Skip to main content

Call of Duty Modern Warfare 2 - multiplayer: porady na start

Jak zdobyć przewagę w rozgrywce wieloosobowej.

Tryb wieloosobowy cieszy się ogromną popularnością i jest głównym atutem serii Call of Duty. Znalezienie meczu jest bardzo proste ze względu na ogromną ilość graczy i nie inaczej jest w przypadku Modern Warfare 2. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z multiplayerem w tej serii, to warto spróbować, ponieważ zabawa jest znakomita. Mamy też dla was kilka wskazówek, które szybko pomogą poprawić wyniki w sieciowych starciach.Zainwestuj w słuchawki i mikrofon

 • Może brzmieć to nieco dziwnie, ale słuchawki dadzą ci ogromną przewagę podczas gry sieciowej. Dźwięk przestrzenny pozwala zlokalizować pozycję przeciwnika wyłącznie po odgłosach wystrzałów czy kroków. Co więcej, wcale nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogi zestaw - praktycznie każde słuchawki są lepsze od dźwięku z telewizora. Możesz też zastanowić się nad zestawem głośników 5.1 lub 7.1, które spiszą się równie dobrze.
 • Mikrofon przyda się do rozmowy z graczami z drużyny. Dobrze zgrany zespół potrafi zdziałać cuda, ale ciężko skoordynować ataki czy obronę bez komunikacji. Pisanie na czacie jest jakimś wyjściem, ale trwa dłużej, niż rzucenie hasła przez mikrofon, a także wymaga co najmniej jednej ręki.

Używaj klawiatury i myszki

 • Gra przy pomocy gamepada ma wiele zalet, a największą jest wygoda - można przyjąć dosłownie każdą pozycję podczas gry i swobdnie przemieszczać się po pomieszczeniu. Klawiatura i myszka z kolei kojarzą się głównie z siedzeniem w jednej pozycji przy biurku (choć z zestawem bezprzewodowym także można rozłożyć się na kanapie).
 • Jeśli zależy ci na wynikach, warto jednak zrezygnować z wygody, ponieważ w strzelankach nic nie daje takiej precyzji podczas celowania, jak dobra myszka i klawiatura. Największą zaletą jest możliwość niemal natychmiastowego obrócenia się w dowolnym kierunku, co na padzie jest bardzo trudne do wykonania.
 • Call of Duty Modern Warfare 2 natywnie obsługuje klawiaturę i myszkę na konsolach PlayStation 5, Xbox One i Xbox Series X/S. W przypadku PS4 konieczne jest jednak skorzystanie z zewnętrznego adaptera.

Dostosuj czułość kontrolera i pole widzenia

 • Jeżeli nie masz możliwości lub po prostu nie chcesz podłączać klawiatury i myszki do konsoli, poświęć chwilę na dostosowanie czułości rozglądania się przy pomocy kontrolera. Stosowne suwaki znajdziesz w menu ustawień gry.
 • Mniejsza czułość pozwala na dokładniejsze celowanie i ułatwia mierzenie w głowę, ale odbywa się to kosztem szybkości obracania postaci. Przy niskiej czułości trudno obrócić się o 180 stopni, przez co łatwo zginąć od strzału w plecy.
 • Wyższa czułość pozwala naszej postaci szybciej się obracać, a przy najwyższym ustawieniu trwa to porównywalnie szybko, co w przypadku myszy. Niestety, przy wysokiej czułości precyzyjne celowanie przy pomocy gałki analogowej jest wyjątkowo trudne i wymaga ogromnej wprawy.
 • Warto znaleźć zdrowy balans między szybkością a precyzją. Każdy ma nieco inne preferencje, dlatego warto poeksperymentować na własną rękę.
 • Warto także dostosować pole widzenia. Opcję zmiany FOV znajdziesz w sekcji grafiki w menu ustawień gry.
 • Im wyższe FOV (Field of View - pole widzenia), tym więcej elementów mieści się na ekranie. Odbywa się to kosztem wykrzywienia perspektywy do kształtu tzw. rybiego oka.
 • Przyzwyczajenie się do szerokiego pola widzenia może zająć chwilę, ale pozwala lepiej kontrolować to, co dzieje się dookoła naszej postaci.

Graj w 120 FPS

 • Jeżeli tylko masz wystarczająco mocny komputer lub konsolę obecnej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X/S), to warto wykorzystać możliwości sprzętu i zagrać w 120 klatkach na sekundę. Konieczne jest do tego także posiadanie telewizora lub monitora, który obsługuje taką prędkość odświeżania obrazu.
 • Wyższa liczba klatek na sekundę przekłada się na większą płynność i precyzję celowania. Obraz jest też mniej rozmyty podczas ruchu, co pozwala na dokładniejsze śledzenie poruszających się celów oraz zmniejsza czas potrzebny na reakcję, czyli choćby oddanie strzału.

Nie bój się eksperymentować z wyposażeniem

 • Call of Duty Modern Warfare 2 pozwala dostosować wyposażenie, z jakim rozpoczynamy mecze w trybie multiplayer. W menu trybu wieloosobowego znajdziesz zakładkę Uzbrojenie, a w nim sekcję Uzbrojenie trybu wieloosobowego.
 • Znajdź sprzęt, który ci się podoba i jest skuteczny. Warto zbalansować broń pod względem jej cech i na przykład nosić przy sobie coś zarówno na duży jak i krótki dystans.
 • Różne bronie sprawdzają się na różnych mapach, a każdy gracz ma własne preferencje, dlatego warto poeksperymentować.

Wypróbuj różne bronie

 • W grze znajdziesz całe zatrzęsienie przerónej broni - od pistoletów po wyrzutnie rakiet. Nawet w obrębie tej samej grupy, czyli na przykład wśród karabinów szturmowych, każda broń cechuje się innymi właściwościami.
 • Wybór najpotężniejszej broni rzadko jest słuszny - sprawdź, co podoba ci się najbardziej i z jakiej broni najlepiej ci się strzela. Kiedy znajdziesz już swoja ulubioną, to nie poprzestawaj wyłącznie na niej i wypróbuj też inne. Moze któraś okaże się dla ciebie jeszcze lepsza od dotychczasowej.

Ulepszaj broń z myślą o redukcji odrzutu

 • W Call of Duty Modern Warfare 2 istnieje system ulepszania broni. Pozwala on na niemal dowolne modyfikowanie posiadanego wyposażenia. Jeżeli masz problem z trafianiem w ruchome cele, to warto na początku skupić się na zmniejszeniu odrzutu broni.
 • Jest to kluczowe, ponieważ w Modern Warfare 2 tempo gry jest nieco mniejsze, a szybkość nie gra już tak dużej roli.
 • Broń można ulepszać, montując dodatki zmniejszające odrzut poziomu oraz odrzut pionowy. Przy grze za pomocą kontrolera najważniejszą jest redukcja odrzutu poziomego. Przy grze za pomocą myszki i klawiatury łatwiej jest kontrolować odrzut, ale tu również nie zaszkodzi zamontować kilku dodatków.

Zrezygnuj z tłumika

 • Broń z tłumikiem wydaje się niezbędna w Call of Duty Modern Warfare 2. Rozgrywkę rozpoczynamy z minimapą, która nie pokazuje czerwonych kropek symbolizujących wrogów, gdy używają oni wytłumionej broni, przez co naturalnym wydaje się montowanie tłumików w każdej broni, do której mamy dostęp.
 • Istnieje jednak całe mnóstwo innych opcji modyfikacji lufy, w tym ulepszenia w zakresie odrzuty czy zasięgu. Czasem lepiej zrezygnować z tłumika na rzecz modyfikacji, która poprawi celność lub pozwoli łatwiej zdejmować cele z większej odległości.

Graj w trybie Inwazji, by odblokować nową broń

 • Podbijanie poziomu broni pozostaje głównym sposobem zdobywania broni, jednak obecny w grze tryb Inwazji pozwala nieco łatwiej zdobyć wymagane w tym procesie punkty doświadczenia.
 • Na mapach w trybie inwazji znajdziesz mnóstwo botów kierowanych przez sztuczną inteligencję. O ile zabijanie graczy daje więcej doświadczenia, o tyle likwidowanie botów jest o wiele łatwiejsze, co pozwoli w krótkim czasie nagromadzić więcej punktów, dzięki którym odblokujesz lepszą broń i modyfikacje.

Ukończ kampanię oraz zadania w trybie kooperacji

 • Ukończenie kampanii fabularnej dla pojedynczego gracza jest świetnym treningiem i niejako samouczkiem przed przystąpieniem do rozgrywki sieciowej. W trakcje gry solo będzie okazja do wypróbowania wielu różnorodnych broni i ich kombinacji oraz sprawdzenia gadżetów, czy dodatkowego wyposażenia.
 • Gra w kampanii pozwoli także przyzwyczaić się do sterowania oraz da możliwość dowolnego eksperymentowania z układem przycisków, czułością celowania czy zmianą pola widzenia w bezpiecznych warunkach.
 • Dodatkowo, ukończenie kampanii oraz misji kooperacyjnych pozwala zdobyć dodatkowe bonusy w trybie online, jak choćby odblokowanie kilku nowych operatorów czy żetonów przyspieszających zdobywanie doświadczenia.

Spis treści: Call of Duty Modern Warfare 2 - Poradnik, Solucja

Zobacz także