Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Iran pracuje nad własnym „Call of Duty”, gdzie walczymy z wojskami NATO

Pojawią się też zombie.

Irańskie studio animacji Korsar3D postanowiło wejść na rynek gier wideo, a jej pierwszym projektem będzie Revenge. Według samych twórców, jest to bezpośrednia odpowiedź na serię Call of Duty, jednak odwracająca perspektywnę i tym razem to wojska międzynarodowe będą antagonistami, zamiast bohaterami.

Jak informuje serwis PC Gamer, reżyserem gry jest Farhad Azima, który wcześniej tworzył filmy wojenne o dość propagandowym przesłaniu. „W grze zawiązuje się militarny sojusz pomiędzy Iranem i Rosją. Specjalna grupa stara się zneutralizować operacje planowane przez wrogów przeciwko sojuszowi Iranu i Rosji” - powiedziała Azima w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji. Gra ma nie ukazywać wojny w pełnej skali, a zamiast tego prezentować „ataki wyprzedzające na ziemi wroga, mające udaremnić jego zamiary”.

Reżyser dumnie podkreślił, że tytuł ma być też pokazem możliwości rodzącej się irańskiej branży gier. „Staramy się stworzyć grę, która będzie na równi z takimi tytułami, jak Call of Duty” - powiedział Azima. „Gra przypomina amerykańskie i światowej klasy produkcje pod względem grafiki i jakości wykonania, pomimo naszych ograniczonych możliwości”. Ujawnił też scenariusze dwóch z siedmiu misji, jakie rozegramy w czasie zabawy.

Jedna z nich walkę powietrzną między irańskim myśliwcem Suchoj, a amerykańskim F35. Chociaż teoretycznie powinien wygrać nowszy samolot amerykanów, to „w bitwie na bardzo bliskim dystansie zwycięstwo odniesie Suchoj, zwłaszcza jeśli pilotem jest Irańczyk”. Jeszcze ciekawiej będzie na samym początku rozgrywki - pierwszy poziom rozgrywa się w Ukrainie, gdzie gracz musi zinfiltrować amerykańskie laboratorium... produkujące wirusa zmieniającego ukraińskich żołnierzy w zombie.

Reżyser zapewnia, że sekwencję tę inspirowano „prawdziwymi wydarzeniami”, ale motyw zombie dodano dla podniesienia emocji. Prawdopodobnie Azima odnosił się do powtarzanych przez rosyjską propagandę informacji o wykryciu na okupowanych terenach Ukrainy amerykańskich laboratoriów produkujących broń biologiczną, chociaż brak jakichkolwiek dowodów na faktyczne istnienie takich placówek.

Nie znamy na ten moment dokładnej daty premiery Revenge, chociaż planowana jest na przyszły rok. Pewną ironią pozostaje fakt, że pomimo przedstawiania w niej sił zachodnich w negatywnym świetle, gra powstaje na silniku Unreal Engine, tworzonego przez amerykańską firmę Epic Games.

Read this next