Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Firma AMD zapowiada nowości w technologii FreeSync

Adaptacyjna synchronizacja.

AMD zapowiedziało kilka nowości związanych z technologią FreeSync na konferencji Radeon Technology Summit w zeszłym tygodniu, obiecując rozwój tego systemu.

Przypomnijmy: FreeSync - oraz G-Sync od Nvidii - to wbudowane w monitory rozwiązania umożliwiające płynne zmienianie częstotliwości odświeżania ekranu, w celu uniknięcia tearingu przy spadkach liczby klatek na sekundę w grach.

Producent Radeonów zapowiedział podczas niedawnej imprezy, że FreeSync zadziała także przez HDMI, a nie jak dotychczas - wyłącznie przez DisplayPort. Pierwsze modele tego typu powinny pojawić się na rynku na początku przyszłego roku.

AMD chwali się także, że dostępne są już monitory 144 Hz ze zmienną synchronizacją w zakresie 35-144 Hz, a wkrótce dołączy też pierwszy laptop - Lenovo Y700.

Na przyszły rok zaplanowano również karty graficzne umożliwiające korzystanie z zaawansowanego próbkowania kolorów 4:4:4 przy rozdzielczości 4K i odświeżaniu 120 Hz.

Jak zauważyło Digital Foundry w ostatnim teście, adaptacyjna synchronizacja tego typu sprawdza się dobrze także w wydaniu od Nvidii, ale w obu przypadkach problemem jest właśnie obsługiwany zakres częstotliwości - jeśli liczba klatek na sekundę spadnie zbyt nisko, powraca tearing.

Poniżej infografika zestawiająca FreeSync i G-Sync. Warto pamiętać, że ilustrację przygotowało AMD.

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze