Skip to main content

Helldivers 2 to najszybciej sprzedająca się gra PlayStation. Podano też wyniki PS5

Już 12 mln bojowników o demokrację.

Helldivers 2 sprzedało się w nakładzie przekraczającym 12 milionów egzemplarzy, dzięki czemu tytuł jest najszybciej sprzedającą się grą w historii PlayStation - podało Sony. Ujawniono też, że PlayStation 5 znalazło niemal 60 mln nabywców.

Wszystko to wieści z najnowszego raportu finansowego japońskiej korporacji. Jak sprecyzowano, God of War Ragnarok rozprowadziło w ubiegłym roku 11 milionów kopii w 10 tygodni, ustalając nowy rekord wszech czasów. Brzmi imponująco, lecz teraz sieciowa strzelanka studia Arrowhead osiągnęła jeszcze lepszy rezultat - 12 mln w 12 tygodni.

Nie trzeba zapewne dodawać, że wydatnie pomaga jednoczesna premiera nie tylko na PlayStation 5, ale i na PC. Jeśli o PS5 mowa, to łączna sprzedaż konsoli - od dnia premiery do końca marca - wynosi 59,3 mln. W zakończonym roku fiskalnym dodano więc 20,8 mln (choć początkowo zakładano nawet 25 mln, co potem zweryfikowano jednak do 21 mln).

A gdyby tak sprzedawać grę we wszystkich krajach, to dopiero by było!

Nie udało się więc w stu procentach sprostać przewidywaniom, lecz Sony zapewne nie będzie zbytnio rozczarowane. Urządzenie jest na niemal identycznym pułapie, na którym było także PS4 w identycznym okresie po debiucie (choć starsza konsola radziła sobie nieznacznie lepiej, z 60 mln).

Co ważniejsze, PlayStation może pochwalić się kolejnym rekordowym rokiem pod względem sprzedaży, generując wzrost w tej sferze o 17 procent w porównaniu z poprzednim rokiem fiskalnym. Firma tłumaczy, że stoi za tym kurs jena i wyższe zainteresowanie grami first-party. Podczas konferencji z inwestorami z nazwy wymieniono właśnie Helldivers 2.

Sprzedaż PS5 jest na poziomie PS4 w tym samym okresie

Korporacja powtórzyła, że obecny rok fiskalny (kończący się w marcu 2025 roku) będzie z pewnością słabszy, ponieważ w planach nie ma żadnych nowych odsłon „znaczących licencji”. Będzie za to nowa strzelanka Concord od brytyjskiego Firesprite.

W obliczu pewnego spowolnienia w sferze usług dobrą wiadomością będzie zapewne fakt, że liczba aktywnych użytkowników PlayStation Plus wzrosła w marcu do 118 milionów (w porównaniu z 108 mln w marcu poprzedniego roku). W tym segmencie wzrosły też przychody, z 464,6 na 545,5 mld jenów.

„Ogólnie rzecz biorąc, finanse Sony wyglądają bardzo solidnie. Patrząc w szczególności na segment PlayStation, marża zysków - krytyczny wskaźnik kondycji tego biznesu - wzrosła z około 6% do 9,7%” - komentuje analityk Serkan Toto dla serwisu VGC. „Sony powinno też wysłać szampana do Szwecji. Gdyby nie Helldivers 2, wyniki PlayStation w ostatnim kwartale wyglądałyby znacznie gorzej”.

Read this next