Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Helldivers 2 - servers at capacity, czarny ekran: czy mogę coś zrobić

Popularność ma swoją cenę.

Helldivers 2 bije kolejne rekordy popularności, a jako że serwery nie są z gumy i mają ograniczoną pojemność, w godzinach szczytu gracze muszą czekać w długich kolejkach. Komunikat „servers at capacity” oraz czarny ekran to codzienność fanów tego tytułu. Czy można coś z tym zrobić?


Na tej stronie:


Komunikat „servers at capacity”

Oznacza po prostu, że serwery są przepełnione. Gra co pół minuty będzie próbować ponownie Cię zalogować - do momentu, w którym się uda, albo w którym zrezygnujesz i wyłączysz grę.

Niestety na ten komunikat nie ma żadnej rady innej niż cierpliwość. Gra przeżywa aktualnie eksplozję popularności i twórcy ledwo dają sobie radę z utrzymaniem serwerów w akceptowalnej kondycji.

Najczęściej na komunikat można natrafić w godzinach szczytu, a więc w okolicach północy czasu polskiego, ale tak naprawdę problemy zaczynają się już od wieczora, a nawet godzin popołudniowych.

Jedynym pocieszeniem jest fakt, że - jak w przypadku każdej viralowej gry - popularność Helldivers 2 zacznie wkrótce spadać, co pozwoli serwerom nieco odetchnąć. Jeśli planujesz na dłużej wsiąknąć w grę, to zapewne za kilka tygodni sytuacja ulegnie znaczącej poprawie.


Czarny ekran po włączeniu gry

Wielu graczy zmaga się też z innym problemem - po włączeniu gry ekran pozostaje czarny. Nie uruchamia się intro czy żadne menu, nic nie można zrobić. Zostaje jedynie wymuszenie zamknięcia gry.

Niestety to (zazwyczaj) również jest oznaka przeciążonych serwerów. Nie wiadomo, dlaczego czasami wita nas czarny ekran zamiast obrazka z Helldiversami i wspomnianym komunikatem. Niektórzy gracze podejrzewają, że czarny ekran występuje u osób, które wielokrotnie próbują zalogować się do gry w godzinach szczytu.

Teoretycznie czarny ekran na PC może oznaczać też problemy po stronie użytkownika, a nie serwerów. Dość łatwo jednak wykluczyć tę ewentualność:

  • Jeśli do tej pory gra działała i czarny ekran pojawił się nagle, to niemal na 100% związany jest z problemami z serwerami
  • Jeśli włączyłeś grę pierwszy raz i przywitał cię czarny ekran, być może akurat trafiłeś na godziny szczytu (godziny popołudniowe, wieczorne i nocne)
  • Jeśli ani razu nie udało ci się uruchomić gry i podejrzewasz, że nie grasz w godzinach szczytu LUB zmieniłeś ostatnio coś w ustawieniach i od tej pory gra się nie włącza, być może problem leży po po Twojej stronie (poniżej znajdziesz potencjalne rozwiązanie)

Jeśli ostatni punkt powyższej listy opisuje Twoją sytuację, możesz spróbować usunąć plik konfiguracyjny z ustawieniami gry, co przywróci ją do ustawień domyślnych.

  • Wejdź w następującą ścieżkę: C:\Użytkownicy\*nazwa_użytkownika*\AppData\Roaming\Arrowhead\Helldivers2
  • Usuń plik „user-settings.config”
  • Uruchom grę

UWAGA: folder AppData jest domyślnie ukryty. Aby go zobaczyć, musisz włączyć widoczność ukrytych folderów i plików w systemie. W Windows 11 włącza się to w pokazany poniżej sposób.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Helldivers 2

PS5, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.
Komentarze