Skip to main content

Nowa FIFA to nie „EA Sports FC 24”, tylko FC 24

Stosujmy taką nazwę, będzie prościej.

BLOG | Wieść o tym, że seria FIFA nie będzie już „Fifą” była szokiem dla wszystkich fanów piłkarskiej serii. Podobny szok przeżyliśmy, gdy twórcy ogłosili nowy tytuł - EA Sports FC 24. Ani to ładne, ani zgrabne. Ale czy faktycznie tak powinniśmy nazywać tę grę?

Zdradzę wam tajemnicę: gdy FIFA była jeszcze Fifą, to oficjalne tytuły gier z tych serii również miały na początku „EA Sports”. EA SPORTS™ FIFA 23, EA SPORTS™ FIFA 22 itd. A mimo wszystko mówiliśmy na te gry po prostu „FIFA 23” czy „FIFA 22”.

Czy w takim razie nie łatwiej byłoby określać nową odsłonę serii jako FC 24? Zobaczcie, że ma to sens. Gdy ogłoszono nowy tytuł, sam się skrzywiłem, no bo jak będziemy teraz mówić do kolegi: „Chcesz zagrać w EA Sports FC 24?”. Nie brzmi to dobrze. Ale już „Chcesz zagrać w FC 24?” to zupełnie inna para kaloszy i moim zdaniem właśnie tak powinniśmy mówić.

W całym tym zamieszaniu związanym z utratą licencji do nazwy zapomnieliśmy, że do tej pory także ucinaliśmy „EA Sports” z tytułu. Skoro więc mówimy „FIFA 23”, to - stosując tę samą zasadę - powinniśmy używać tytułu „FC 24”, który jest wygodny i prosty.

Zanim zostanę posądzony o hipokryzję, wyjaśnię: tak, wiem, że sami używamy na naszej stronie tytułu „EA Sports FC 24”, który pojawia się niemal we wszystkich naszych materiałach o grze. Media rządzą się jednak swoimi prawami. Dobrze wiem, że nie wszyscy kojarzą jeszcze tytuł FC 24 ze „starą Fifą” i dopisek EA Sports pozwala łatwiej zorientować się, o co chodzi. W rozmowie ze znajomymi używam już samego skrótu FC 24, jednak dopóki nie rozpowszechni się on w mowie potocznej, nasz zespół wciąż będzie stawiał na przedłużoną wersję.

Początkowo sam nie byłem miłośnikiem nowej nazwy serii, ale im dłużej o niej myślę i im częściej jej używam, tym ma ona dla mnie więcej sensu. FC (skrót od Football Club, dla ścisłości) to naprawdę całkiem zmyślny pomysł na tytuł. Można go szybko wymówić i napisać, co marketingowo jest świetnym ruchem.

Zachęcam więc do wyprzedzenia naturalnego rozwoju wydarzeń i używania tytułu FC 24. W końcu i tak wszyscy zaczniemy tak mówić, a wtedy nie trzeba już będzie pytać znajomego, czy „zagra z nami w EA Sports FC 24”.

Read this next