Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Niektóre klasyki z PS Plus w Europie to wolniejsze wersje PAL. W drodze poprawka

Obiecuje Sony.

Dzisiaj w Europie zadebiutowało nowe PS Plus, którego najdroższy abonament o nazwie Premium gwarantuje dostęp do klasyków z pierwszego PlayStation. Okazuje się, że podobnie jak w innych regionach część gier oferowanych jest w wolniejszym standardzie.

Dawniej tytuły wydawane były w jednym z dwóch formatów - dostosowanym do ekranów o odświeżaniu 50 Hz europejskim PAL oraz amerykańsko-japońskim NTSC, który był zoptymalizowany pod kątem wyświetlaczy 60 Hz. Pierwszy przekładał się na płynność na poziomie 25 klatek na sekundę, a drugi na 30 FPS.

Z testów serwisu VGC wynika, że w standardzie wykorzystywanym w Europie dostępnych jest co najmniej siedem z trzynastu klasyków z PS1 - Ape Escape, Everybody’s Golf, Jumping Flash, Kurushi, Syphon Filter, Wild Arms and Worms World Party. Co ciekawe, niektóre produkcje od zewnętrznych wydawców, w tym Tekken 2, są w wersji dla USA i Japonii.

Niektóre pozycje - na przykład Jumping Flash - zawierają wydany kilka tygodni temu patch, który podbija częstotliwość odświeżania do 60 Hz, ale wywołuje efekt tak zwanego „ghostingu”, czyli wrażenie, że obiekty na ekranie wyświetlane są podwójnie. Sony obiecuje jednak rozwiązanie problemu związanego z formatami.

Zamierzamy udostępnić opcje wybrania NTSC w większości klasycznych gier, które są oferowane w PS Plus Premium i Deluxe w Azji, Europie, Bliskim Wschodzie, Indiach, Afryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii” - napisano na Twitterze europejskiego oddziału firmy. Wpis sugeruje, że będzie można przełączać się między różnymi wersjami.

Nie wiadomo, kiedy obiecywana przez Sony funkcja zostanie udostępniona.

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Komentarze