Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ranking gier Harry Potter - od najgorszej do najlepszej

Sprawdź, w co zagrać przed Hogwarts Legacy.

Saga o przygodach Młodego Czarodzieja to prawdziwy popkulturowy fenomen. Książki i ich filmowe adaptacje od lat bawią i zachwycają dzieci oraz dorosłych. Nie zabrakło oczywiście przeróżnych gier, bazujących na popularności marki Harry Potter.

Przez lata zdarzały się produkcje lepsze oraz gorsze. Jedne uważane są za prawdziwe klasyki, które do dziś bronią się niezwykłym klimatem i wysoką grywalnością, a inne zostały szybko zapomniane.

Jednak która gra z Czarodziejskiego Świata jest najlepsza? Przygotowaliśmy ranking dziesięciu tytułów, poczynając od nieco gorzej ocenianych tytułów, a kończąc propozycjami, które skradły serca graczy i krytyków


10. Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. 1 i 2

  • Rok wydania: 2010 (cz. 1), 2011 (cz. 2)
  • Platformy: PC, PS3, Xbox 360, Wii

Growe adaptacje ostatniej części przygód młodego czarodzieja nie przypadły do gustu ani graczom, ani recenzentom. Przekształcenie przygodówki w strzelankę z systemem osłon rodem z Gears of War podzieliło fanów marki. Dla jednych było to dobre podkreślenie mroczniejszego i dojrzalszego klimatu filmu, dla innych koncept w ogóle nie pasował do świata przedstawionego.

W okolicach premiery chwalono dobrej jakości oprawę graficzną i przyjemną ścieżkę dźwiękową. Jednocześnie krytykowano nadmierne uproszczenie historii, bardzo słabą sztuczną inteligencję przeciwników oraz wszechobecne błędy i niedoróbki.


9. Harry Potter i Kamień Filozoficzny

  • Rok wydania: 2001
  • Platformy: PC, PS2, PSX Xbox, GameCube

Produkcja na podstawie pierwszego filmu to dla wielu osób gra dzieciństwa. Nie ma jednak co ukrywać, że kolejne odsłony znacznie dopracowały formułę tytułu, oferując o wiele przyjemniejszą rozgrywkę.

Recenzenci szczególnie chwalili warstwę dźwiękową. Muzyka skomponowana przez Jeremyego Soule’a świetnie oddawała magiczny klimat Hogwartu (co ciekawe, kompozytor podobno nie znał ścieżki dźwiękowej z filmu, a mimo to obie kompozycje są niezwykle podobne) a aktorzy głosowi sprawili, że postacie były wiarygodne i całkiem sympatyczne.


8. Harry Potter i Książę Półkrwi

  • Rok wydania: 2009
  • Platformy: PC, PS3, PS2, Xbox 360, Wii

Produkcja ta zapisała się wśród recenzji, jako jedna z najnudniejszych w całej sadze. Krytycy stwierdzili, że jest to w dużej mierze ponowne użycie solidnych podstaw poprzedniej odsłony, jednak wykorzystane bez głębszego zaangażowania ze strony deweloperów.

Zwracano uwagę między innymi na powtarzalne i nużące mini-gry, które często są niezbędne do kontynuowania wątku fabularnego. Sama fabuła również nie została doceniona, ponieważ określono ją jako generyczną i niezapadającą w pamięć. Gra jest również dość krótka.


7. Harry Potter i Zakon Feniksa

  • Rok wydania: 2007
  • Platformy: PC, PS3, PS2, Xbox 360, Wii

W okolicach premiery był to niezwykle oczekiwany tytuł, ponieważ gracze po raz pierwszy mieli dostać swobodny dostęp do całego zamku Hogwart. Chociaż recenzenci nie byli zadowoleni z dość słabej fabuły i nierównego poziomu gry aktorskiej, to gracze docenili sandboxowy aspekt eksploracji szkoły i wchodzenia w interakcje z innymi uczniami oraz przedmiotami.

Jedną z najwyższych ocen uzyskała odsłona na konsolę Nintendo Wii. Pomimo dość kiepskiej oprawy wizualnej, wielu osobom spodobało się wykorzystanie kontrolera ruchowego jako różdżki, co pozwalało znacznie lepiej wczuć się w rolę.


6. Mistrzostwa Świata w Quidditchu

  • Rok wydania: 2003
  • Platformy: PC, PS2, Xbox, GameCube

Nietypowa produkcja skupiająca się wyłącznie na najsłynniejszym sporcie świata czarodziejów - Quidditchu. W grze możemy rozegrać mecz towarzyski, wziąć udział w Mistrzostwach Hogwartu oraz tytułowych Mistrzostwach Świata, a także przećwiczyć swoje umiejętności w serii wyzwań i mini-gier.

Gracze i krytycy docenili unikalny pomysł, przyjemną rozgrywkę oraz niezłą oprawę audiowizualną. Za wygrane mecze gracz otrzymuje karty czarodziejów, które następnie może przeznaczyć na odblokowanie nowych drużyn i lepszych mioteł.


5. Harry Potter i Więzień Azkabanu

  • Rok wydania: 2004
  • Platformy: PC, PS2, Xbox, GameCube

Gra na bazie filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu, często określana jest jako ostatnia „klasyczna” platformówka w sadze. Gracze ponownie wcielają się w trzy główne postacie: Harry’ego, Rona i Hermionę. Tym razem można przełączać się między bohaterami, aby rozwiązać zagadki wymagające specjalnych czarów, które posiada tylko wybrana postać.

Ciekawym przypadkiem jest wersja na Game Boya Advance. Tutaj deweloperzy postanowili stworzyć pełnoprawną grę RPG. Wykonując kolejne zadania i pokonując przeciwników zdobywamy punkty doświadczenia, które następnie wykorzystamy do rozwoju naszej postaci.


4. Harry Potter i Czara Ognia

  • Rok wydania: 2005
  • Platformy: PC, PS2, Xbox, GameCube

Harry Potter i Czara Ognia była pierwszą odsłoną, która całkowicie odeszła od platformowej formuły serii. Zamiast eksploracji półotwartych lokacji, dostajemy podzieloną na poziomy grę akcji. Fabuła podąża głównie za chronologią wydarzeń z oryginalnej książki.

Recenzenci chwalili trzymający w napięciu gameplay oraz dużą różnorodność aktywności, jakie gracz musi wykonać na każdym poziomie. Doceniono również dobra, jak na rok wydania, oprawę graficzną i przyjemną ścieżkę dźwiękową.


3. Wonderbook: Księga Czarów

  • Rok wydania: 2012
  • Platformy: PS3

Nietypowa produkcja, skierowana raczej do młodszych graczy. Ekskluzywny tytuł na PlayStation 3 oferował rozgrywkę w tzw. rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystując do tego akcesorium Wonderbook (jako tytułowa księga), kontroler PlayStation Move (imitujące różdżkę) oraz kamerkę PS3 Eye, dzięki której Księga Czarów „ożywała” na ekranie telewizora.

Tytuł został oceniony jako świetna zabawka dla dzieci i idealny sposób, aby wprowadzić małych czarodziejów do uniwersum Harry’ego Pottera. Zwracano jednak uwagę, że ze względu na formę kolekcji mini-gier, produkcję można bardzo szybko ukończyć.


2. LEGO Harry Potter Collection

  • Rok wydania: 2010 (Lata 1-4), 2011 (Lata 5-7)
  • Platformy: PC, PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, Nintendo Switch, Wii

Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć gier z serii LEGO. Harry Potter Collection to ekskluzywne dla konsol wydanie, zawierające dwie części gry: Lata 1-4 oraz Lata 5-7 (na PC obie produkcje dostępne są do kupienia osobno).

Podczas zabawy śledzimy losy postaci ze wszystkich filmów i książek. Nie zabrakło tutaj również charakterystycznego dla klockowych gier humoru, bawiącego zarówno dzieci, jak i dorosłych.


1. Harry Potter i Komnata Tajemnic

  • Rok wydania: 2002
  • Platformy: PC, PS2, PSX, Xbox, GameCube

Komnata Tajemnic jest przez wielu określana jako najlepsza gra o Harrym Potterze. Tytuł stanowi w dużej mierze rozwinięcie i dopracowanie pomysłów z poprzedniczki. Ponownie sterujemy Młodym Czarodziejem i wraz z nim przeżywamy przygody z drugiego roku nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa.

Recenzenci docenili między innymi kolorową oprawę graficzną, przyjemny gameplay i dobry występ aktorów głosowych. Zwraca uwagę również niezwykle klimatyczna ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez Jeremyego Soule’a. Warto dodać, że kompozytor otrzymał za nią prestiżową nagrodę BAFTA w kategorii Najlepsza muzyka oryginalna.

Read this next