 na obrazku powyżej). Jeśli jeszcze nie wykończyłeś samuraja (#9 na obrazku powyżej), to możesz ustawić Takumę na dole schodów z lewej przy filarze, strzelić w niego, a potem przejść Hayato przez główną bramę i dobić go mieczem.


Zabójstwo lorda Yabu - snajper (wariant I)

Po pozbyciu się samuraja przy głównej bramie (B na mapie), do środka będzie w końcu mógł wejść Takuma. Kiedy cała trójka znajdzie się w środku możesz zacząć planować sposób rozprawienia się z lordem. Istnieje kilka możliwych dróg wypełnienia tego zadania.

Jeśli chcesz skorzystać z opcji snajperskiej, to zacznij kierować się na lewo od głównej bramy. Jest tu kilku wartowników (#1, #3, #4 na obrazku powyżej), których z łatwością wyeliminujesz chowając się po krzakach (#2 na obrazku powyżej) i pojedynczo zwabiając ich do siebie fletem Yuki. Po oczyszczeniu tej flanki skieruj się Hayato do zbiornika wodnego (#5 na obrazku powyżej).

Opłyń wysepkę i wejdź w krzaki (#6 na obrazku powyżej). Kiedy nikt nie będzie patrzył pozbądź się wartownika (#7 na obrazku powyżej), ukryj jego ciało i poczekaj na drugiego (#8a na obrazku powyżej), który przyjdzie po chwili. Potem podpłyń Hayato do drugich zarośli na wyspie, poczekaj na dogodny moment i pozbądź się shurikenem wartownika (#8b na obrazku powyżej) przy wieży. Wróć Yuki i Hayato na główną część lądu i ukryj się w krzakach. W międzyczasie wejdź w zarośla (#9 na obrazku powyżej) Takumą i celnym strzałem załatw strzelca (#10 na obrazku powyżej, C na mapie) na wieży na wysepce. Dzięki temu będziesz mógł przystąpić do eliminowania kolejnych wrogów.

Ukryj się Yuki i Hayato w pobliskich zaroślach (#11 na obrazku powyżej). Kiedy chodzący po mostu strażnik skieruje się w stronę wysepki rzuć Hayato kamień (#12 na obrazku powyżej) pomiędzy dwóch rywali w kapeluszach tak, aby spojrzeli w górę. W tym samym czasie przebiegnij Yuki w zarośla (#13 na obrazku powyżej) obok jednego z rywali. W trybie cienia ustaw teraz następujące akcje - Yuki rozkaż mieczem zabić pobliskiego przeciwnika (#14 na obrazku powyżej), a Hayato rzucić shurikenem w drugiego (#15 na obrazku powyżej). Kiedy wartownik z mostka (#16 na obrazku powyżej) oraz drugi z lewej (#17 na obrazku powyżej) nie będą patrzeć, wydaj rozkaz wykonania ataku, po czym szybko ukryj ciała w krzakach.

Teraz wystarczy rzucić shurikenem w strażnika na mostku (#16 na obrazku powyżej) oraz na spokojnie zająć się dwoma rywalami z lewej (#17 na obrazku powyżej oraz drugi ukryty nieco przy oczku wodnym). Przy ostatniej dwójce uważaj na cywila. Kiedy droga będzie czysta udaj się Takumą na wieżę (#10 na obrazku powyżej). Warto dodać, że znajdziesz przed nią pojemnik z dwoma pociskami.

Okaże się, że Takuma widzi z wieży część placu znajdującą się nieopodal psa (#1 na obrazku powyżej, D na mapie) należącego do lorda. Jeśli sprowokujesz go do szczekania, to właściciel ustawi się w takim miejscu, gdzie będziesz mógł zdjąć go z dystansu. Podpłyń Hayato do wyjścia z wody w okolicy psa. Następnie wyczekaj na dogodny moment (jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, to Takumą zdejmij wartownika na balkonie - #2 na obrazku powyżej), po czym rzuć shurikenem w wartownika (#3 na obrazku powyżej) przy wodzie, wrzuć jego ciało w toń jeziora i szybko ukryj się w krzakach na dole schodów.

Poczekaj cierpliwie, aż Yabu opuści swoją rezydencję i zacznie kierować się w stronę psa. Rzuć z zarośli kamień w jego pobliże, a kiedy zwierzę zwróci uwagę swojego pana, wskocz Hayato do wody. Weź karabin Takumy i wymierz celownikiem w plac przed psem. Kiedy pojawi się na nim Yabu z obstawą, weź go na cel i zastrzel.


Ucieczka po zastrzeleniu lorda

Po zastrzeleniu lorda Yabu wskocz Hayato i Yuki do wody, a Takumę zostaw tymczasowo na wieży. Po chwili po całym terenie rozejdą się przeciwnicy szukający zabójców.

Poczekaj, aż wartownicy nieco się uspokoją i rozpoczną regularne patrole. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, to możesz Takumą zdjąć strzelca (#1 na obrazku powyżej) na wieży naprzeciwko - jeśli nie chcesz tego robić, to koniecznie zwracaj uwagę na jego wzrok. Zacznij od wyeliminowania rywala (#2 na obrazku powyżej) przy krzakach na wyspie. Identycznie postąp z kolejnym (#3 na obrazku powyżej), a potem z jeszcze jednym (#4 na obrazku powyżej), który co jakiś czas będzie patrolował teren przy mostku.

Przejdź teraz Yuki w kolejne zarośla (#5 na obrazku powyżej), gdzie użyj fleta, aby przyciągnąć następnego strażnika (#6 na obrazku powyżej). Kiedy się zbliży załatw go i schowaj zwłoki - pamiętaj, aby zaplanować całą akcję, gdy nie obserwuje cię dwuosobowy patrol (#7 na obrazku powyżej).

Dobrze jest teraz połączyć cały oddział i na kuckach kierować się do kolejnych zarośli (#7, #8, #9 na obrazku powyżej). Oczywiście cały czas obserwuj patrole, aby żaden cię nie zobaczył. Na koniec omiń dwójkę wartowników przed bramą (#10 na obrazku powyżej) i przejdź przez nią samą. Wystarczy teraz udać się do miejsca, gdzie zaczynałeś misję, a zadanie się zakończy.


Zabójstwo lorda Yabu - zatrucie herbaty (wariant II)

Jeśli zdecydowałeś się otruć swój cel, to musisz zlokalizować kobietę podającą herbatę. Porusza się ona głównie między centralnym placem i wysepką (E na mapie), gdzie lord pija podawany mu trunek. Swój cel zlokalizujesz po ikonie imbryczka nad głową.

Na wysepkę możesz dostać się od strony wody. W tym celu możesz skorzystać z tej samej drogi, co w przypadku oczyszczania przejścia do wieży snajperskiej na wysepce (C na mapie - patrz akapit Zabójstwo lorda Yabu - snajper) albo skorzystać z alternatywnego przejścia od wschodu. W tym przypadku ukryj się Hayato w krzakach (#1 na obrazku powyżej) i rzuć shurikenem w przeciwnika (#2 na obrazku powyżej) na balkonie. Kolejnego wartownika (#3 na obrazku powyżej) możesz zwabić w zarośla fletem Yuki i tam go wykończyć.

Korzystając z haków wskocz na dach domu, gdzie zabiłeś wartownika i zeskocz w krzaki po drugiej stronie. Poczekaj na dogodną sytuację i pozbądź się następnego rywala (#4 na obrazku powyżej). Przejdź w zarośla (#5 na obrazku powyżej) i załatw następnego strażnika (#6 na obrazku powyżej). Aby pozbyć się wartownika przy dzwonie skorzystaj z haka i rzuć w niego shurikenem dokładnie w momencie, gdy stanie w narożniku (#7 na obrazku powyżej).

Przejdź Yuki w zarośla pod dzwonem i skorzystaj z fletu, aby zwabić wartownika (#8 na obrazku powyżej) z prawej. Wyeliminuj go, po czym ustaw pułapkę za skałami z prawej (#9 na obrazku powyżej) Skorzystaj z fletu, żeby zwabić następnego przeciwnika (#10 na obrazku powyżej), a samemu schowaj się przed nim w wodzie. Możesz teraz opłynąć zatoczkę od prawej i z tyłu załatwić następnego wartownika (#11 na obrazku powyżej).

Przed przystąpieniem do oczyszczenia wysepki z wartowników, dobrze jest Takumą załatwić strażnika (#1 na obrazku powyżej) chodzącego po najwyższym piętrze budynku. Następnie ukryj się Yuki w krzakach (#2 na obrazku powyżej) na górze wyspy. Poczekaj na dogodny moment, przejdź za skałę i zwab fletem pierwszego wartownika (#3 na obrazku powyżej). Wycofaj się, a kiedy przeciwnik przejdzie za kamień zaatakuj go od tyłu z wody Hayato. Powtórz ten manewr z następnym strażnikiem (#4 na obrazku powyżej).

Z kolejnym strażnikiem (#5 na obrazku powyżej) czeka cię mała zabawa w kotka i myszkę. Opłyń wysepkę, stań w krzakach (#6 na obrazek powyżej) i zagwiżdż na niego, po czym wskocz do wody. Kiedy rywal zacznie cię szukać wróć na plażę, gdzie zabiłeś dwóch poprzednich i zagwiżdż na niego ponownie. Gdy się zbliży załatw go tak samo, jak poprzednich. Teraz bez trudu pozbędziesz się dwóch ostatnich wrogów (#7, #8 na obrazku powyżej).


Spis treści: Shadow Tactics - Poradnik, Solucja


Teraz poczekaj, aż pojawi się kobieta z herbatą (#9 na obrazku powyżej). Możesz poczekać, aż sama poda ją w wyznaczonym miejscu (#10 na obrazku powyżej) i dopiero ją zatruć Yuki lub ogłuszyć kobietę (Yabu i jego eskorta nic nie zrobią nawet gdy zobaczą nieprzytomną kobietę) i dopiero wtedy zatruć napój. Jeśli służąca nie uderzyła w gong (#11 na obrazku powyżej), to po dodaniu trucizny zrób to za nią, aby wezwać lorda Yabu. Następnie szybko wskocz do wody i wraz z Hayato oraz Takumą opuśćcie rezydencję przez główną bramę, zanim Yabu napije się trunku. Jeśli zdążycie, to będzie wystarczyło dojść na miejsce zbiórki na południu. W przeciwnym razie będziecie musieli przedzierać się przez wezwane posiłki.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze