Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Minecraft

Świat gry, rozgrywka - co warto wiedzieć.

Początkowo produkcja niezależna, Minecraft to gra typu piaskownica z elementami surwiwalu. Nie posiada głównego celu, ale pozwala graczom na swobodną eksplorację i przekształcanie świata, który składa się z sześciennych bloków.

Minecraft - fakty o grze

Tytuł ukazał się na wielu platformach, a w grudniu 2017 roku osiągnięto sprzedaż ponad 144 milionów egzemplarzy gry. Autorem Minecrafta jest Markus Persson, który rozpoczął pracę nad tytułem w 2009 roku. Rok później założył przedsiębiorstwo Mojang AB, które odpowiadało za dalszy rozwój gry. Firmę przejął w 2014 Microsoft.

  • Sukces tytułu sprawił, że na rynku dostępne są warianty mobilne produkcji, fabularna seria epizodyczna Minecraft: Story Mode, specjalna wersja edukacyjna oraz powieść.
  • Wydawca gry, Microsoft Studios, ujawnił, że Minecraft przyciąga ponad 91 milionów graczy miesięcznie.
  • Gracze odwzorowali w grze między innymi Novigrad, miasto z Wiedźmina 3 czy tolkienowskie Śródziemie.

Świat gry

Otoczenie w Minecraft składa się z różnorodnych bloków, które odpowiadają za rzeźbę terenu, wodę, lawę czy ogień. Surowce takie jak kwarc, złoto czy diament są efektem przetworzenia odpowiednich rud. Podobnie jest w przypadku drewna, które uzyskuje się z przetworzonych sześcianów pni.

W Minecraft mamy do czynienia z cyklem dnia i nocy. Gracz eksploruje mapę niemal bez ograniczeń, a kolejne obszary są generowane w trakcie gry. Świat dzieli się na różnorodne biomy, które zamieszkują postacie niezależne, zwierzęta i potwory. Wyróżnia się obszary tundry, masywy górskie nad oceanem, lasy umiarkowane poprzecinane rzekami, bagna, dżungle czy pustynie.

Nie wszystkie stworzenia w grze są przyjaźnie nastawione do postaci gracza. Zaliczają się do nich szkielety, szlam, zombie, a nawet rybiki cukrowe. Z kolei istoty pasywne takie jak krowa, królik czy owca nie stanowią większego zagrożenia. Neutralne stworzenia - lamy, niedźwiedzie polarne, pająki i delfiny - nie zaatakują, dopóki gracz ich nie sprowokuje.

Osobną kategorią są zwierzęta oswajalne, takie jak wilk, kot czy koń. Na swojej drodze gracz spotka także wędrownych handlarzy i osadników. Ci ostatni parają się różnymi zawodami i zamieszkują wioski, w których rozmnażają się i pracują. Można z nimi handlować przy użyciu szmaragdów.

Mechanika rozgrywki i tryby

Gracz eksploruje świat Minecraft za pomocą postaci o imieniu Steve, której wygląd może modyfikować. Akcję widzimy z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby. Bohater potrafi skakać, pływać i biegać, a także kłaść i niszczyć bloki. Aby pozyskać surowiec, postać uderza w dany sześcian, przykładowo, wytworzonym przez siebie kilofem do momentu, aż wydobędzie z niego potrzebny materiał.

Zdobyte surowce przetwarzamy w inwentarzu lub na specjalnych stołach rzemieślniczych. Minecraft umożliwia także warzenie mikstur oraz zaklinanie przedmiotów. Ze zwierząt - w zależności od gatunku - pozyskamy mięso, skórę, a nawet wełnę. Możemy także uprawiać rośliny i sadzić drzewa. Z kolei materiały budowlane posłużą do zbudowania schronienia, osady czy skomplikowanych form przestrzennych.

Wszystkie elementy wykorzystamy do tworzenia konstrukcji. Niektóre bloki są dynamiczne i poddają się grawitacji czy emitują światło. Wśród bloków strukturalnych znajdziemy między innymi drabiny, kamień szlifierski, płot i pochodnię, które również wytworzymy. Osobną kategorią materiałów jest roślinność czy mechanizmy i ich elementy zasilające.

Na ten moment gracze mają do dyspozycji pięć trybów gry. Pierwszy z nich to tryb przetrwania, w którym Steve odczuwa głód i musi stawić czoła wyzwaniom. Pokonując stworzenia i innych graczy zdobywa punkty doświadczenia, dzięki którym osiąga kolejne poziomy.

  • Tryb przygody jest zbliżony do trybu przetrwania. Różni się tym, że do niszczenia bloków bohater potrzebuje odpowiedniego narzędzia.
  • Z kolei tryb hardcore sprawia, że przetrwanie w grze jest trudniejsze z powodu ograniczenia punktów życia do jednego serca. Dodatkowo śmierć Steve'a jest permanentna.
  • Tryb kreatywny w Minecraft służy do niczym niezakłócanego stawiania konstrukcji. Gracz ma dostęp do niemal wszystkich surowców, a bloki niszczy jednym kliknięciem. Poruszanie się po mapie ułatwia zdolność latania.
  • Ostatni tryb, czyli wariant widza, pozwala na obserwację gry bez możliwości interakcji z obiektami. Co ciekawe, w tym trybie gracz może wcielać się w różne stworzenia.

Gra wieloosobowa ogranicza się do trybu przetrwania, w którym gracze razem lub osobno walczą o przeżycie w wygenerowanym świecie. W tym trybie zagramy w sieci LAN lub przez Internet. Twórcy udostępniają także za opłatą gotowe serwery pod nazwą Minecraft Realms.


Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

O autorze

Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze