Skip to main content

Sony ostrzega: PlayStation VR nie dla dzieci poniżej 12 lat

Podobnie Oculus Rift.

Sony zaktualizowało ostrzeżenia zdrowotne dla użytkowników PlayStation 4, dodając także wzmiankę o rzeczywistości wirtualnej w przypadku dzieci.

PlayStation VR z ograniczeniami

Użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie „KGrizzly” dostrzegł stosowną sekcję w tekście wyświetlanym wraz z aktualizacją 3.5 w wersji beta.

Aktualizacja ostrzega, że zestaw PlayStation VR od Sony nie powinien być używany przez osoby w wieku poniżej 12 lat.

Również pozostali producenci sprzętu VR informują o podobnych ograniczeniach. Valve - współproducent HTC Vive - nie określa jednak dokładnego wieku.

„Produkt nie jest zaprojektowany z myślą o dzieciach” - napisano w instrukcji. „Nie zostawiaj go w pobliżu dzieci i nie pozwalaj im na korzystanie z niego.”

Tutaj jednak mowa raczej o bardzo małych dzieciach, które mogłyby uszkodzić sprzęt - lub zranić się lub połknąć małe elementy.

„Jeśli starsze dzieci mogą korzystać z urządzenia, dorosła osoba powinna ściśle je nadzorować, by identyfikować negatywne efekty” - napisano dalej.

Oculus Rift to już bardziej szczegółowe informacje, zabraniające korzystania z zestawu VR dzieciom w wieku poniżej 13 lat. Starsze dzieci - powyżej tego limitu - powinny być nadzorowane przez opiekunów.

„Powinno unikać się długiego korzystania z urządzenia, ponieważ może to negatywnie wpływać na koordynację i balans” - czytamy w ostrzeżeniu.

Problemem są potencjalne nudności w rzeczywistości wirtualnej, zmęczenie oczu, a także sam układ soczewek. Te można w pewnym stopniu dostosować do kształtu głowy, lecz dla najmłodszych użytkowników opcje modyfikacji mogą nie być wystarczające, co przełoży się na dyskomfort i zmęczenie.

Zobacz na YouTube

Read this next