Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

John Carmack komentuje przejęcie firmy Oculus VR przez Facebook

Oculus to nie Valve.

Współzałożyciel i legenda id Software, a od niedawna człowiek odpowiedzialny za technologie w firmie Oculus VR - John Carmack - zabrał głos w sprawie przejęcia firmy przez Facebook.

„Można podać przykład Valve i próbować budować nowy ekosystem VR od podstaw, jak Steam” - napisał słynny programista w komentarzu na jednym z blogów. „Tego pewnie chcieliby najbardziej oddani fani.”

„Różnica polega na tym, że przez lata rynek myślał, że Valve oszalało i oddano im cały segment. Należą im się pochwały za wizję i wytrwałość, by dotrzeć do obecnego punktu.”

„Ale z rzeczywistością wirtualną będzie inaczej” - wyjaśnił Carmack. „Doświadczenie jest zbyt mocne, przekonuje ludzi już przy pierwszym kontakcie. Coraz większe zainteresowanie dużych firm jest nieuniknione, a prawdziwe pytanie brzmi: w jakim zakresie iść na współpracę i z kim.”

„Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się Facebooka (i do tego tak szybko). Nie mam z nimi żadnych wcześniejszych kontaktów i mogę wymienić inne firmy, które pasowałby lepiej do tego przejęcia. Wierzę jednak, że potrafią zauważyć dalszą perspektywę tak samo jak ja i będą potężną siłą przy realizacji tej wizji. Takich decyzji nie podejmuje się bez namysłu.”

Facebook poinformował o przejęciu Oculus VR w ubiegłym tygodniu, za 2 miliardy dolarów w akcjach oraz w gotówce i z opcjami na kolejne zyski w przyszłości. Taki krok był szeroko krytykowany, zwłaszcza przez użytkowników Kickstartera, którzy wspomogli firmę dotacjami w początkowym okresie działalności.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze