Skip to main content

Path of Exile - Blight, Tower Defense

Czym jest Blight, które wieże budować, jak obronić rdzeń.

Dużo gier z gatunku hack and slash próbuje przemycić do rozgrywki rozwiązania, które na pierwszy rzut oka mogą nie pasować. Jest nim bez wątpienia tryb tower defense, który wpierw pojawił się w grach z serii Incredible Adventures of Van Helsing, by trafić też do Path of Exile. Gdzie natrafić można na znaną w grze jako Blight aktywność i jak obronić rdzeń przed atakiem potworów? Tego dowiesz się z niniejszego rozdziału.

Mechanika tower defense w Path of Exile powiązana jest z Blight - aktywnością, w której gracz może wziąć udział w losowych miejscach na mapie. Te mają mniej więcej 10% szansy na wygenerowanie na danym obszarze, a obok nich zawsze pojawi się postać NPC, Sister Cassia (1) . Dwukrotne wejście w interakcję z kobietą sprawi, iż rozpocznie się cała aktywność.

Do rdzenia stojącego obok Cassii utworzone zostaną ścieżki - po nich, za kilkanaście sekund, kroczyć będą potwory. Ich celem, jak w każdej grze z gatunku tower defense, dotarcie do rdzenia. Jeśli dotrze ich tam odpowiednia ilość, aktywność zakończy się niepowodzeniem. Rdzeń posiada 10 „punktów zdrowia”, a stwory różnej rangi odbierają inną ilość - zwykłe (białe) 1 punkt, magiczne (niebieskie) 2, rzadkie (żółte 5), a unikalne (złote) 10.

Celem gracza jest obronić rdzeń przed nacierającymi falami wrogów. Do tego celu wykorzystać może miejsca pod zabudowę wież - te oznaczone są specjalną ikonką młotka (2) . Po kliknięciu na nią, gracz może wybrać jeden z 6 obiektów:

  • Fireball Tower (3) - wystrzeliwuje kule ognia, zadające obrażenia od ognia (Fire).
  • Chilling Tower (4) - zadaje pobliskim wrogom obrażenia od zimna (Cold).
  • Shock Nova Tower (5) - tworzy elektryczne fale uderzeniowe, które zadają obrażenia od błyskawic (Lightning).
  • Empowering Tower (6) - zwiększa skuteczność pobliskich wież.
  • Seismic Tower (7) - zadaje obrażenia i ogłusza pobliskich wrogów.
  • Summoning Tower (8) - przywołuje stwory do walki.

Każda z tych wież może być kilkukrotnie ulepszana, zwiększając jej możliwości - zadawać będą więcej obrażeń, przywoływać więcej stworów czy zyskają nowe efekty. Dobór wież zależy tutaj od preferencji gracza - każda z wież spisze się równie skutecznie, warto wiec dobrać je pod swoją postać, gdyż to sam gracz i tak zadawał będzie większość obrażeń.

Po udanej obronie rdzenia, aktywność dobiegnie końca, a gracz będzie mógł otworzyć specjalne pojemniki na skarby (9) , z których wypadną wartościowe przedmioty.

Spis treści: Path of Exile - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Path of Exile - Atlas of Worlds

Read this next