Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Prison Architect - jak zacząć: początek gry

Kilka ważnych porad dla nowych graczy.

Prison Architect jest grą o skomplikowanej mechanice - jej zrozumienie jest kluczowe, jeśli chcesz odnieść sukces i dobrze się bawić. Z tego też powodu, na tej stronie prezentujemy garść porad, które z pewnością ułatwią pierwsze godziny zabawy.


Na tej stronie:


Pamiętaj, że możesz wstrzymać transport nowych więźniów

Jedna z rzeczy, o której nie wie sporo graczy to fakt, że w każdej chwili możesz zatrzymać transport nowych więźniów do placówki. W tym celu po prostu wejdź do zakładki Raporty (1) i z karty Transport (2) wciśnij przycisk Wstrzymane (3).

W ten sposób żaden nowy więzień nie trafi do twojego więzienia - jeśli, na przykład, potrzebujesz większej ilości cel. Z tego miejsca możesz potem dostosować jaki typ więźniów i jaką ich ilość chcesz otrzymywać.


Zadbaj o odpowiednią ilość personelu

Nie chodzi tutaj tylko o strażników, których powinieneś mieć maksymalnie jednego na kilku skazańców, ale także o pozostały personel. Odpowiednia liczba kucharzy zapewni stały dopływ posiłków dla skazańców, robotnicy pozwolą na płynną rozbudowę, woźni zadbają o porządek, a ogrodnicy zatroszczą się o zieleń, która poprawi morale wszystkich w więzieniu.

Temat rekrutacji - a także zwalniania - pracowników poruszamy na stronie personel, pracownicy: jak zatrudnić i zwolnić.


Zwalniaj niepotrzebnych pracowników

Może się zdarzyć, że potrzebowałeś kilkudziesięciu robotników do szybkiej rozbudowy więzienia. Potem, po ukończeniu zadania, będą oni zbędni. Zamiast ich trzymać i marnować cenne środki, zwolnij ich i w ich miejsce zatrudnij innych pracowników, by usprawnić funkcjonowanie więzienia.


Nie buduj „na zapas”

Stworzenie gigantycznego budynku, w którym stopniowo będziesz dobudowywał cele dla więźniów może wydawać się dobrym pomysłem, ale wymaga środków i czasu.

Olbrzymi budynek ułatwia planowanie, ale jest mocnym obciążeniem dla budżetu

Jeśli nie masz gigantycznych zapasów gotówki, nigdy nie buduj „na zapas” - twórz takie budynki, które spełnią aktualne potrzeby więzienia.


Cały czas monitoruj potrzeby więźniów

Więzienie to nie kurort wypoczynkowy, ale więźniowie dalej posiadają własne potrzeby - takie jak głód, odpoczynek, kontakt z bliskimi czy potrzeby duchowe. Jeśli ich nie zapewnisz, możesz bardzo szybko doprowadzić do bijatyk - a w rezultacie do buntu w więzieniu.


Miej strażników w kazdym budynku

Na domyślnych ustawieniach, wnętrze budynku, w którym nie ma strażnika albo nie jest zainstalowana kamera będzie dla ciebie spowite mgłą (4). Nie będziesz widział co jest w środku - jeśli dojdzie do bijatyki czy zabójstwa, dowiesz się o tym dopiero wtedy, gdy zjawi się tam strażnik.

Z tego też powodu przydzielaj do kluczowych budynków - jak cele, stołówka czy świetlica - po kilku strażników, by mieć cały czas podgląd na sytuację. Potem, gdy odblokujesz systemy kamer, możesz do tego celu wykorzystać elektronikę.


Organizuj przeszukiwania raz na jakiś czas

Więźniowie co prawda nie lubią przeszukiwań, ale jest to najlepsza metoda na wyłapanie kontrabandy czy niebezpiecznych przedmiotów, które mogą posłużyć do zabójstwa. Warto raz na przynajmniej kilka dni zlecać przeszukanie.

Jeśli jeszcze nie korzystałeś z tej mechaniki, zajrzyj na naszą stronę przeszukanie: działanie, jak rozpocząć, gdzie szczegółowo opisujemy ten temat.


Korzystaj z dotacji

Dotacje to świetny sposób na zyskanie nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów dodatkowej gotówki, także na starcie rozgrywki. Korzystaj z tej mechaniki i wybieraj takie projekty, które możesz łatwo zrealizować - jak budowa konkretnego pomieszczenia czy rozpoczęcie programu odwykowego.

Następnie: Prison Architect - budowa: fundamenty, wewnątrz i na zewnątrz

Spis treści: Prison Architect - poradnik i najlepsze porady

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze