Skip to main content

Path of Exile - atrybuty, statystyki

Siła, zręczność, inteligencja.

Każda postać w grze Path of Exile opisana jest przez trzy podstawowe atrybuty - Strength, Dexterity i Intelligence. To one w dużej mierze wpływają na to, jak skuteczna w walce będzie postać - podnoszą podstawowe wartości bojowe, umożliwiają także zakładanie bardziej wartościowych przedmiotów i korzystanie z wysokopoziomowych umiejętności.

Jak zostało już wspomniane, w grze są trzy podstawowe atrybuty, takie jak:

  • Strength (1) , czyli siła postaci. Za każde 10 punktów STR, postać otrzymuje 5 dodatkowych punktów zdrowia i 2% premię do obrażeń zadawanych atakami wręcz. Siła umożliwia zakładanie ciężkich pancerzy i broni, a także korzystanie z czerwonych kamieni umiejętności i kamieni wsparcia.
  • Dexterity (2) , czyli zręczność. Każde 10 punktów dodaje postacie 20 punktów celności i zwiększa o 2% uniki. Parametr wykorzystywany głównie dla postaci nastawionych na mobilność, uniki i walkę na dystans, pozwala ubierać lżejsze pancerze, sztylety, szpony i łuki. Wpływa też na możliwość wykorzystania zielonych kamieni umiejętności i kamieni wsparcia.
  • Intelligence (3) , czyli po prostu inteligencja. Każde 10 punktów gwarantuje 5 dodatkowych punktów many i zwiększa o 2% poziom tarczy energetycznej. Atrybut wykorzystywany głównie przez postacie walczące przy pomocy zaklęć, wpływa więc na możliwość korzystania z niebieskich kamieni umiejętności i wsparcia. Wysoki parametr Intelligence pozwala ubierać pancerze zapewniające tarcze energetyczną, a także wszelkie różdżki i kostury.

Atrybuty postaci zwiększać można w głównej mierze na dwa sposoby. Pierwszym jest ekwipunek postaci - każdy element pancerza, jak i biżuteria (pierścienie i amulet) mogą oferować różnorakie premie do jednego bądź więcej atrybutów. Drugim, niejako głównym źródłem, są punkty umiejętności - te inwestować można w drzewku umiejętności by odblokować zdolności pasywne, z których większość oferuje premię do atrybutu.

Warto zaznaczyć, że każda postać najpewniej posiadać będzie jeden z atrybutów rozwiniętych znacznie bardziej, niż pozostałe. Jest to normalna rzecz - każda postać ukierunkowana jest na konkretny styl rozgrywki, przy wykorzystaniu oręża i kamieni umiejętności powiązanych z danym atrybutem.

Następnie: Path of Exile - gniazda w przedmiotach

Spis treści: Path of Exile - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Path of Exile - klasy postaci: różnice, wady, zalety

Read this next