Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Manor Lords - rolnictwo, płodozmian, ugorowanie

Jak uprawiać pszenicę, żyto, len i jęczmień.

Uprawa zbóż to podstawa żywienia w Manor Lords. Dzięki nim upieczesz chleby, przygotujesz piwo ze słodu jęczmiennego oraz wytworzysz odzienie z zebranego lnu. Jest to zarazem proces pochłaniający znaczną ilość gruntów, siły roboczej i obarczony ryzykiem ulewy i suszy.


Na tej stronie:


Jak uprawiać zboże

W Manor Lords dostępne są cztery gatunki roślin, które możesz uprawiać na polach:

  • Pszenica - po zmieleniu na mąkę w Młynie możesz piec z niej chleby (budynek Piec chlebowy)
  • Żyto - jak pszenica, jednak posiada mniejsze wymagania glebowe. Musi zostać odblokowane w oknie rozwoju (technologia: Uprawa żyta)
  • Jęczmień - wytworzysz z niego piwo, lecz najpierw zrobisz z niego słód w Słodowni
  • Len - alternatywny materiał do tworzenia odzieży, zamiast wełny czy skór w Warsztacie tkackim

Aby rozpocząć uprawę (co warto zrobić już na początku kolejnego roku), zbuduj pole [1]. Jego wielkość liczona jest w morgach (Morgen). Najpierw jednak sprawdź, gdzie znajduje się najlepsze miejsce na uprawę wybranego gatunku, korzystając z nakładek [2]. Najwyższa żyzność wskazana jest kolorem zielonym (trzy plusy).

Nieopodal pola wybuduj Gospodarstwo [3] i zatrudnij w nim rodziny. Poza orką (zaraz po zbiorach, ale nie później niż w listopadzie), siewem (na wiosnę) oraz zbiorach (jesienią), robotnicy mogą zostać zwolnieni z pracy w gospodarstwie.

Jeśli masz sporo miejsca na uprawy, teoretycznie nie musisz bardzo przejmować się pilnowaniem rolników - sami będą wiedzieć, kiedy i co mają robić. Jedyne działania jakie powinieneś przedsięwziąć, to zaplanowanie upraw i zadbanie o nawożenie pól - jeśli nic nie zrobisz, wydajność co roku będzie spadać. Postęp prac na polu możesz obserwować przez zmiany graficzne lub klikając na pole i sprawdzając paski postępu.

W sytuacji krytycznej możesz wykorzystać opcję Przyspiesz żniwa, jeśli nadchodzi późna wiosna, zbiory jeszcze nie są gotowe a masz obawy czy rolnicy zdążą przed śniegami. Ponadto dobrze, jeśli zorają pole w jesieni, by jak najszybciej móc je obsiać wiosną.

W lecie mogą czekać cię susze. Stąd warto być przygotowanym na ewentualny import pożywienia lub posiadać także inne alternatywy, w postaci hodowli zwierząt (przydomowe ogórki również mogą zostać uszkodzone w czasie suszy).

W trakcie zbiorów zboża najpierw są ścinane i wiązane w snopki. Opad deszczu w tym czasie może spowodować zniszczenie części niezebranych wiązanek. Warto, dlatego czasami zaryzykować i podjąć próby zbiorów niedługo po deszczu przy dobrej pogodzie. Alternatywnie zatrzymaj pracę gospodarstwa i poczekaj na lepszą pogodę. Inny sposób to tworzenie licznych małych pól, by proces zbierania i zwożenia zboża odbywał się za jednym razem, szybciej (domyślnie magazynowanie rozpocznie się dopiero, gdy całe pole zostanie ścięte).

Jeśli chodzi o wydajność pól: z jednego Morgenu o domyślnym poziomie żyzności na poziomie 50%, spodziewaj się zbiorów w ilości zbliżonej do 100 jednostek zboża (poda warunkiem, że orka i siew zostały wykonane już jesienią). Z kolei jedno gospodarstwo (które mieści 8 rodzin) bez większych problemów powinno być w stanie obsłużyć od 2 do 3 Morgenów.

Warto zacząć zabawę z rolnictwem wcześnie, by móc na bieżąco kontrolować popyt i podaż oraz w razie konieczności utworzyć nowe pola. Szczególnie istotny jest fakt, że bez jęczmienia i piwa nie będziesz w stanie awansować domów na trzeci poziom.


Zwiększanie plonów - nawożenie, ugorowanie, płodozmian

Nawet na najżyźniejszej glebie, wydajność zbóż pozostaje zwykle na poziomie 40-60%. Stąd musisz zadbać o poprawę tej sytuacji poprzez odpowiednie metody poprawy upraw. Zaliczamy do nich trzy podstawowe metody:

  • Płodozmian [4] - zaplanuj, co będzie uprawiane na polu w przyszłym roku. Ponieważ wydajność gleby pod jeden typ upraw spada co roku, zasiej w tym miejscu inne zboże. W ten sposób możesz dłużej użytkować pole z wysoką wydajnością (o ile gleba sprzyja także temu drugiemu rodzajowi uprawy), bez ugorowania, a po trzech cyklach wydajność początkowa wróci niemal do normy
  • Ugorowanie [5] - czyli pozostawienie pola na rok bez sadzenia na nim czegokolwiek. Nie jest to metoda, która pasywnie zwiększy plony ponad normę - pozwoli jedynie przywrócić je do poziomu podstawowego. Ugorowanie ma sens jedynie, gdy nie opłaca się w tym miejscu zasiać niczego innego
  • Nawożenie [6] - musisz odblokować je w oknie rozwoju. Gdy nabędziesz owce, automatycznie przejdą one na pole otoczone płotem (co uczynisz po kliknięciu w nie), gdy jest ugorowane. W ten sposób przyspieszysz użyźnianie gleby

Badania związane z rolnictwem

Jeśli masz zamiar na stałe zająć się rolnictwem - co jest wysoce zalecane, bowiem inne metody pozyskiwania żywności nie pozwolą ci wyżywić dużej wioski - powinieneś zainwestować w badania. Poświęcona jest im górna gałąź w oknie rozwoju. Najważniejsze ulepszenia to:

  • Ciężki pług - przyspiesza prace rolne: orkę i tempo zwożenia snopków. Wymaga wybudowania stajenki nieopodal i przypisania wołów do budynku gospodarczego
  • Nawożenie - wyślij na pole zwierzęta hodowlane (na przykład owce), które nawiozą pole i zwiększą jego wydajność. Wystarczy zakupić zwierzęta poprzez Faktorię handlarza żywizną, a gry pole jest ugorowane, zwierzęta zostaną na nie wysłane. W ten sposób przyspieszysz odnawianie wydajności pola

Opcjonalne ulepszenia:

  • Nawadnianie - ogranicza efekt suszy
  • Piekarnictwo - piekarz-rzemieślnik potrafi lepiej wykorzystać mąką, by zrobić z niej dwa razy więcej chlebów niż budynek piekarni
  • Uprawa żyta - zboże to ma mniejsze wymagania co do gruntu i większą wytrzymałość niż pszenica. Stąd musisz je najpierw odblokować

Następnie: Manor Lords - poziom osady, okno rozwoju, badania

Spis treści: Manor Lords - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Manor Lords - choroby i leczenie

Read this next