Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mass Effect: Andromeda - monolity, deszyfrowanie Porzuconych, glify

Jak znaleźć glify i złamać szyfr.

Na kilku planetach - tych największych, które możemy swobodnie eksplorować - jednym z ważniejszych zadań jest dotarcie do krypty Porzuconych. W większości przypadków, by to uczynić, musimy wcześniej aktywować monolity.

Struktury te oznaczone są zawsze oznaczone na mapie, a poza tym, są tak ogromne, że wystarczy spojrzeć, by zobaczyć je w oddali. Dotarcie na miejsce jest więc zazwyczaj proste.

Poniżej opiszemy, jak aktywować monolity, czyli jak szukać rozwiązania prostych zagadek związanych z tymi konstruktami. Wyjaśnimy też, od którego monolitu należy zacząć na planecie Eos - tylko na tym świecie struktury trzeba aktywować począwszy od jednej, konkretnej, związanej z misją fabularną.


Pierwszy monolit, glify

Kiedy trafisz na Eos i zaczniesz eksplorować, na mapie zobaczysz trzy monolity. Możesz dotrzeć do każdego, ale nie będziesz mógł aktywować dwóch z nich, co może wydać się dziwne. Jest to spowodowane koniecznością wykonania pewnych czynności w fabularnej misji Lepsze początki.

Misja ta zaprowadzi cię, po walce z kettami, do pierwszego monolitu. Tam będziesz musiał wykonać określone czynności, które później trzeba powtórzyć przy większości monolitów w grze. Chodzi przede wszystkim o skanowanie i szukanie glifów.

Znalezienie glifów jest zazwyczaj proste, wystarczy znaleźć koniec przewodu

Glify są to znaki niezbędne do rozwiązania łamigłówki, która prowadzi do aktywacji monolitu. By odnaleźć glify, musisz aktywować swój skaner (G na PC lub d-pad w dół na kontrolerze) będąc w okolicy konsoli, która zawsze znajduje się przy monolicie. Po uruchomieniu skanera dostrzeżesz przewody ciągnące się pod ziemią - każdy z nich doprowadzi cię do glifu.

Glify - w oknie skanera podświetlane na czerwono - należy przeskanować. W ten sposób będziemy mogli je wykorzystać. Po zeskanowaniu wszystkich (zazwyczaj trzech), możemy podejść do konsoli, by rozpocząć proces deszyfrowania. Jeżeli zadanie jest wyjątkowo skomplikowane, możesz użyć klucza deszyfrującego, ale tych narzędzi masz niewiele, dlatego nie warto używać ich pochopnie.

Na Eos wszystkie łamigłówki są raczej proste. Zasada zawsze jest taka sama - na planszy widzimy czerwone glify. Ich pozycji nie możemy zmienić. W pustych miejscach musimy natomiast wpisać inne glify w taki sposób, by identyczny glif nie pojawiał się ani w jednym wierszu, ani w kolumnie (później dochodzą też inne czynniki - na przykład zarysowana na planszy figura krzyżyka, w którym też nie mogą powtarzać się glify).

Przykładowy, ułożony poprawnie zestaw glifów

Spis treści: Mass Effect: Andromeda - Poradnik, Solucja

Zobacz też:

- Mass Effect: Andromeda - Eos: monolity i glify

- Mass Effect: Andromeda - Voeld: monolity i glify

- Mass Effect: Andromeda - oznaczenia i ikony na mapie


Po upewnieniu się, że glify są odpowiednio ułożone, należy zatwierdzić kombinację. Trzeba uważać, by nie zrobić tego przypadkowo, za wcześnie, ponieważ w takim wypadku konsola się wyłączy i pojawią się Porzuceni, których należy pokonać.

Kiedy złamiemy szyfry i aktywujemy wszystkie monolity na planecie, zadanie zostanie zaktualizowane i będziemy mogli udać się do odsłoniętego wejścia do krypty Porzuconych.

O autorze
Komentarze