Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Clash of Clans - poradnik i wskazówki, jak grać

Mapa, zasoby, walka, ulepszanie.

Witamy w poradniku do Clash of Clans. Gra zadebiutowała już jakiś czas temu, bo w 2012 roku. Mimo to, ta mobilna produkcja do dziś pozostaje jedną z tych, które przynoszą największe zyski na smartfonach i cieszą się nieustanną popularnością.

Warto zaznaczyć, że Clash of Clans nie jest dostępne po polsku. Możemy grać w języku angielskim - lub jednym z kilku innych, które dostępne są w menu, jeśli preferujemy niemiecki czy rosyjski.

Tu przedstawiamy krótki poradnik, w którym wyjaśnimy podstawy rozgrywki. Poradzimy, jak zdobywać zasoby, zarabiać złoto i zdobywać kryształy, rozbudowywać osadę i wygrywać wszystkie bitwy.

Spis treści:


Jak zacząć - podstawy Clash of Clans

Clash of Clans to prosta w założeniach strategia mobilna, na którą składają się trzy główne, najważniejsze aspekty rozgrywki: rozbudowa osady, obrona i atak.

Gry włączysz grę po raz pierwszy, od razu rozpocznie się samouczek, który przedstawi podstawy gry. Dowiesz się, jak konstruować budynki i atakować wrogów. Interfejs jest dosyć łatwy do zrozumienia. Najważniejsze elementy na ekranie (na początku gry) to:

1. Sklep. Tutaj kupimy nie tylko klejnoty czy ułatwienia za prawdziwe pieniądze - to tutaj wybieramy budynki, które chcemy skonstruować na mapie.
2. Mapa ataku. Tu wybierzerz cel ofensywy twoich jednostek, które wyślesz do boju.
3. Od góry: posiadane złoto, eliksir i kryształy (gems). To zasoby do budowy i ulepszeń.
4. Ratusz (Town Hall). Główny budynek osady. Jego ulepszanie odblokowuje nowe elementy do budowy.
5. Miejsce gromadzenia się wytworzonych w barakach jednostek.
6. Aktualny limit budowniczych. Można go zwiększyć za odpowiednią sumę klejnotów.

Po samouczku nie mamy zbyt wielu możliwości. Musimy przede wszystkim czekać, aż zarobimy trochę złota oraz eliksiru. To dwa podstawowe rodzaje zasobów, którzy wykorzystamy do konstrukcji kolejnych struktur czy do rekrutowania wojowników.

Warto zaznaczyć, że złoto i eliksir wydobywamy nawet, gdy wyłączymy grę. Kopalnia złota działa bez przerwy, podobnie jak pompy wydobywające cenny, fioletowy płyn. Po włączeniu gry stuknij więc w pompy eliksiru i w kopalnie, by dodać do konta wydobyte zasoby.

Na początku najważniejsze jest wybudowanie dodatkowego działa, a także zrekrutowanie maksymalnej liczby wojowników. Należy też ulepszyć Town Hall do poziomu 3 - dopiero wtedy będziesz mógł zbudować kolejne kopalnie złota i pompy, by przyspieszyć wzbogacanie się.


Porady ogólne i najważniejsze wskazówki

- Nie zużywaj kryształów na początku gry. Na start otrzymujesz 500 gemów, a gra zachęca cię, byś nawet w samouczku wykorzystywał zielone kryształy do przyspieszania budowy. Nie warto - przyspieszasz tylko krótkie oczekiwanie. Lepiej więc poczekać, a 500 gemów oszczędzić na późniejszą budowę chatki budowniczego.

- Na samym początku korzystaj rozważnie z jednostek. Produkuj więcej barbarzyńców niż łuczników. Barbarzyńcy mogą zająć się niszczeniem palisad, podczas gdy łuczników lepiej wystawić do bitwy nieco później, gdy wojownicy skupią na sobie ogień obrony.

- Nie śpiesz się. Trudno grać w Clash of Clans szybko i często bez wydawania pieniędzy, ale nie przejmuj się i graj powoli. Zdobędziesz wszystko, co jest do zdobycia, tylko zajmie to więcej czasu. Szybsze postępy nie pozwolą ci zresztą dobrze poznać wszystkich tajników rozgrywki.

- Poczekaj z zaklęciami. Produkcja zaklęć jest droga i czasochłonna. W teorii możesz je produkować od 5 poziomu bazy (Town Hall), ale lepiej zachować ich stosowanie do późniejszych faz rozwoju, kiedy naprawdę przydadzą się w bitwach.

- Buduj wiele ścian. Ogranicza cię limit budowy, ale nie musisz budować wielu ścian obok siebie. Staraj się po prostu, żeby każdy budynek był otoczony małą palisadą czy murem. Wtedy atakującym więcej czasu zajmie zniszczenie obrony i dostanie się do budynków. Jeden mur dookoła całej wioski to złe rozwiązanie.

- Zabezpiecz eliksir. Jest sposób, by nie tracić eliksiru, gdy ktoś cię zaatakuje. Przed wyjściem z gry zakolejkuj po prostu produkcję jednostek na zapas. Po powrocie możesz anulować rekrutację i odzyskać w ten sposób wydany z góry eliksir.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Clash of Clans

Android, iOS

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze