Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PlayerUnknown's Battlegrounds - cel gry i zasady rozgrywki

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat szczegółów rozgrywki.

PlayerUnknown's Battlegrounds jest multiplayerową grą z cyklu Battle Royal. Początków konceptu tego gatunku należy upatrywać w japońskiej książce o tym samym tytule. Nadrzędnym zadaniem graczy jest przetrwanie i wyeliminowanie rywali. Twórcą gry jest Brendan „PlayerUnknown” Green, znany z innych gier o podobnej tematyce.


Cel gry

W grze dostępny jest tylko jeden tryb rozgrywki, którego celem jest przetrwać, jak najdłużej na polu walki. Mimo możliwości gry samotnie, w parach lub w drużynie - wygrywa ten, kto pokona pozostałych rywali i dotrwa do samego końca.


Rozpoczęcie gry - skok z samolotu i lądowanie

Mecz rozpoczyna stu graczy, którzy lecąc w samolocie - wzdłuż wyspy - sami wybierają miejsce do rozpoczęcia zmagań. Będąc jeszcze w samolocie, każdy gracz decyduje, w którym momencie chce wyskoczyć ze spadochronem. Wybór miejsca startu rozgrywki ma znaczenie, gdyż w zależności od obecności rywali, początek gry będzie albo spokojniejszy i umożliwi ci spokojną eksplorację terenu, albo od samego początku będziesz musiał walczyć o przetrwanie.

Należy pamiętać, że za każdym razem po rozpoczęciu meczu startujesz kompletnie bez żadnego uzbrojenia. Jesteś zdany wyłącznie na swoje pięści. Dlatego po wylądowaniu na ziemi twoim pierwszym zadaniem będzie eksploracja terenu, w celu odnalezienia uzbrojenia i ekwipunku, które pomogą ci przetrwać w pierwszych chwilach rozgrywki.


Rozgrywka - bezpieczna strefa, niebieska granica, czerwona strefa

Istotnym elementem rozgrywki jest obserwacja mapy i mini mapy w celu kontrolowania zmniejszania się bezpiecznej strefy. Ta oznaczona jest białym okręgiem. W ciągu trwania meczu strefa ta będzie się zmniejszać kilkukrotnie, aż w końcu obszar będzie na tyle mały, że dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć.

Mapa, na której możesz zaobserwować bezpieczną strefę (biały okrąg), zawężanie się terenu (niebieska linia) oraz czerwoną strefę (czerwone pole).

Po zawężeniu się terenu wyznaczającego bezpieczną strefę pojawi się niebieska granica, która podąża w kierunku bezpiecznego obszaru. Kiedy będziesz znajdować się przed niebieską granicą - otrzymasz obrażenia. Punkty życia będą spadać tak długo, dopóki nie przejdziesz za niebieską granicę. Dlatego warto zawsze trzymać się blisko bezpiecznej strefy.

Gdy niebieska granica dotrze do białej granicy oznaczającej bezpieczną strefę, będziesz miał chwilę, zanim bezpieczna strefa ponownie się zawęzi i w konsekwencji pojawi się niebieska linia podążająca w kierunku bezpiecznego obszaru.Warto zwrócić uwagę na obszary oznaczone - na mapie i minimapie - czerwonym polem (czerwona strefa), które wskazują miejsce uderzenia rakiet. Najlepiej jest unikać tych terenów. Jeżeli jednak znajdziesz się w tym obszarze, wejdź do budynku i poczekaj, aż zakończy się bombardowanie.


Zakończenie gry

Gra zakończy się, gdy na polu walki pozostanie ostatni gracz (para lub drużyna), a pozostali rywale zostaną wyeliminowani.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze