Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Prawo Lidii Poet - fabuła: czy oparta na faktach

Wyjaśniamy, ile prawdy jest w filmie.

„Prawo Lidii Poet” to nowy serial, który ukazał się w platformie Netflix. Opowiada historię pierwszej prawniczki we Włoszech. Na tej stronie sprawdzimy, jak wyglądało jej życie.

Akcja serialu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku we Włoszech, a dokładniej - w Turynie. Główna bohaterka to Lidia Poet - z wykształcenia nauczycielka i prawniczka, studiowała również medycynę. Rozpoczęła praktykę w wieku 28 lat, jednak w tym samym roku cofnięto jej uprawnienia, co ujrzymy już w pierwszym odcinku serialu.

Lidia zostaje wydalona z Izby Adwokackiej już w pierwszym odcinku. Później pracuje jako asystentka brata-prawnika

Faktem jest, że według włoskiego prawa kobiety nie mogły wykonywać zawodu prawniczego. Takie przypadki jednak miały już miejsce na świecie, a nawet w Europie. Lidia Poet ponownie zabiegała o prawo do wykonywania zawodu - i uzyskała je - lecz dopiero w 1920 roku, w wieku 65 lat.

Nieprawdą jest, że Lidia posiadała jednego brata, bowiem posiadała cztery siostry i dwóch braci. Jednak kluczowa postać - Enrico Poet - faktycznie był jej bliski oraz pomagał Lidii i wspierał ją, choć początkowo w nią nie wierzył. Wiele kluczowych postaci, jak Jacopo Barberis, wymyślono na potrzeby fabuły.

Nie ma dowodów, że Jacopo Barberis kiedykolwiek istniał

Niektóre wydarzenia w filmie są oczywiście nieco przekłamane dla urozmaicenia tła fabularnego i wiele spraw ukazanych w serialu, podobnie jak i sposoby ich rozwiązania, są wynikiem kreatywności scenarzystów.

Prawdą jest jednak, że Lidia Poet zapisała się na kartach historii jako znacząca działaczka na rzecz emancypacji, a jej działania miały wpływ na rolę kobiet na świecie. Zmarła w wieku 93 lat w Diano Marina.

Więcej o serialu Prawo Lidii Poet:

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Patrick Homa

Patrick Homa

Guide Writer

Specjalizuje się w poradnikach do gier. Po godzinach spędza czas na górskich spacerach, rowerze lub majsterkując.

Komentarze