Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - DLC Ashes of Ariandel zachęca do powrotu

Wrażenia z dema oraz gameplay.

Studio FromSoftware nie od dzisiaj zbiera krytykę za ciągłe powracanie do tych samym tematów i lokacji - od DLC do Dark Souls, sequelu i dodatkach do tej kontynuacji, o Bloodborne nie wspominając. Dark Souls 3 to wspaniale prezentująca się produkcja, ale ile można zwiedzać zamki i walczyć z rycerzami i smokami, zanim wyjdzie nam to bokiem?

Czas spędzony przy nadchodzącym DLC do Dark Souls 3 - Ashes of Ariandel - ujawnia, że deweloperzy ponownie przedkładają nostalgię przed oryginalność, ale przygotowane lokacje są tak bogate w detale, że sprawiają wrażenia całkiem nowych.

Na pierwszy rzut oka Ashes of Ariandel to ponowne odwiedziny w Painted World of Ariamis z Dark Souls. Akcja toczy się więc w - niekoniecznie oryginalnym - mroźnym świecie, wykreowanym przez „ożywienie” obrazu. Podobne okolice widzieliśmy już w dodatku Crown of the Ivory King do Dark Souls 2 czy w Forsaken Castle Cainhurst w Bloodborne, lecz deweloperom udało się ponowie wykreować niezapomnianą atmosferę.

Poniżej znaleźć można pewne spoilery - nie na temat fabuły, ale dotyczące wrogów, których spotkamy. To samo można powidzieć o materiale wideo.

Cover image for YouTube videoDark Souls III Ashes of Ariandel - PS4/PC/XB1 - Divert thine eyes (Gameplay)

Akcja dema Ashes of Ariandel, dostępnego dla grupy dziennikarzy w siedzibie Bandai Namco, zaczyna się w jaskini, otwierającej się na większy płaskowyż. Po okolicy maszerują samotni rycerze, chwilami zasłaniani wirującymi płatkami śniegu. Jeszcze bardziej niepokojące są drzewa w kształcie krzyczących kobiet, z włosami przypominającymi gałęzie. Jak się szybko okazuje, nie wszystkie „rośliny” tego typu są tylko dekoracją tła i szybko musimy turlać się w unikach przed strumieniami lodu i kul ognistych.

Mniej magiczne, a równie niebezpieczne, są grupy wilków - być może alarmowane właśnie przez krzyki kobiet-drzew. Wkrótce dołączają do nich jeszcze obrzydliwsze, ogromne samice. Zgodnie ze stylem FromSoftware, potwory te zręcznie wkomponowano w strukturę poziomów, ze zwiastunem ciężkiej potyczki podczas przechodzenia przez lodową rozpadlinę.

Do tego tereny pokryte krwistoczerwoną „masą” oraz - nieopodal - insekty-szkielety o rozmiarach człowieka. Nieco dalej znajdziemy sporo ptasich maszkar, w stylu najbardziej kreatywnych filmów Davida Cronenberga.

Podsumowaniem dema jest starcie z bossem - dwufazowa potyczka z tajemniczym rycerzem o imieniu Champion's Gravetender. Walkę umieszczono na zamarzniętym polu przyozdobionym lawendą. Przeciwnik rozmiarami przypomina człowieka, co zwiastuje problemy. Tajemniczy wróg nosi kolczugę i maskę, ale bez spodni czy butów, otoczony jest trzema wilkami.

Zwierzaki nie będą raczej problemem dla weteranów serii, a sam Gravetender wydaje się chyba być nieco zbyt prosty, jak na wymagającego bossa (demo zapewniało postać na 100 poziomie). FromSoftware lubi jednak komplikować sytuację, więc w połowie walki na arenie pojawia się wielki wilk - Greatwolf Gravetender. Futrzasta bestia to ukłon w stronę walki z Great Grey Wolf Sif w Dark Souls, jednej z najbardziej chwalonych potyczek w serii.

Jak to często bywa, duet pokonać można na kilka sposobów. Jeden z obecnych na pokazie graczy postawił na czar podpalający dzierżony oręż, kto inny wolał ciężki miecz dwuręczny. My, po kilku nieudanych eksperymentach, odnieśliśmy sukces przy pomocy klasycznego połączenia miecza z tarczą. Udało się, ale po około siedmiu próbach.

Po niemal godzinie spędzonej z Ashes of Ariandel można przyznać, że to jedne z najlepszych rejonów Dark Souls 3. Na pierwszy rzut oka dobrze znane widoki może nie inspirują, ale już sama eksploracja mroźnych pustkowi przywołuje wszystko, co najlepsze w starszych odsłonach serii. Pierwsze wrażenia są więc pozytywne i choć postawiono na nostalgię, to na pewno nie mamy do czynienia z prostym skokiem na portfele graczy.

Dark Souls 3: Ashes of Ariandel zadebiutuje w październiku na PC, PS4 i Xbox One. Drugi dodatek zaplanowano na początek przyszłego roku.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Dark Souls III

Video Game

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Jeffrey Matulef

Jeffrey Matulef

Contributor

Jeffrey Matulef is the best-dressed man in 1984.

Komentarze