Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft wyłączy automatyczne odnawianie Game Pass nieaktywnym użytkownikom

Najpierw w UK, później na całym świecie.

Microsoft wyłączy automatyczne odnawianie subskrypcji Xbox Live Gold oraz Xbox Game Pass użytkownikom nieaktywnym od dwóch lat. Firma uprości też zasady zwrotu pieniędzy po przypadkowym odnowieniu. Zmiany zostaną wprowadzone najpierw w Wielkiej Brytanii, a później globalnie.

Microsoft zmieni zasady działania abonamentu ze względu na zastrzeżenia brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków, co do działania modelu subskrypcji z automatycznym odnawianiem. Według Urzędu, wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że płacą za usługi, z których już nie korzystają.

Zgodnie z wypracowanym między Microsoftem a Urzędem porozumieniem, po 12 miesiącach nieaktywności użytkownik otrzyma wiadomość z linkiem do anulowania subskrypcji. Jeśli nieaktywny klient nie zrezygnuje z abonamentu przez kolejny rok, wówczas cykliczne płatności wyłączą się automatycznie.

Na początku roku Microsoft ogłosił, że liczba użytkowników Game Pass przekroczyła 25 milionów

Microsoft zobowiązał się również do dokładniejszego informowania nowych użytkowników o sposobie działania usług, uproszczenia zasad zwrotu pieniędzy za przypadkowe odnowienie abonamentu oraz wcześniejszego informowania o planowanych podwyżkach cen subskrypcji.

„Gracze muszą otrzymywać jasne i aktualne informacje, aby mogli dokonywać świadomych wyborów podczas rejestracji w usługach abonamentowych” - powiedział przedstawiciel Microsoftu. „Inne firmy oferujące płatne subskrypcje powinny wziąć to pod uwagę i przeanalizować swoje praktyki, czy są zgodne z prawami ochrony konsumentów”.

Według informacji, jakie serwis The Verge uzyskał od Microsoftu, zmiany będą początkowo dostępne w Wielkiej Brytanii, a później na całym świecie. Nie podano jednak konkretnych dat.

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze