Skip to main content

Rocket League - obrona bramki, defensywa

Jak grać w roli bramkarza.

Witaj na stronie poświęconej obronie w Rocket League. Poznasz tu podstawy defensywy i dowiesz się, jak nie dopuścić do strzelenia gola przez przeciwników.

Na początku warto przyswoić prostą zasadę: gdy przeciwnik jest blisko bramki twojej drużyny, na bramce powinna stać przynajmniej jedna osoba. W trakcie defensywy nigdy nie wolno zostawiać siatki pustej.

Zadaniem nie-bramkarzy jest walka o piłkę i przeszkadzanie atakującym. Pamiętaj, że uderzanie wrogich samochodów, a nawet ich kasacja (poprzez wjechanie w samochód przy maksymalnej prędkości) sprawdza się równie dobrze, jak zbijanie piłki.

Bramkarz powinien opuścić bramkę dopiero wtedy, gdy jest ostatnią linią obrony, a przeciwnik się zbliża.

Role powinny być płynne, więc nigdy nie ustalajcie, kto jest na stałe bramkarzem, a kto atakującym. Jeśli bramkarz popełni błąd, ktoś natychmiast powinien przejąć jego rolę i poratować go asekuracją.

Inaczej sytuacja wygląda na początku meczu. Wtedy konieczne jest ustalenie, kto cofa się na bramkę i przez chwilę tam zostaje.


Standardowe taktyki obronne i odpowiednie ustawienie w bramce

Jako bramkarz zawsze ustawiaj się przodem w kierunku do piłki. Naturalnie to właśnie przodem samochodu najłatwiej wybronić lecącą kulę.

W defensywie zdecydowanie najczęściej spotkasz się z przypadkami, w których będziesz musiał wybronić dośrodkowanie ze ściany, lecące w kierunku bramki.

Kiedy szykuje się taki typ dośrodkowania, ustaw się zaraz przed bramką, obrócony w kierunku, z którego będzie lecieć piłka. Oto wzorowe ustawienie bramkarza w takiej sytuacji:

Gdy piłka będzie już odpowiednio blisko, po prostu ją wybij - najlepiej ponownie po ścianie, w kierunku, z którego przyleciała.

Pamiętaj, by zostawiać za sobą zbyt dużo przestrzeni bramkowej. Obrona podczas cofania jest niemal niemożliwa, więc lepiej pozostawić przestrzeń przed sobą, bo możesz ją szybko skrócić.

Jeżeli piłka z dośrodkowania po ścianie leci wysoko, świetną metodą na obronę jest wjechanie na ścianę obok bramki. Jeżeli piłka leci po ścianie, w tej sytuacji nie musisz nawet skakać, choć użycie dopalacza jest wskazane, by piłka odbiła się odpowiednio mocno:

Do obrony na ziemi wykorzystuj kombinację strzałów oraz jazdy z dopalaczem. W poniższej sytuacji niebieski samochód używa przyspieszenia, by natychmiast zmniejszyć dystans. Teraz może wykonać uderzenie, by zbić piłkę sprzed przeciwnika:

Czasami do obrony wysokich piłek będziesz musiał wznieść się w powietrze, czyli latać. Najlepiej wtedy ustawić się naprzeciwko lecącej piłki, skoczyć i ustawić samochód pionowo, a następnie użyć dopalacza.

Następnie: Rocket League - jak atakować i strzelać gole

Spis treści: Rocket League - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Rocket League - ustawienia kamery: najlepsza konfiguracja

Read this next