Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crusader Kings 3 - jak walczyć, by wygrać

Sztuka wojny.

Gdy już rozpocznie się wojna w Crusader Kings 3, sterowanie armiami może wydawać się skomplikowane, ale w praktyce ogranicza się tylko do wskazywania celu marszu naszych armii.

Oczywiście nie znaczy to, że nie musimy zwracać uwagi na nic, poza liczebnością wojsk przeciwnika. Przede wszystkim, o czym początkujący często zapominają, należy sprawdzić też jakość jednostek wroga (1).

Wystarczy kliknąć we wrogą armię, by zobaczyć tę informację i inne szczegóły. To o tyle ważne, że nawet jeśli wróg ma lekką przewagę liczebną, to z armią lepsze jakości, możemy dać mu radę.

Pamiętaj też, żeby - w miarę rozwoju - tworzyć nowe armie, klikająć w menu Military w opcję Create Men-at-Arms Regiment. Men-at-Arms to lepsi jakościowo żołnierze niż zwykli poborowi. Możesz wybierać rodzaj jednostek, a warto dysponować różnorodnymi wojskami - dzięki temu, będziesz gotowy na odpowiednią kontrę.

Przykładowo, oddziały włóczników wyślesz naprzeciw konnicy wroga. Z kolei do oblężeń warto wykorzystać też wyspecjalizowany w tym oddział z machinami oblężniczymi.

Poza działaniami wojennymi, warto też wrócić na jeden ważny element, który znacznie ułatwia zakończenie wojny po naszej myśli. Jest on związany z perkiem Kidnapper (2) z drzewka intryg.

W wielu przypadkach, jeśli uda ci się porwać wrogiego władcę w trakcie wojny, będziesz mógł po prostu wymusić swoje warunku zwycięstwa. Porwanie przeprowadzasz tak, jak próbę morderstwa - klikając na portrecie władcy prawym przyciskiem i wybierając opcję Abduct.

Poprzednio: Crusader Kings 3 - jak przygotować się do wojny

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Crusader Kings 3 - stres: jak działa i jak zmniejszyć

Komentarze