Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Humankind - traktaty: jak wybrać, wpływ na dyplomację

Zawieranie paktów z innymi cywilizacjami.

Traktaty są kluczową częścią dyplomacji w Humankind. To za ich sprawą zawrzesz różne pakty dzięki którym możliwy będzie handel z innymi cywilizacjami czy otwarcie granic. Z tej strony dowiesz się jak wybierać traktaty i jakie mogą być tego konsekwencje.

W pierwszej kolejności musisz otworzyć okno dyplomacji. W tym celu kliknij na podobiznę cywilizacji (1), z którą chcesz zawrzeć traktat.

W nowo otwartym oknie wejdź do zakładki traktaty (2). Znajdziesz tutaj cztery kategorie - handel, wymiana informacji, zasady graniczne i porozumienie wojskowe. W skład każdej z nich wchodzi po kilka traktatów. W przypadku każdej cywilizacji zawsze zaczynacie od tych zlokalizowanych po lewej stronie, a z biegiem czasu możliwe jest nawiązanie kolejnych (z prawej strony).

Dla przykładu, gdy po raz pierwszy wejdziesz w interakcję z inną grupą, będzie między wami zakaz nowego handlu (3). Za sprawą tego menu możecie podpisać traktat o handlu towarami luksusowymi (4), a potem o handlu wszystkim (5).

By zaproponować nowy traktat wybierz po prostu interesującą cię opcję i kliknij w przycisk zaproponuj (6). Po krótkiej chwili otrzymasz odpowiedź - traktat może zostać zaakceptowany, odrzucony bądź przedstawiona może zostać kontroferta. W tym ostatnim przypadku musisz na ogół dopłacić, jednak uda ci się nawiązać współpracę.

W przypadku odrzucenia propozycji pojawi się nowy Kryzys (7). Możesz przejść do kolejnej zakładki i żądać (8) podpisania traktatu. Jeśli druga strona tego nie zaakceptuje, wpłynie to na nastroje wojenne (9). Odpowiedni poziom nastrojów wojennych z kolei umożliwi ci wypowiedzenie wojny nieskoremu do współpracy sąsiadowi.

Musisz więc zawsze rozważać czy opłaca ci się proponować traktat (bądź akceptować lub odrzucać prośbę sąsiada). Wszystko oczywiście zależy od stanu rozgrywki. Jeśli masz olbrzymią przewagę nad wrogiem może to być świetny sposób na wymuszenie wojny i siłowe zdominowanie przeciwnika. Jeśli jednak to wróg jest silniejszy, może to bardzo szybko obrócić się przeciwko tobie.

Poprzednio: Humankind - sława: jak zbierać, na co wpływa

Spis treści: Humankind - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Humankind - jak wygrać: zwycięstwo

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze