Skip to main content

Path of Exile - którą klasę postaci wybrać

Jaka klasa najlepsza.

Największym problemem każdej gry umożliwiającej stworzenie i rozwój postaci jest zawsze pierwszy krok - wybór jej klasy. W Path of Exile dostępnych jest łącznie 7 klas - Marauder, Ranger, Witch, Templar, Shadow, Duelist i Scion - a wybór klasy jest kluczowy, gdyż warunkował będzie jej dalszy rozwój. Szczegółowe omówienie klas postaci znajdziesz w rozdziale Klasy postaci: różnice, wady, zalety.

W odróżnieniu od, na przykład, Diablo 3, w Path of Exile wybór klasy nie warunkuje dostępu do konkretnych zdolności. Zamiast tego wpływa jednak na położenie na olbrzymim drzewku umiejętności pasywnych. Zdolności te służą do wzmocnienia postaci i odblokowania dodatkowych efektów, są więc, obok kamieni zdolności i ekwipunku, czymś, co ma największy wpływ na tworzenie postaci pod konkretną rolę. Więcej na temat drzewka umiejętności znajdziesz w rozdziale Drzewko talentów, zdolności pasywne.

Dzięki rozbudowanemu drzewku i możliwości wykorzystania wszystkich kamieni umiejętności przez dowolną klasę, każdą z klas postaci da się tak naprawdę zbudować pod konkretną rolę. Jednakże, każda z nich ma swoje predefiniowane predyspozycje, które sprawiają, że w danej roli sprawdza się po prostu lepiej od innych. Dla poszczególnych klas wygląda to w następujący sposób:

Templar (1) - klasa hybrydowa, korzystająca z atrybutów Strength i Intelligence, walcząca przy pomocy kostura (Staff). Sprawdza się świetnie jako klasa do wsparcia za pomocą aur, doskonale nadaje się także do budowy postaci korzystającej z totemów. Shadow (2) - druga klasa hybrydowa, łącząca atrybuty Intelligence i Dexterity. Klasa świetnie sprawdza się w roli zabójcy, korzystającego ze sztyletów i szponów, zadająca obrażenia od trucizny i korzystająca z pułapek i min. Marauder (3) - klasa podstawowa, kładąca nacisk na atrybut Strength. Postać w 100% oparta na parametrze siły, przez to świetnie sprawdza się w walce wręcz do zadawania dużych obrażeń bądź do budowy odpornego na ataki wrogów tanka. Scion (4) - w pełni hybrydowa klasa, kładąca jednakowy nacisk na wszystkie atrybuty (Strength, Dexterity i Intelligence). Klasa, którą w niemalże dowolny sposób da się zbudować - nie będzie dorównywać w niektórych aspektach innym klasom, jednak da sporo swobodę w rozgrywce. Ranger (5) - klasa podstawowa, kładąca nacisk na atrybut Dexterity. Postać świetnie nadająca się do budowy łucznika, zadająca olbrzymie obrażenia i cechująca się mobilnością na polu walki. Duelist (6) - klasa hybrydowa, łącząca atrybuty Strength i Dexterity. Postać tej klasy zbudować można jako odpornego na ataki tanka bądź morderczo skuteczną maszynkę do mielenia potworów przy pomocy dwuręcznych broni. Witch (7) - klasa podstawowa, kładąca nacisk na atrybut Intelligence. Wiedźma jest typowym magiem w Path of Exile, można ją zbudować jako postać korzystająca z zaklęć ofensywnych bądź jako przywoływacza.

Na którą więc zdecydować się klasę? Warto zastanowić się, jaką rolę spełniać ma postać i pod tym kątem dobrać odpowiednią dla niej klasę. Każda z klas może co prawda spełnić się jako dowolny typ postaci, jednak największa skuteczność - która ważna jest przede wszystkim na bardzo wysokich poziomach - uzyska się tylko korzystając z konkretnych archetypów.

Spis treści: Path of Exile - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Path of Exile - atrybuty, statystyki

Read this next