Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Shadow Tactics - Misja 4: Góra Tsuru

Wdzieramy się do klasztoru i ratujemy Takumę.

Po wykradzeniu ważnych dokumentów urzędnikowi w mieście Imai zostaniesz przeniesiony do góry Tsuru, gdzie Mugen chce uwolnić pojmanego Takumę. Jest to pierwsze zadanie, w którym pojawia się ostatnia członkini oddziału - Aiko. Więcej informacji o jej specjalnych zdolnościach znajdziesz przy akapitach związanych z opisem przejścia poszczególnych fragmentów misji.

Przed samą misją czeka cię krótki epizod w kryjówce, w której spotkają się Hayato, Mugen i Yuka. W trakcie rozmowy dowiesz się, że Mugen chce uratować Takumę przetrzymywanego przez lorda Yabu, a Hayato ma w tym czasie szkolić dziewczynę.


Mapa - Góra Tsuru

Mapę możesz powiększyć i pobrać na dysk.

Legenda:

  • A - miejsce startu.
  • B1 - strój służącej (kobieta).
  • B2 - strój służącej (pralnia).
  • C - dzwon.
  • D - Takuma.

Zaczynasz na południowym zachodzie (A na mapie), w miejscu, gdzie Mugen spotyka się z Aiko. Jest to nowa bohaterka, której główną zdolnością jest możliwość przebierania się i swobodnego przemieszczania między przeciwnikami. Należy przy tym pamiętać, że podejrzane zachowania (np. próba zabicia wartownika na oczach innego) lub spotkanie niektórych rywali (oficerowie, samurajowie) zdemaskują prawdziwą tożsamość naszej bohaterki.

Zacznij od przeczytania wskazówki (#1 na obrazku powyżej), z której dowiesz się, że Aiko posiada specjalny proszek chwilowo oślepiający przeciwników. Następnie wybierz Mugena, rzuć butelkę sake (#2 na obrazku powyżej) na dół, a kiedy zbliży się po nią strażnik (#3 na obrazku powyżej), rozpraw się z nim. Następnie możesz użyć proszku oślepiającego na drugim wartowniku (#4 na obrazku powyżej) i szybko go załatwić od strony kapliczki.

Rusz w górę. Poczekaj, aż strażnik (#7 na obrazku powyżej) będzie szedł w lewo, po czym szybko pozbądź się wartownika z prawej (#5 na obrazku powyżej). Ukryj ciało w zaroślach, a następnie rzuć butelkę sake (#6 na obrazku powyżej) i pozbądź się strażnika (#7 na obrazku powyżej), który po nią podejdzie.


Przebranie dla Aiko - wariant I (służąca)

Twoim kolejnym celem jest zdobycie stroju, w który Aiko mogłaby się przebrać. Istnieją dwa miejsca, w których możesz go zdobyć. Pierwszy to służąca na zachodzie (B1 na mapie), a drugi znajdziesz w koszu na wschodnim placu (B2 na mapie).

W pierwszym przypadku musisz przejdź obok oficera (#1 na obrazku powyżej) rozmawiającego z cywilami. Rzuć w grupę oślepiającym proszkiem, przebiegnij w krzaki (#2 na obrazku powyżej), a potem pozbądź się przeciwnika (#3 na obrazku powyżej), który po chwili się pojawi. Uważając na wzrok strzelca udaj się w krzaki (#4 na obrazku powyżej). Sypnij z nich przeciwnikowi (#5 na obrazku powyżej) proszkiem w oczy i przeciągnij ciało w zarośla.

Następnie wejdź po roślinach (#6, #7 na obrazku powyżej) na górę. Poczekaj, aż strażnik stojący na szczycie wzgórza (#8 na obrazku powyżej) będzie patrzył w prawo, po czym szybko wdrap się na szczyt, przebiegnij w lewej, zaatakuj go i przeciągnij ciało w krzaki z prawej. Warto teraz dotknąć pobliską figurkę (#9 na obrazku powyżej), dzięki której aktywujesz tajne przejście w pobliskiej skale.

Następnie poczekaj, aż chodzący na dole wartownik (#10 na obrazku powyżej) zacznie iść w prawo. Zakradnij się wtedy do cywila na ławce (#11 na obrazku powyżej), rzuć w niego proszkiem i na kuckach dostań się do pnączy (#12 na obrazku powyżej), po których wejdź na górę. Oślep cywila ponownie, po czym wyeliminuj wartownika (#13 na obrazku powyżej). Kiedy chodzący na dole przeciwnik pójdzie w prawo ponownie oślep cywila, zejdź na dół, ogłusz go ciosem z pięści, a potem identycznie postąp z służącą (#14 na obrazku powyżej). Zabierz jej ubranie, przebierz się i obejdź chodzącego wartownika (#10 na obrazku powyżej) - najlepiej na moście. W przebraniu cię nie rozpozna, a ty będziesz mógł zadać mu śmiertelny cios od tyłu. Po uczynieniu tego ukryj ciało w krzakach. Kiedy cywile się przebudzą służąca wbiegnie do chatki, a mężczyzna będzie próbował powiadomić strażników, ale ponieważ w pobliżu nie będzie żadnego, dlatego po chwili wróci na ławkę.


Przebranie dla Aiko - wariant II (kosz z bielizną)

Jeżeli chcesz zdobyć ubranie znajdujące się w koszu na wschodzie (B2 na mapie), to przy wozach i oficerze skieruj się w prawo. Podejdź do głazu i zlokalizuj strażnika stojącego u podnóża mostu. Kiedy cywil na górze nie będzie patrzył rzuć w jego stronę proszek, szybko dobiegnij i zabij.

Następnie przejdź po podstawie mostu (#1 na obrazku powyżej) nad przepaścią w prawo, po czym wdrap się na górę po pnączach (#2, #3 na obrazku powyżej). Poczekaj, aż dwuosobowy patrol przejdzie bokiem, po czym wejdź do wieży (#4 na obrazku powyżej) i wyeliminuj strażnika (#5 na obrazku powyżej) na jej szczycie. Poczekaj, aż dwuosobowy patrol wyruszy w lewo, po czym skieruj się do oczka wodnego (#6 na obrazku powyżej).

Przepłyń na drugą stronę i uważając na wzrok cywila na górze, skieruj się na pnącza (#7 na obrazku powyżej). Poczekaj, aż chodzący na górze strażnik (#8 na obrazku powyżej) odwróci się w stronę mostu, po czym zaatakuj go od tyłu. Następnie przejdź przez most i ukryj się w krzakach (#9 na obrazku powyżej) na dole schodów. Poczekaj, aż dwie służące odwrócą się do ciebie tyłem, po czym oślep proszkiem żołnierza z prawej (#10 na obrazku powyżej), podbiegnij do stroju (#11 na obrazku powyżej) i przebierz się w niego. Od tej pory możesz swobodnie poruszać się między przeciwnikami (uważaj na oficerów i samurajów).


Dzwon i wprowadzenie Mugena do środka

Po zdobyciu przebrania skieruj się Aiko w stronę wielkiego dzwona (C na mapie). Większością przeciwników nie musisz się przejmować, uważaj jednak na samurajów i oficerów, którym nie wchodź w drogę.

Po dotarciu do dzwona skorzystaj z niego, dzięki czemu wszyscy mnisi udadzą się do świątyni, znacznie ułatwiając poruszanie się po terenie Mugenowi. Udaj się Aiko do głównego wejścia i zagadaj strażnika (#1 na obrazku powyżej) przy moście tak, aby spojrzał w górę. Następnie wejdź do środka Mugenem, zwab butelką sake rywala (#2 na obrazku powyżej) przy budynku z prawej, po czym zanieś jego ciało w krzaki. Następnie zagadaj kolejnego wartownika (#3 na obrazku powyżej), tak aby spojrzał na dół. Kiedy to nastąpi rzuć w jego pole widzenia butelkę sake i zakończ rozmowę - w ten sposób zwabisz do Mugena następnego rywala.

Udaj się do żołnierza (#4 na obrazku powyżej) z lewej strony mostu i zagadaj go tak, aby patrzył w lewo. Kiedy patrol (#5 na obrazku powyżej) zacznie iść w stronę mostu, szybko zabij przeciwnika w kapeluszu (#6 na obrazku powyżej) i ukryj jego ciało. Poczekaj na kolejne przejście patrolu, po czym wykończ pojedynczego wartownika, którego przed chwilą zagadałeś. Na koniec zagadaj Aiko patrol i wykończ go wichurą ostrzy Mugena.


Dotarcie do Takumy i ucieczka

Po oczyszczeniu wejściowego placu będziesz musiał dotrzeć w pobliże wodospadu na północnym wschodzie. To właśnie tam przetrzymywany jest Takuma (D na mapie).

Pierwszą sprawą jest wyczyszczenie terenu za mostem, przy wielkich schodach prowadzących do świątyni. U ich podnóża stoi dwóch wartowników. Jako przebrana Aiko podejdź od tyłu do pierwszego z nich (#1 na obrazku powyżej), po czym przeciągnij ciało na plac z lewej (#2 na obrazku powyżej). Następnie wyeliminuj drugiego oponenta (#3 na obrazku powyżej) i postąp z ciałem identycznie, jak z poprzednim.

Teraz skieruj się w prawo i zagadaj chodzącego tu wartownika (#4 na obrazku powyżej) tak, aby spojrzał w prawo. Następnie wyeliminuj Mugenem ostatniego strażnika (#5 na obrazku powyżej) przy schodach. Zakończ rozmowę Aiko, a Mugenem rzuć butelkę sake w pobliżu ostatniej ofiary (ale tak, aby nie widział jej strażnik przy dzwonie - #6 na obrazku powyżej). Po chwili butelkę spostrzeże spacerujący rywal (#4 na obrazku powyżej), którego załatw.

Następnie przejdź Aiko w prawo i stań przy wieży, przy której teren patroluje wartownik w kapeluszu (#1 na obrazku powyżej). Załatw go i wciągnij ciało w krzaki. Następnie przebiegnij na drugą stronę mostu i stań za strażnikiem w kapeluszu (#2 na obrazku powyżej). Kiedy wartownik (#3a na obrazku powyżej) zacznie iść w stronę mostu zabij wartownika, przy którym stoisz, a potem szybko pozbądź się tego oddalającego, który powinien przejść w tym czasie przez rzekę (#3b na obrazku powyżej). Ukryj jego ciało w krzakach i wyeliminuj rywala (#4 na obrazku powyżej) przy dzwonie.

Następnie przejdź Mugenem w krzaki (#5 na obrazku powyżej) w pobliżu drewnianego domu, a Aiko zagadaj dwuosobowy patrol (#6 na obrazku powyżej). Następnie poczekaj, aż strażnik (#7 na obrazku powyżej) z prawej zacznie iść w kierunku samuraja (#8 na obrazku powyżej). Ustaw się wtedy Mugenem za chatą i kiedy tylko wzrok samuraja spocznie na rozmówcy, użyj wichury ostrzy na rozmawiających wartownikach (#9 na obrazku powyżej). Podnieś dwa ciała naraz i ukryj je szybko w krzakach (#4 na obrazku powyżej).

Ponownie poczekaj, aż strażnik z prawej (#7 na obrazku powyżej) zagada samuraja, po czym wejdź Aiko po pnączach na górę i zabij wartownika (#10 na obrazku powyżej) z prawej (możesz przeciągnąć jego ciało do zakątka z prawej). Znów poczekaj, aż samuraj się zagada, po czym zejdź na dół, ubierz strój i zagadaj dwuosobowy patrol (#6 na obrazku powyżej). Kiedy samuraj rozpocznie kolejną konwersację przejdź Mugenem po kładce (#11a na obrazku powyżej), a potem w krzaki (#11b na obrazku powyżej). Poczekaj, aż przeciwnicy skończą rozmawiać, a samuraj spojrzy w stronę schodów. Przebiegnij wtedy Mugenem w prawo i załatw go (#8 na obrazku powyżej). Ukryj ciało w krzakach i rozpraw się z wartownikiem (#7 na obrazku powyżej), który po chwili przyjdzie.


Spis treści: Shadow Tactics - Poradnik, Solucja


Teraz wejdź po schodach na górę i załatw samuraja z lewej (#12 na obrazku powyżej), uwalniając tym samym Takumę. Po zakończeniu rozmowy poczekaj, aż dwuoosobowy patrol skieruje się na dół, po czym przejdź wszystkimi bohaterami na dół, a potem w lewo. Skorzystaj z przejścia przed mostem, po czym wyjdź z jaskini pod dzwonem (#13 na obrazku powyżej), gdzie wichurą ostrzy zabij dwóch rywali. Następnie skorzystaj z posągu łabędzia (#14 na obrazku powyżej), co odblokuje tajne przejście. Udaj się do niego - w ten sposób ukończysz misję.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze