Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Bloodborne - wszystko, co wiemy

Czy nowa gra studia From Software zaoferuje coś więcej niż Dark Souls?

Bloodborne od studia From Software było jednym z gorzej strzeżonych sekretów Sony przed czerwcowymi targami E3. Do sieci wyciekły obrazki prezentujące grę, znaną jeszcze wtedy pod roboczym tytułem Project Beast. Po oficjalnej zapowiedzi było już oczywiste, że mamy do czynienia z produkcją w stylu Demon's Souls i Dark Souls, a gra trafi na PlayStation 4.

Mroczny gotyk

Tytuł zwraca uwagę przede wszystkim za sprawą interesującej atmosfery i świata wykreowanego przez projektantów. To już nie znane z poprzednich gier Japończyków ponure fantasy. Otrzymujemy klimat gotycki i bardziej mroczny.

Akcja osadzona jest w fikcyjnym mieście Yharnam, w którym wyraźnie widoczne są inspiracje stylem epoki wiktoriańskiej. Postęp - względem średniowiecznej otoczki Dark Souls - zauważalny jest także, gdy przyjrzymy się wyposażeniu czy strojom postaci. Bohater może używać chociażby strzelby.

Gracze wcielą się w wędrowca - jednego z wielu, którzy wyruszyli do Yharnam w poszukiwaniu znanego z legend lekarstwa. Okazuje się jednak, że miasto znajduje się w opłakanym stanie po okresie wyniszczającej plagi.

Dosyć interesujące wydają się spostrzeżenia niektórych fanów cyklu Souls związane z magią, a raczej jej zupełnym brakiem w opublikowanych dotychczas materiałach związanych z Bloodborne. By uniknąć spoilerów, warto tylko zaznaczyć, że gra może być osadzona w tym samym uniwersum, co Demon's Souls.

Cover image for YouTube videoCzy Bloodborne zaoferuje coś więcej niż Dark Souls?

Toporem i strzelbą

Chociaż podstawy rozgrywki w Bloodborne przypominają rozwiązania z poprzednich tytułów From Software, twórcy wprowadzili pewne zmiany. Postawiono na bardziej dynamiczną walkę i zachęcanie gracza do agresywnego, a nie pasywnego podejścia.

Zmodyfikowaną filozofię projektantów dobrze odzwierciedla mechanika regeneracji zdrowia, którego cząstkę możemy odzyskać, jeżeli szybko przeprowadzimy udany kontratak na przeciwnika. Bohater porusza się także nieco szybciej, a większy nacisk położono na uniki i uskoki - chociażby poprzez usunięcie tarcz i najcięższych pancerzy.

Piesek?

Brak tradycyjnych czarów zrekompensują gadżety i broń palna. Pistolety i strzelby nie będą jednak szczególnie potężne - ich główną rolą będzie chwilowe ogłuszanie wrogów. Zadziałają najlepiej na krótkim dystansie.

Ciekawą nowością jest również system transformacji broni. Przykładowo - za pomocą jednego przycisku możemy w trakcie walki zmienić piłę w długą kosę. System ten pozwoli urozmaicić potyczki i szybciej dostosowywać się do sytuacji na polu bitwy.

Krwawe żniwa i współpraca

Najistotniejszym zasobem w Bloodborne jest krew. Bohater będzie zbierał ją z wrogów i innych źródeł. To dzięki niej rozwinie swoje umiejętności - podobnie jak w Dark Souls czyniliśmy to korzystając z dusz.

W świecie gry znajdują się jednak dwa rodzaje krwi - czysta oraz skażona. Pierwszą trudniej zdobyć, ale jej używanie nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Łatwiej pozyskać zasoby skażonej krwi, jeżeli jednak wykorzystamy jej zbyt dużo, zaczniemy zamieniać się w bestię. Niewiele wiadomo jeszcze na temat tego systemu, choć twórcy zapowiedzieli, że nad postacią z cechami bestii będzie nieco trudniej zapanować.

Van Helsing a'la Souls

Powraca też znany z cyklu Souls tryb współpracy oraz możliwość dostrzegania „duchów” innych użytkowników, a także system powiadomień - tym razem napiszemy je na nagrobkach. W zabawie może nam pomóc maksymalnie dwóch towarzyszy, których przywołujemy specjalnymi dzwonami. Projektanci nie zapomnieli rzecz jasna o rywalizacji.

Premiera

Bloodborne intryguje od pierwszych zapowiedzi. Nic dziwnego - to w końcu nowa produkcja From Software. W dodatku, za grę odpowiada zespół, który tworzył Demon's Souls oraz pierwszą odsłonę Dark Souls, a nie kreatorzy Dark Souls 2. Ten fakt można uznać za gwarancję jakości.

Premiera - 6 lutego 2015 roku. Tylko na PlayStation 4. Nie ma żadnych informacji, czy w późniejszym czasie tytuł trafi także na inne platformy - określany jest jako gra na wyłączność konsoli Sony.

Poniżej znajdziecie najważniejsze oficjalne materiały wideo, które do tej pory opublikowano. To między innymi pierwszy zwiastun Bloodborne, a także film z fragmentami rozgrywki.

Cover image for YouTube videoBloodborne Official TGS Gameplay Trailer | Tokyo Game Show 2014 | The Hunt Begins | PS4
Cover image for YouTube videoBloodborne Debut Trailer | Face Your Fears | PlayStation 4 Action RPG
Cover image for YouTube videoBloodborne Gameplay Announce Trailer | Gamescom | PlayStation 4 Action RPG

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Bloodborne

PS4

Powiązane tematy
PS4
O autorze
Komentarze