Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Prawo Lidii Poet - rękawica wolumetryczna: co to

Czym jest mechanizm pokazany w drugim odcinku.

2. odcinek serialu „Prawo Lidii Poet” ukazuje sprawę Anity Tosetti oskarżonej o morderstwo. Lidia sugeruje wykorzystanie w trakcie przesłuchania urządzenie o nazwie rękawica wolumetryczna (volumetric glove). Wyjaśniamy, czy takie urządzenie istniało.

Urządzenie pokazane w serialu zostało już skonstruowane w czasie, w którym rozgrywa się fabuła. Choć trudno szukać go pod filmową nazwą, był to jeden z pierwszych wariografów, zwanych również poligrafem lub „wykrywaczem kłamstw”.

Sfigmograf zostaje wykorzystany w trakcie rozprawy Anity, w połowie 2. odcinka

Urządzenie pokazane w filmie to dokładnie sfigmograf. Choć może wydawać się skomplikowane, zasada jego działania była prosta: igła wprawiana była w ruch, poprzez dźwignię, ciśnieniem krwi badanego. Przedstawiony wykres pokazywał więc aktualny puls.

Jako że kłamstwo wywołuje stres i liczne zmiany fizjologiczne, badanie pulsu uznawane było za wiarygodną metodę sprawdzenia, czy osoba podłączona do urządzenia mówi prawdę. Wariograf to urządzenie wykorzystywane także współcześnie, choć znacząco różni się mechanizmem działania, skutecznością i ilością mierzonych danych.

Więcej o serialu Prawo Lidii Poet:

Read this next