Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kto jest kim w Mass Effect Andromeda - przegląd ujawnionych postaci

Bohaterowie, towarzysze i inni.

Mass Effect: Andromeda wykonuje odważny krok do przodu i porzuca całą galaktykę postaci, by zacząć od nowa z plejadą świeżych twarzy. Kim są nowi towarzysze i przeciwnicy?

Podstawowe założenia są jasne: gramy jako Scott lub Sara Ryder. To para bliźniaków, ale wygląd, tło fabularne i pierwsze imię głównego bohatera możemy dowolnie zmienić. Jest też ojciec - Alec - który także zmieni się w zależności od naszych wyborów.

Alec zaczyna jako Pathfinder, czyli wojownik-dyplomata wysłany do galaktyki Andromeda w poszukiwaniu nowego domu dla ludzkości. Bardzo szybko to jednak gracz przejmuje stery nad misją. Mamy statek kosmiczny/bazę wypadową - Burzę - nowe rasy i członków załogi. Kto jest kim?

Od góry w trzech rzędach: główne postacie, członkowie drużyny, członkowie załogi statku

Sara & Scott Ryder

Rodzeństwo odegra ważną rolę w fabule Mass Effect: Andromeda, bez względu na to, w którego członka rodziny wcieli się gracz. Nasz bliźniak pokaże się jednak tylko w określonych momentach, niezbyt często.

Scott ma tło wojskowe i jest przedstawicielem armii, podczas gdy Sara preferowała naukę i studiowanie historii protean i ich obecności na Drodze Mlecznej.

Pomimo takich rozbieżności w doświadczeniu, gracz może dostosować ostatnie wydarzenia z przeszłości postaci według własnych upodobań.

Liam

Liam Kosta. Człowiek, jeden z dwójki startowych towarzyszy. Podobnie jak główny bohater, przybywa do galaktyki Andromeda na pokładzie arki Hyperion, w celu zasiedlenia nowego domu dla ludzkości.

W „poprzednim życiu” był policjantem, a jeszcze wcześniej inżynierem. W zespole Pathfindera odpowiada za bezpieczeństwo.

Opisywany jest jako młody, entuzjastyczny idealista. Nastawiony optymistycznie, ale skory do gniewu. Pochodzi z planety Laaandaan.

Cora

Cora Harper. Człowiek, druga osoba ze startowego duetu towarzyszy, obok Liama. To także jedna z pierwszych opcji romansu, co potwierdził choćby ostatni zwiastun produkcji, w którym Cora ćwiczyła sztuczne oddychanie na Ryderze. Chyba.

Cora posługuje się biotyką, przed wyruszeniem na ekspedycję przez wiele lat instruowana przez asari. Wygląda więc na to, że nie powtórzą się rasistowskie poglądy Ashley z Mass Effect 1.

Co interesujące, Cora ma takie samo nazwisko, jak Człowiek Iluzja (który, jak ujawniły komiksy, nazywał się Jack Harper). Czy to tylko zbieg okoliczności? Okaże się po premierze.

Peebee

Asari, regularnie prezentowana w trailerach i innych materiałach marketingowych. Peebee to tylko przydomek, choć wygląda na to, że bardzo często stosowany.

Dołącza do drużyny we wczesnym punkcie fabuły, po jednym z pierwszych spotkań z Ryderem. Służy cenną radą i doświadczeniem, ponieważ spędziła w Andromedzie już sporo czasu.

Do nowej galaktyki dotarła - razem z przedstawicielami innych znanych ras - wcześniej od gracza, na pokładzie stacji Nexus, stanowiącej odpowiednik Cytadeli z poprzednich odsłon serii.

Opisywana jest jako energiczna i niezależna. Opuściła Nexus, by zwiedzać kosmiczną okolicę na własną rękę. Podobnie jak dobrze znana Liara, jest zainteresowana obcymi cywilizacjami, ale ma być nieco bardziej entuzjastyczna od wspomnianej postaci z poprzednich odsłon.

Drack

Kroganin, jednoosobowa armia i narzędzie ogólnego zniszczenia w szeregach dowolnych przeciwników.

Nie jest obecnie jasne, w jakich okolicznościach Drack dołącza do drużyny, ale pokazany jest w jednym z wcześniejszych trailerów, gdzie Sara Ryder odwiedza kolonię założoną przez Sloane Kelly, służącą kiedyś na Nexusie (pamiętny materiał wideo z „animacjami” twarzy).

Część fanów zdążyła już zasugerować, że odpowiedni przydomek dla tej postaci to Drake. Mamy nadzieję, że kanadyjski raper się nie obrazi.

Drack ma także zadanie poboczne, w którym będziemy szukać zagubionego statku kosmicznego krogan. Co robią w Andromedzie? Kto wie!

Vetra

Żeński turianin, czyli połączenie, na które musieliśmy czekać bardzo długo - do DLC Omega w Mass Effect 3. Rzadkość prawie tak wielka, jak żeński krasnolud.

Vetrę przyłączymy do drużyny na stałe, jako pierwszego żeński turianina w historii serii.

Podobnie jak w przypadku Dracka, nie znamy detali na temat okoliczności dołączenia do zespołu, ale bohaterka także jest obecna podczas linii fabularnej ze Sloane Kelly.

Jaal

Przedstawiciel rasy angarian, dla której gromada Helius w galaktyce Andromeda jest ojczyzną.

BioWare nie potwierdziło jeszcze oficjalnie, czy Jaal będzie członkiem drużyny. Oficjalnie nie znamy nawet tego imienia, ale zostało ono ujawnione przez zapowiedź figurek na bazie gry (obejmujących - jak na razie - tylko główne postacie i członków zespołu).

Wcześniej deweloperzy informowali jednak, że w gronie towarzyszy znajdzie się właśnie rodowity mieszkaniec Andromedy.

Załoga statku Burza

Kallo Jath

Kallo Jath to nasz nowy pilot. Salarianin, związany z budową statku od wczesnej fazy projektowej, zaznajomiony z wszystkimi tajnikami konstrukcji. Co ciekawie: BioWare planowało pierwotnie przygotować osobnego przedstawiciela tej rasy jako członka drużyny, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu, gdy obsada zbytnio się rozrosła.

Wspomniany Alec przedstawiany jest jako jeden z pierwszych ludzi, który przebył drogę przez lokalny przekaźnik masy, razem z Jonem Grissomem (o którym dużo mówi się w powieściach na licencji Mass Effect). W późniejszym etapie życia Alec zainteresował się rozwojem ludzkiego życia za pomocą sztucznej inteligencji, co prowadzi nas do SAM-a.

SAM, czyli Simulated Adaptive Matrix (pol. symulowana matryca adaptacyjna), to sztuczna inteligencja połączona z naszym zespołem bezpośrednio przez wszczepy w układzie nerwowym. Całość przypomina nieco zaawansowaną wersję EDI z Normandii, choć - jak na razie - bez własnego ciała.

Biografia SAM wspomina, że pierwsze implanty opracowała doktor Elen Ryder. Czyżby mowa o żonie Aleca i matce dwójki głównych bohaterów?

Inne postacie na statku uwzględniają lekarkę asari o imieniu Lexi, a także kogoś, kto w dialogach występuje jako Reyes.

Nowe rasy

Archon

Mass Effect: Andromeda to trzy nowe rasy: angara (powyżej), kett (przeciwnicy, postrzegający ludzkość jako najeźdźców) oraz mityczne i antyczne remnant (szczegółów brak).

Angarianie są raczej pokojowo nastawieni, ale kett będą już stanowić najczęściej występującą grupę wrogów. Ich lider - Archon - ma być głównym antagonistą dla głównego bohatera Mass Effect: Andromeda.

Co z remnant? Jak Żniwiarze z poprzednich odsłon Mass Effect, zapowiadają się na tajemniczą rasę obcych, o których dowiemy się więcej wraz z postępami w fabule. Jakie są ich intencje? Któż to wie. Pewnie BioWare.

Poza nowymi rasami mamy też dobrze znane gatunki: turianie, salarianie, kroganie czy asari. Być może nie zabraknie także innych powrotów, choćby w DLC - lub w Andromeda 2.

I nie tylko

BioWare ma jeszcze sporo do ujawnienia i mamy nadzieję, że do premiery zaplanowanej na 23 marca otrzymamy jeszcze jakieś szczegóły na temat produkcji. Widzieliśmy już zapewne wszystkich dostępnych towarzyszy, ale jest jeszcze miejsce na załogę Burzy.

O autorze

Awatar Tom Phillips

Tom Phillips

Deputy Editor

Tom is Eurogamer's deputy editor. He writes lots of news, some of the puns and makes sure we put the accent on Pokémon.

Komentarze