Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nvidia GeForce: karty graficzne - wszystko, co warto wiedzieć

Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu karty graficznej. Pomagamy w zakupie.

Zakup nowej karty graficznej to z jednej strony wielkie wydarzenie w życiu każdego gracza, a z drugiej nie lada wyzwanie, gdyż szeroki wybór i duża rozpiętość cenowa podzespołów może przyprawić o ból głowy. Bez wątpienia karta graficzna to najważniejszy element komputera dla gracza, dlatego też wymieniając komponenty lub budując PC od samego początku, to właśnie karcie graficznej powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi, jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości oprawy i płynności w grach wideo.

Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć tematykę najpopularniejszych na rynku kart graficznych GeForce, których twórcą jest amerykańska firma Nvidia Corporation, producent wysokiej jakości układów graficznych. Co więcej, naszym celem jest zwrócenie uwagi na podstawowe czynniki, które powinny decydować podczas wyboru podzespołu odpowiadającego za wyświetlanie grafiki. Naszym celem jest pomoc graczom w wyborze karty graficznej dostosowanej do potrzeb i preferencji użytkowników pecetów do gier.

Zobacz: GeForce Experience - jak pobrać i włączyć, poradnik i najlepsze porady

GTX 1070 Ti - wydany w listopadzie 2017 to ciekawa propozycja dla wymagających graczy, spozycjonowany pomiędzy GTX 1070 a GTX 1080.

Artykuł został podzielony na cztery części. Każda jest poświęcona innemu zagadnieniu, choć informacje zawarte w całym tekście z pewnością pomogą lepiej przyswoić wiedzę związaną z tematyką kart graficznych. Co więcej, pozwolą łatwiej podjąć decyzję o zakupie produktu, który będzie służył jak najdłużej, zapewniając optymalną jakość grafiki.

Kliknij w jeden z poniższych linków, jeśli chcesz przenieść się do danej sekcji automatycznie:

  • Karty i układy graficzne GeForce GTX serii 10 - podstawowe informacje (poniżej) - zbiór najważniejszych informacji dotyczących chipsetów GeForce serii 10, porównanie poszczególnych układów graficznych, wiadomości ogólne i wyjaśnienie podstawowych pojęć.
  • Jaką kartę graficzną GeForce wybrać, aby odpowiadała naszym potrzebom? - układ graficzny nie jest gotowym produktem w postaci karty graficznej, lecz jej podstawą. Jednak to układ determinuje moc karty graficznej, a zatem jakość wyświetlanego obrazu na ekranach naszych monitorów.
  • Na co zwrócić uwagę podczas zakupu karty graficznej? - omówienie kluczowych elementów, które mają wpływ na wydajność, eksploatację i kulturę pracy karty graficznej - szczegóły, które decydują o przewadze jednego produktu nad drugim.
  • Kiedy najlepiej zdecydować się na zakup karty graficznej? - odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, przede wszystkim przez duże wahania cen, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Trzymając się jednak pewnych zasad, można wybrać najbardziej dogodny moment na zakup.

Karty i układy graficzne GeForce GTX serii 10 - podstawowe informacje

Aktualna generacja procesorów graficznych (GPU) GeForce - oznaczona jako GeForce 10 (GeForce 1000) - jest obecna na rynku sprzętu komputerowego od pierwszej połowy 2016 roku. To, co wyróżnia ją od poprzedniej generacji, to architektura Pascal i zastosowanie pamięci RAM GDDR5 i GDDR5X, a także produkcja w technologii FinFet w procesie 16 nm, co umożliwiło zwiększenie wydajności od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w stosunku do poprzednika, serii 900.

Karta graficzna a układ graficzny

Zadaniem karty graficznej - czyli gotowego produktu, będącego podzespołem komputera stacjonarnego lub częścią laptopa - jest renderowanie grafiki. Jej podstawą i najważniejszym elementem jest układ graficzny (chipset), który odpowiada za moc obliczeniową karty graficznej.

Poniższe wiadomości dotyczą układów graficznych GeForce, gdyż od tego elementu należy rozpocząć poszukiwania optymalnej dla naszych potrzeb karty graficznej. Gdy określimy, jaki chipset będzie dla nas najlepszy, w dalszej kolejności będziemy mogli skupić się na wyborze konkretnej karty graficznej.

Układy graficzne GeForce z serii 10

Na chwilę obecną w ofercie Nvidii znajduje się dziewięć chipsetów GeForce serii 10, przeznaczonych z myślą o grach wideo. Wśród nich znajdują się produkty:

  • klasy ekonomicznej (budżetowe) - przeznaczone dla mniej wymagających graczy, dysponującymi ograniczonymi zasobami finansowymi.
    GTX 1030, GTX 1050, GTX 1050 Ti;
  • średniej półki - kompromis pomiędzy ceną a jakością, umożliwiający komfortowe granie w rozdzielczości Full HD na średnich i wysokich ustawieniach graficznych.
    GTX 1060 3GB, GTX 1060 6GB, GTX 1070, GTX 1070 Ti;
  • klasy high-endowej - dla najbardziej wymagających graczy, dla których liczy się wysoka wydajność i najwyższa jakość grafiki. Zalecane dla rozdzielczości wyższych niż 1080p.
    GTX 1080, GTX 1080 Ti.
Ilość oferowanych modeli kart graficznych może przyprawić o zawrót głowy.

Nvidia dysponuje jeszcze lepszymi chipsetami, takimi jak Titan X, które przebijają wydajnością serię GeForce, lecz ze względu na ich bardzo wysoką cenę i bardziej profesjonalne zastosowanie nie będą brane pod uwagę w niniejszej publikacji.

Poniższa tabela zawiera zestawienie wszystkich modeli kart graficznych GeForce serii 10 wraz z jej podstawowymi parametrami. Co prawda niewiele mówią nieobeznanym w temacie użytkownikom gamingowych PC, lecz odzwierciedlają o ile więcej lub mniej dany model jest lepszy lub gorszy od porównywanego chipsetu.

Układ graficzny GeForce Pamięć RAM
(rodzaj, ilość i szyna danych)*
Rdzenie CUDA** Taktowanie rdzenia
układu graficznego
podstawowa / maksymalna [MHz]***
Cena (poglądowa)
GTX 1030 2 Gb GDDR5
64-bit
384 ok. 1250 / ok. 1500 300-400 zł
GTX 1050 2 Gb GDDR5
128-bit
640 1354 / 1455 ok.
550-650 zł
GTX 1050 Ti 4 Gb GDDR5
128-bit
768 1290 / 1392 ok.
850-1000 zł
GTX 1060 3GB 3 Gb GDDR5
192-bit
1152 1506 / 1708 ok.
1500 zł
GTX 1060 6GB 6 Gb GDDR5
192-bit
1280 1506 / 1708 ok.
1700 zł
GTX 1070 8 Gb GDDR5
256-bit
1920 1506 / 1683 1899 zł
GTX 1070 Ti 8 Gb GDDR5
256-bit
2432 1607 / 1683 2049 zł
GTX 1080 8 Gb GDDR5X
256-bit
2560 1607 / 1733 2600 zł
GTX 1080 Ti 11 Gb GDDR5X
352-bit
3584 1480 / 1582 3400 zł
  • *Pamięć RAM - nie przekłada się bezpośrednio na wydajność, służy do przechowywania najważniejszych informacji, ma znaczenie w kontekście renderowania grafiki w określonej rozdzielczości (przyjmuje się, że do grania w Full HD wystarczy 3-4GB VRAM).
  • **Rdzenie CUDA - dzięki wykorzystaniu mocy GPU, CUDA zapewnia znaczny wzrost wydajności obliczeń.
  • ***Taktowanie (częstotliwość) rdzenia - upraszczając: wyższe taktowanie przekłada się na zwiększenie wydajności.

Istnieje jeszcze więcej parametrów, za pomocą których można porównywać karty graficzne. Naszym celem jest jednak dostarczenie jak najwięcej istotnych informacji przy jak najmniejszym skomplikowaniu i tak szerokiej tematyki podzespołów odpowiadających za generowanie grafiki komputerowej.

Ceny ujęte w zestawieniu - które mają bardziej poglądowy charakter - dotyczą główne modeli referencyjnych i są sugerowane przez Nvidię. Ze względu na zawirowania na rynku kart graficznych, o czym piszemy w dalszej części artykułu, trudno jest jednoznacznie określić nawet przybliżony poziom cen.


Modele referencyjne i niereferencyjne kart graficznych

Wspomniane pojęcie - model referencyjny - w tym przypadku dotyczy kart graficznych, które zostały zaprojektowane i wykonane zgodnie ze specyfikacją Nvidii. Oznacza to, że wszystkie elementy konstrukcyjne, takie jak chłodzenie czy obudowa, nie zostały zmienione, a wykonane zostały według oryginalnego projektu producenta chipsetu.

Referencyjne karty graficzne łatwo rozpoznać po „skromniejszej” obudowie.

W większości przypadków przeglądając oferty sklepów, mamy do czynienia z modelami niereferencyjnymi. Światowi producenci elektroniki komputerowej na bazie chipsetu Nvidii konstruują swoje wersje kart graficznych. Poprzez różne dodatki oraz usprawnienia produkują podzespoły często wydajniejsze, dzięki zastosowaniu własnych komponentów, takich jak na przykład autorskie chłodzenie.

Dlatego w wielu porównaniach modele nierefencyjne wypadają lepiej niż tak zwane referenty, dzięki wyższemu taktowaniu rdzenia układu graficznego, niższej temperaturze czy obniżonej głośności.


Technologie i dodatkowe oprogramowanie Nvidii związane z kartami graficznymi GeFroce

Nvidia w swoich produktach implementuje wiele technologii, które mają wpływ na wyświetlaną grafikę i efekty z nią związane. Warto wiedzieć, że część z nich jest zarezerwowana tylko dla układów GeForce, jak na przykład Nvidia HairWorks. Nie każdy zdaje sobie sprawę z użytych przez twórców gier opisywanych poniżej technologii, a warto wiedzieć, co dzięki karcie graficznej - opartej na chipsecie Geforce'a - możemy uzyskać.

  • Nvidia HairWorks - potężna moc GTX-ów sprawia, że dynamiczna animacja włosów ludzkich i futer zwierząt staje się bardziej realistyczna. Animacja może składać się nawet z setek tysięcy pasm włosów, które reagują na czynniki zewnętrzne oraz ruch postaci. Jedną z gier, która najbardziej wykorzystuje technikę HairWorks, jest Wiedźmin 3. Jak w żadnej innej grze polscy developerzy potrafili wykorzystać tę technologię, sprawiając że włosy Geralta z Rivii wyglądają naturalnie. Należy jednak pamiętać, że opisywana technologia bardzo obciąża moc obliczeniową karty graficznej. Włączenie HairWorks w opcjach graficznych może spowodować znaczny spadek wydajności.
  • Zaawansowane techniki antyaliasingu - MFAA czy TXAA - czyli wygładzanie krawędzi, dzięki którym tak zwane ząbki stają się niewidoczne (trójwymiarowe obiekty stają się dzięki temu „gładsze”).
  • Nvidia PhysX - to silnik fizyki pozwalający uzyskać efekty specjalne (np. eksplozje, gęsty dym i mgła) poprzez interakcję z otoczeniem.
  • VR Ready - wsparcie kart graficznych (wyposażonych w układy GTX) dla wirtualnej rzeczywistości.
  • Ansel - zaawansowane narzędzie do wykonywania zrzutów obrazów w grze, które umożliwia swobodne ustawienie kamery. Dzięki wielu filtrom graficznym, możliwości przybliżania i oddalania, obracaniu kamery w 360 stopniach, możemy zarejestrować niepowtarzalne ujęcia. Użycie oprogramowania Ansel uzależnione jest od zaimplementowania tej technologii przez twórców w swoich grach.
  • ShadowPlay - nie jest to technologia, a darmowe oprogramowanie udostępniane posiadaczom gamingowych kart graficznych od Nvidii. Pozwala nagrywać wysokiej jakości materiały video z przebiegu rozgrywki, wykonywać zrzuty z ekranu oraz transmitować przebieg gry.
  • Nvidia SLI - zwiększenie mocy obliczeniowej dzięki łączeniu kart graficznych.
    Więcej informacji na ten temat znajduje się nieco niżej.
  • Nvidia G-Sync - technologia zapobiegająca rozchodzeniu się (rozdzieraniu się) obrazu, sprawiając że rozgrywka staje się bardziej płynna. Aby wykorzystać maksymalnie G-Sync, należy posiadać kartę graficzną oraz monitor wyposażony w tę technologię.
    Więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części artykułu.

Producenci kart graficznych opartych na układach graficznych GeForce

Najczęściej wybieranymi markami kart graficznych są potentaci z branży elektroniki komputerowej, czyli MSI, ASUS i Gigabyte. Mniej znanymi producentami, choć wcale nie gorszymi, są Palit i Zotac, którzy cieszą się również dobrą opinią wśród graczy. PNY, EVGA czy Inno3D oferują zazwyczaj swoje produkty o kilka procent taniej, oszczędzając na wyglądzie zewnętrznym i uboższym wyposażeniu.


Technologia SLI - łączenie kart graficznych

Karty graficzne GeForce można łączyć, dzięki zastosowaniu technologii SLI. Umożliwia ona uzyskanie zdecydowanie wyższej wydajności, choć jest to raczej rozwiązanie przeznaczone dla entuzjastów wysokich osiągów. Należy jednak pamiętać, że zamontowanie dwóch układów graficznych nie zwiększy proporcjonalnie (dwukrotnie) mocy. Oprócz wysokich kosztów, musimy pamiętać o użyciu odpowiedniej płyty głównej i pomyśleć o dodatkowym chłodzeniu. Warto zaznaczyć, że nie każda z gier dobrze współpracuje z technologią SLI.

Układy graficzne GeForce, które można łączyć w technologii SLI to: GTX 1070, GTX 1070 Ti, GTX 1080 i GTX 1080 Ti.

Co dwie karty, to nie jedna.

Następnie: Jaką kartę graficzną GeForce wybrać, aby odpowiadała naszym potrzebom?