Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crusader Kings 3 - korzyści posiadania wasalów

Czy warto posiadać wasalów, korzyści.

Zdobywanie kolejnych wasalów w Crusader Kings 3 to jedno z kluczowych zadań czekających na ciebie w grze. Jeśli zaniedbasz ten aspekt rozgrywki, bardzo szybko zostaniesz zdominowany przez innych władców. W tym poradniku przedstawiamy korzyści posiadania dużej ilości wasalów.

By podejrzeć posiadanych wasalów, kliknij na ikonkę korony (1) bądź wciśnij klawisz F2, by wejść do zakładki Realm. Tutaj wyświetlają się wszystkie postacie, które zgodziły się zostać twoim wasalem. Są dwie główne zalety ich posiadania, takie jak:

  • Złoto (Gold) - każdy wasal płaci ci część swoich przychodów jako podatek (2). Początkowo są to niewielkie ilości, z czasem da się jednak to zwiększyć, choć dzieje się to kosztem waszych relacji.
  • Wojsko (Levies) - podobnie jak ze złotem, wasal oferuje ci część swoich wojsk (3) do wykorzystania w dowolnym momencie (np. po wypowiedzeniu wojny). Wartość ta rośnie wraz ze wzrostem królestwa samego wasala, jak i procentowej ilości wojsk, które ma ci on przekazywać.

Na dole tego okna znajdziesz też podsumowanie całego systemu wasalów. Generalna premia (bądź kara) do waszych relacji: Vassal Opinion (4), współczynnik grozy: Dread (5), czyli to jak bardzo boją się ciebie inni, a także odgórny limit wasalów: Vassal limit (6).

Sam limit zwiększysz wraz ze wzrostem królestwa - startujesz z wartością 20, by potem podskoczyć do 40 jako król (King) i 60 jako cesarz (Emperor). Znajdziesz tutaj też sumaryczną wartość złota od wassalów (7) jak i wojsk (8) które od nich otrzymujesz.

Jak widzisz, korzyści z posiadania dużej ilości wasalów są widoczne gołym okiem. Co prawda będziesz musiał ciągle dbać o dobre relację, by nie wywołali oni buntu, jednak dzięki nim twoje królestwo będzie się szybciej rozwijać, a ty będziesz w stanie skuteczniej prowadzić wojny.

Następnie: Crusader Kings 3 - jak zwiększyć limit wasalów

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - jak zdobyć wasalów

Komentarze