Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crusader Kings 3 - religia i wyznania (faith), rodzaje

System wierzeń.

System religii i wierzeń doczekał się wielu zmian i usprawnień w Crusader Kings 3. Tworzeniem własnych odłamów wyznaniowych czy sposobom na zdobywanie punktów pobożności skupiamy się na osobnych stronach, a tu przybliżamy cały system religii oraz najważniejsze związane z nim aspekty.

Zacznijmy od prostego wypunktowania, na co naprawdę ma wpływ religia czy wyznanie:

  • może umożliwić prowadzenie świętej wojny i stworzyć święty zakon
  • ma znaczenie dla stosunków dyplomatycznych
  • ma wpływ na to, jak postrzegane są różne cechy ludzi
  • ma wpływ na niektóre różne doktryny i zasady rządzące społeczeństwem

Warto też podkreślić, że religia (religion) i wyznanie (faith) to dwie różne rzeczy. Religia to na przykład Chrześcijaństwo czy Islam - i obydwie obejmują wiele rodzajów wyznań.

Na głównym ekranie gry na górnym pasku widzisz ikonę symbolizującą punkty pobożności, piety (1). Są wykorzystywane do różnych celów, na przykład pertraktacji z głową kościoła czy do podejmowania niektórych decyzji w wydarzeniach losowych.

Z kolei klikając na środkową z trzech ikon (2) przy portrecie swojego władcy, przejdziesz od razu do menu swojego wyznania.

W oknie wyznania widzisz trzy najważniejsze zasady i dogmaty (3). Mogą być związane na przykład z dostępnymi metodami zdobywania pobożności czy innymi elementami rozgrywki. Ważne są też grzechy i cnoty (4) - jeśli posiadasz któryś z grzechów jako cechę, będziesz otrzymywał karę do pobożności. Z kolei posiadanie cech cnotliwych, zapewni bonus. Warto mieć te cechy na uwadze, kiedy planuje się potomstwo i patrzy na cechy współmałżonka.

Dalej są doktryny (5) - opisują one, jak funkcjonuje religia, ale też państwo (można na przykład sprawić, że bękarty nie będą mogły dziedziczyć tytułów). Na dole widać wizerunek głowy wyznania (6) - klikając na niego prawym przyciskiem, możemy na przykład w przypadku wyznań chrześcijańskich zobaczyć możliwość zapłaty za zwiększenie pobożności czy poproszenia o pożyczkę. Wreszcie, możemy w tym panelu stworzyć nowe wyznanie (7).

Kiedy klikamy na innych władców, widzimy pod ich portretami symbol ich wyznania (8), a także opis relacji między wyznaniami. Może on być wrogi lub neutralny albo przyjacielski. Jeśli inne wyznanie uznawane jest za Hostile lub Evil, oznacza to, że możemy wypowiadać takim władcom wojny tylko na podstawie tego, że mają inną religię czy wyznanie (bo dotyczy to też heretyków w obrębie jednej religii).

Poprzednio: Crusader Kings 3 - lifestyle: Intrigue

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Crusader Kings 3 - jak założyć własne wyznanie, religię

Komentarze

More On Crusader Kings 3

Najnowsze artykuły