Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Polskie This War of Mine trafiło do nowojorskiego Muzem Sztuki Współczesnej

Jako element stałej kolekcji placówki.

This War of Mine od Polskiego zespołu 11 Bit Studios może pochwalić się sporym wyróżnieniem. Tytuł trafił do słynnego Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku jako stały element kolekcji placówki oraz część wystawy poświęconej grom wideo i innym przykładom interaktywnych projektów.

Gra obecnie będzie eksponowana w ramach wystawy „Never Alone: Video Games and Other Interactive Design”. Tym samym poruszająca produkcja znad Wisły stanie obok między innymi kultowych tytułów Tetris i Pac-Man oraz znaku „@”. Wystawa będzie czynna do 16 lipca tego roku.

Znaczną część życia spędzamy w cyfrowym świecie. Codziennie patrzymy na różne interfejsy - od Zooma po FaceTime, od WhatsApp po Discord i od Roblox po Fortnite - wizualne przedstawienie kodu, który nas łączy, dzieli i kształtuje sposób w jaki się zachowujemy i postrzegamy innych” - czytali w opisie ekspozycji. „Ta wystawa gromadzi godne uwagi przykłady interakcji, które łączą obiekty, maszyny i całą infrastrukturę z ludźmi

Gry są często postrzegane jako zabawa i rozrywka. Ale ja uważam, że jest coraz więcej tytułów, wymagających od graczy więcej zaangażowania. Kiedy grałem w This War of Mine byłem smutny, przestraszony i bardzo spięty. Ostatecznie produkcja zostawiła mnie z odmienionym postrzeganiem tego, czym mogą być gry opowiadające o wojnie” - mówi kurator wystawy Paul Galloway, cytowany przez portal Gamespot.

Przypomnijmy, że This War of Mine łączy elementy gry strategicznej, survivalowej i tzw. opowieści wizualnej. W grze wcielamy się w grupę cywilów, próbujących przetrwać w mieście obleganym przez dwie przeciwne strony konfliktu. Musimy dbać o zdrowie i stan psychiczny naszych podopiecznych oraz często podejmować trudne decyzje, jak konieczność poświęcenia jednego z towarzyszy, aby zwiększyć szanse na przetrwanie reszty.

Read this next