Skip to main content

Prawo Lidii Poet - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie

Wskazujemy na najważniejsze fragmenty z pierwszego sezonu.

"Prawo Lidii Poet" to serial kryminalny i biograficzny, dostępny na platformie Netflix. W tym miejscu wskazujemy na najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w pierwszym sezonie serialu oraz przypominamy, jak wyglądało zakończenie ostatniego odcinka.

UWAGA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj wszystkie informacje o finałowych scenach i konkretnych wątkach produkcji. Jeśli znalazłeś się tu przez przypadek, przejdź na stronę główną serwisu i znajdź coś fajnego dla siebie do czytania.


Na tej stronie:


Co się wydarzyło w serialu Prawo Lidii Poet

W sześciu odcinkach pierwszego sezonu poznajemy młodą prawniczkę, Lidię Poet. Każdy odcinek to nowa sprawa, które rozwiązuje z pomocą brata Enrico i dziennikarza - Jacopo Barberisa. Nie zajmuje się jedynie prawem: w serialu sama prowadzi dochodzenie w każdej sprawie. Protagonistce bardzo szybko zakazano kontynuacji zawodu, więc rozpoczyna pracę jako asystentka brata.

Lidia podejmowała się głównie spraw, których nikt inny nie chciał przyjąć - gdyż wydawały się być przegrane lub klient nie posiadał pieniędzy

Lidię cechują zawziętość i dobre serce - przyjmuje w obronę tych, których nie stać na drogiego prawnika lub gdy nikt nie chciał podjąć się ich obrony. Kolejne rozwiązane sprawy powodują zmiany relacji między głównymi bohaterami: współpraca w terenie z Jacopo prowadzi do romansu, rozwiązanie zagadki ze starego domu Lidii skutkuje poprawieniem stosunków z bratem.

W serialu pojawia się także wątek anarchistów, do których niegdyś należał Jacopo, a którzy są nie są mile widziani we Włoszech. Poza niebezpieczną parą z ostatniego odcinka - Nicole i Louisem, którzy winni są morderstwa i próbują zbiec z kraju, warto pamiętać, że w 2. odcinku oskarżona o morderstwo Anita przewoziła ulotki anarchistów, co według prokuratora potęgowało zarzuty.


Dlaczego Lidia otrzymała zakaz wykonywania zawodu

Na przestrzeni XIX i XX wieku we Włoszech, wykonywanie przez kobiety niektórych zawodów - w tym prawniczych - nie było powszechnie akceptowalne, choć nie było nielegalne. Lidia otrzymała wykształcenie oraz zgodę na wykonywanie zawodu adwokata po przyjęciu jej do Izby Adwokackiej.

W rzeczywistości Lidia Poet została wydalona z Izby Adwokackiej po prostu za bycie kobietą

W 1. odcinku dowiadujemy się, że Lidii zakazano praktykowania zawodu z powodu pouczania oraz dyskusji z sędzią i prokuratorem. Zostało to potraktowane jako niewłaściwe zachowanie oraz sztuczne wydłużanie sprawy.

Kolejno w drugim odcinku, Lidia otrzymuje dodatkowo zakaz wstępu na sale rozpraw, z powodu podjęcia się i prowadzenia sprawy w imieniu brata.


Zakończenie i kontynuacja

Serial kończy się sprawą oskarżenia Jacopo Barberisa. Zarzuty zostają oddalone po tym, jak Lidia znajduje sprawcę morderstwa - dawną miłość podejrzanego - Nicole Greimas, oraz jej towarzysza, Louisa.

Ostatnia scena ukazuje pożegnanie bohaterki z jej bliskimi - podjęła decyzję o wyjeździe do Nowego Jorku, który zaproponował jej Andrea. Widzimy więc, że twórcy serialu mocno ingerują w opowiadaną historię, bowiem w rzeczywistości Lidia Poet nigdy nie wyruszyła do Ameryki.

W ostatniej scenie Andrea i Lidia wyjeżdżają do Nowego Jorku

Jako że serial został ciepło przyjęty, możemy spodziewać się drugiego sezonu serialu „Prawo Lidii Poet”, lecz nie został on jeszcze zapowiedziany.

Więcej o serialu Prawo Lidii Poet:

Zobacz także