Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Bitwa w recenzjach This War of Mine na Steamie. Gracze walczą z rosyjskimi trollami

Efekt zbiórki na rzecz Ukrainy.

Kilka dni temu polskie studio 11 bit poinformowało, że cały przychód ze sprzedaży This War of Mine przekaże Ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Akcja nie spodobała się sympatyzującym z Rosją trollom, które zaatakowały grę w recenzjach na Steamie, czemu odpór dają inni gracze.

Na karcie katalogowej produkcji w sklepie Valve zaczęło pojawiać się bardzo dużo negatywnych ocen. Internetowa ofensywa rozpoczęła się w czwartek, 24 lutego, kiedy opublikowano około 30 krytycznych opinii. W następnych dniach przybyło ich kilkaset.

Negatywne recenzji napisane są przede wszystkim w językach rosyjskim i chińskim, choć nie brakuje też wpisów po angielsku. Treść większości jest wspólna: padają oskarżenia o polityczne „prowokacje” i polityczną „stronniczość”.

Wykres obrazujący niedawny napływ recenzji - negatywnych i pozytywnych

Są również pytania, dlaczego 11 bit nie reaguje na inne konflikty zbrojne, a także bezpośrednie odniesienia do wojny na Ukrainie. Autorzy wielu rzekomych opinii mają na koncie bardzo krótki czas rozgrywki - niektórzy publikują wpisy dopiero po pół godziny gry.

Na ofensywę rosyjskich i chińskich trolli zareagowali jednak inni gracze. Tylko wczoraj, 25 lutego, napisano blisko półtora tysiąca pozytywnych recenzji, dzisiaj zaś dodano już kolejnych 700 podobnych opinii.

Autorzy - wśród których są użytkownicy z Polski - pozytywnych wpisów wyrażają solidarność z Ukrainą. Co ciekawe, niektóre wiadomości napisane są w językach rosyjskim i chińskim, zapewne, by zostały zrozumiane przez internautów popierających działania Rosji.

W międzyczasie twórcy This War of Mine poinformowali, że w ciągu doby od startu inicjatywy udało się zebrać 160 tysięcy dolarów na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Fundusze zostaną przekazane Ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

This War of Mine

Android, iOS, PC, Mac, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze