Skip to main content

Path of Exile - gniazda w przedmiotach

Sockety, jak montować kamienie.

W Path of Exile, podobnie jak w większości gier z gatunku hack and slash, w przedmiotach - w tym przypadku elementach pancerza i broni - występować mogą gniazda. Tu zaczynają się różnice - w Path of Exile nie wsadza się w nie kamieni zwiększających ich parametry, a kamienie umiejętności, które pozwalają postaci na korzystanie ze zdolności aktywnych.

Działa to na takiej samej zasadzie, jak w starym już Final Fantasy VII. Gracz umieszcza w gnieździe kamień umiejętności, a następnie zakłada przedmiot na postać, by po wszystkim móc korzystać z powiązanej z kamieniem zdolności.

Każdy przedmiot może posiadać kilka gniazd - ilość uzależniona jest od poziomu przedmiotu, jak i od jego typu. Rękawice, buty i hełmy mogą mieć od 1 do 4 gniazd, broń jednoręczna i tarcze od 1 do 3, a broń dwuręczna i zbroja na tors od 1 do aż 6 wolnych miejsc.

Tu pojawiają się jeszcze dwie charakterystyki gniazd. Po pierwsze, mogą one mieć 4 różne kolory (1) . Zielony, czerwony i niebieski, w które umieszczać można kamienie umiejętności tych samych kolorów, bądź białe, gdzie umieścić można dowolny kamień.

Drugą rzeczą są połączenia pomiędzy gniazdami. Gniazda mogą być wolne, lecz mogą też być połączone ze sobą za pomocą charakterystycznych łańcuchów (2) . Druga opcja jest dużo bardziej pożądana, gdyż powala łączyć kamienie umiejętności z kamieniami wsparcia - te pierwsze zyskują wtedy dodatkowe bonusy dzięki tym drugim. Odpowiedni dobór zdolności i ich połączeń jest jedną z najważniejszych rzeczy w Path of Exile.

Wszystkie kamienie zdolności i kamienie wsparcia, które zostały umieszczone w ekwipunku założonym na postaci, będą się rozwijać wraz z zabijaniem kolejnych stworów. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie ich poziomów nawet bez konieczności bezpośredniego korzystania z umiejętności - wystarczy, by były dostępne.

Ilość gniazd, ich kolor i połączenia zmieniać można przy pomocy kilku przedmiotów, mianowicie:

  • Jeweller's Orb (3) - pozwala ponownie wylosować ilość gniazd w przedmiocie, zmniejszając bądź zwiększając ją. Jeśli ilość gniazd będzie maksymalna dla danego przedmiotu, nie będzie można wykorzystać tego przedmiotu.
  • Chromatic Orb (4) - pozwala zmienić kolory wszystkich gniazd w przedmiocie.
  • Orb of Fusing (5) - pozwala ponownie wylosować połączenia pomiędzy gniazdami, usuwając je bądź dodając nowe.
  • Vaal Orb (6) - przedmiot, który pozwala zmodyfikować przedmiot w sposób losowy i nałożyć parametr Corrupted, dając 25% szansę na to, że któreś z gniazd stanie się białe.

Warto przy tym pamiętać, iż nie ma sensu marnować powyższych przedmiotów na modyfikację niskopoziomowych elementów wyposażenia. Lepszym pomysłem jest po prostu znalezienie innego, nawet gorszego pod względem parametrów, przedmiotu, który będzie miał pożądane przez nas gniazda, a przedmioty do modyfikacji zostawić na później, do zmian w lepszym sprzęcie.

Następnie: Path of Exile - drzewko talentów, zdolności pasywne

Spis treści: Path of Exile - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Path of Exile - atrybuty, statystyki

Read this next