Skip to main content

FIFA 23 - czy w grze jest VAR

Świat sportu się zmienia, a co z Fifą?

VAR to jedna z największych i najbardziej kontrowersyjnych innowacji ostatnich lat w świecie piłki nożnej. Czy wideoweryfikacja pojawia się też w FIFA 23?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Choć VAR wprowadzono do futbolu już w 2016 roku, nie miała go żadna FIFA do tej pory i nie inaczej jest w przypadku FIFA 23.

Electronic Arts nie ustosunkowało się jeszcze do kwestii VAR-u w swojej sportowej serii, więc nie znajmy oficjalnego powodu omijania wideoweryfikacji w kolejnych częściach.

Warto jednak podkreślić, że sędziowie w FIFA są po prostu nieomylni - nie ma możliwości, by pomylili się np. w orzeczeniu spalonego lub nie dostrzegli, że piłka delikatnie minęła linię bramkową, bo gra oblicza takie dane na żywo. Dodatkowa weryfikacja nie jest więc po prostu potrzebna.

Można oczywiście zrozumieć, że część graczy oczekuje po prostu większego realizmu, a nie większej sprawiedliwości, która większa już raczej nie może być. Jednak momenty, w których sędzia musiałby zejść z boiska, by zweryfikować gola, niepotrzebnie przedłużałyby rozgrywkę.

Następnie: FIFA 23 - wymagania sprzętowe na PC

Spis treści: FIFA 23 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 23 - wczesny dostęp: jak zagrać przed premierą

Zobacz także