Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Atari blokuje premierę strzelanki TxK na nowych platformach

Twórca oburzony.

Firma Atari blokuje możliwość opublikowania zręcznościowej strzelanki TxK na nowych platformach - poinformował Jeff Minter, główny projektant gry.

Minter to obecnie twórca niezależny, założyciel studia Llamasoft. Odpowiada za wydaną w 1994 roku popularną produkcję Tempest 2000, która trafiła na konsolę Atari Jaguar. TxK to „duchowy spadkobierca” tego tytułu.

Strzelanka jest już dostępna na konsoli PlayStation Vita. Autor planował jednak wydać także wersję na inne platformy - między innymi PlayStation 4, PC i urządzenia z Androidem. Okazało się jednak, że Atari - właściciel praw do marki Tempest - skutecznie powstrzymuje ten proces.

Według Mintera, prawnicy firmy przedstawili długą listę zastrzeżeń. Większość sprowadza się do „zbytniego podobieństwa” TxK to Tempest 2000.

„Prawdopodobnie pomyśleli, że zbijam fortunę na wersji na Vitę, bo gra zebrała bardzo pozytywne recenzje” - stwierdził deweloper.

„Rynek Vity nie jest jednak zbyt duży. TxK zarobiło trochę więcej niż kosztowała produkcja i to wszystko. Ciągle się nas czepiali, więc wysłałem im dane sprzedaży. Zaproponowałem nawet, że jeżeli liczą na jakiekolwiek pieniądze, jesteśmy gotowi negocjować, byle tylko nowe wersje się ukazały. Spotkaliśmy się jednak tylko z nieustępliwością”.

Przedstawiciele Atari oskarżyli podobno Mintera o „kradzież pomysłu oryginalnego twórcy Tempest 2000”. Zrezygnowany i rozgoryczony deweloper zaznacza, że nie stać go na sądowe batalie. TxK najprawdopodobniej nie trafi na inne platformy.

O autorze
Komentarze