Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rekordowy rok Xbox i 12 mln sprzedanych konsol - szacuje analityk

Będzie jeszcze lepiej?

Najnowszy raport finansowy Microsoftu ujawnia, że firma w ubiegłym roku kalendarzowym wypracowała w dziale Xbox rekordowe przychody, na poziomie 16,28 mld dolarów.

To najlepsze dwanaście miesięcy w wykonaniu segmentu gier wideo amerykańskiego giganta. W 2020 roku było to niecałe 14 mld, a rok wcześniej - nieco ponad 10 mld.

Analityk Daniel Ahmad z firmy Niko Partners szacuje - już bez oficjalnych danych - że na całym świecie sprzedano już 12 milionów konsol Xbox Series X oraz S. Dla porównania, Sony chwaliło się we wrześniu sprzedażą 13,4 mln PS5.

Przychody działu Xbox. Jest coraz lepiej. Fot. @ZhugeEX.

To jednak nie konsole są głównym źródłem przychodów. Sprzęt stanowił w ubiegłym roku jedynie 23-procentową „przystawkę" do głównego dania, jakim jest segment treści i usług, a więc Game Pass oraz tytuły first-party.

W sferze sprzętu dział Xbox wypracował 3,7 mld dolarów, co i tak było powyżej oczekiwań firmy, w związku z ciągłymi brakami dostaw. Pomogło podobno zwiększenie produkcji modelu Xbox Series S.

Ahmad dodaje, że gdyby dodać te wyniki oraz prognozowane przychody kupowanego Activision Blizzard, łącznie otrzymalibyśmy 24,9 mld dolarów - znacznie więcej, niż wypracował sam Microsoft w dziale gier.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze